Niezwykłe blokowisko. Czym zaskoczy Cię Retkinia? [ZDJĘCIA]

Czym jest Retkińska Morela i gdzie można ją zobaczyć? Co grób z III w. n.e. ma wspólnego ze współczesnym osiedlem? Uważana często za sypialnię Łodzi Retkinia może zaskoczyć swoją długowieczną historią i artystycznymi akcentami w przestrzeni miejskiej. Zachęcamy do bliższego przyjrzenia się temu (nie)zwykłemu blokowisku!

Rzeźby plenerowe - Bociany i Retkińska Morela -  fot. ŁÓDŹ.PL
Bociany i Retkińska Morela to charakterystyczne punkty osiedla , fot. ŁÓDŹ.PL

Od osady do osiedla

O najdawniejszych dziejach Retkini mógłby powstać niejeden film, są tak fascynujące! Osadnictwo na terenach współczesnego osiedla sięga czasów neolitu. W 1935 r. dokonano niesamowitego odkrycia archeologicznego - znaleziono grób tzw. księżniczki z Retkini, datowany na III w. n.e. Jego bogate wyposażenie świadczyło o zamożnym pochodzeniu i dobrych kontaktach handlowych osady.

Najwcześniejsze wzmianki o osadzie Retkiń pochodzą z XIV w. W granice administracyjne Łodzi wieś została włączona po II wojnie światowej. Obecnie Retkinię zamieszkuje około 71 000 osób – to więcej niż populacja Suwałk czy Gniezna. Umożliwia to ogromna baza mieszkaniowa, która powstawała w latach 70. i 80. Pierwsze na mapie pojawiło się Osiedle Zagrodniki, ostatnie - Osiedle Retkinia Śródmieście-Południe, obecnie nazywane Osiedlem Sympatyczna.

Zieleńce i skwery

Zaprojektowana przez Krystynę Krygier i Tadeusza Sumienia Retkinia w swojej zabudowie została podporządkowana koncepcji ulicy pieszej, z wewnętrznymi terenami zielonymi i ulicami oddzielonymi od bloków szerokimi pasami roślinności i drzew. Do dzisiaj jako jedyne osiedle łódzkie cieszy się taką przestrzenią i nie przypomina zagęszczonej, śródmiejskiej dżungli. 

Znajdziemy tu skwery i zieleńce, które przyciągają mieszkańców nie tylko ławkami, ale także wyznaczonymi miejscami do grilla, placami zabaw i siłowniami plenerowymi. Dla fanów rolek czy deskorolki przy ul. Kusocińskiego 100 znajduje się też dostępny całą dobę skatepark.

Rzeźba plenerowa

Przejeżdżającym przez Retkinię rzucają się w oczy już z daleka - chodzi oczywiście o Bociany i Retkińską Morelę, najpopularniejsze rzeźby plenerowe na osiedlu.

Bociany, znajdujące się u zbiegu al. Wyszyńskiego i ul. Waltera-Janke, stworzył w latach 70. Michał Gałkiewicz. Na pomysł, by przedstawić ten właśnie gatunek ptaków, artysta wpadł podczas wyjazdu do Mikoszewa obok Gdańska. Zaobserwował tam gniazdo, w którym znajdowały się młode ptaki na długich, smukłych nogach. Rzeźba nie tylko zdobi jest także symbolem osiedla i punktem orientacyjnym. Znana w całej Polsce, w latach 80. trafiła nawet na kartkę wydaną przez Pocztę Polską.

Retkińską Morelę znajdziemy przy skrzyżowaniu ulic Maratońskiej i Waltera-Janke. To pierwsza praca Ryszarda Popowa, stworzona z Janem Hryckiem w 1975 r. Forma przestrzenna rzeźby od początku budzi skojarzenia z geometrią. Być może wpływ na to miała wcześniejsza kariera matematyczna Popowa. A skąd nazwa rzeźby i pomysł na jej nietypowy kształt? To nawiązanie do nazwiska francuskiego artysty Francoisa Morelleta. Jego dzieło Kula-raster zostało zakupione przez Muzeum Sztuki w Łodzi w 1970 r. i to właśnie ta praca była inspiracją dla twórców Retkińskiej Moreli. 

Zobacz także

Polecane aktualności

Budowa tunelu średnicowego -  fot. Stefan Brajter

Jak długi jest już tunel średnicowy pod Łodzią? [LOKALIZACJE MASZYN]

JB / ŁÓDŹ.PL

Największa łódzka inwestycja, czyli drążenie tunelu średnicowego, rozpędza się. Obie tarcze TBM –... więcej

Lotnisko w Łodzi -  fot. UMŁ

Lotnisko w Łodzi. Nowe połączenie - do Kijowa w mniej niż 2 godziny!

red / ŁÓDŹ.PL

Spacer Andriejewskim Zjazdem, wizyta w domu Michaiła Bułhakowa czy podziwianie fresków w najgłębszym... więcej

Rocznica śmierci Andrzeja Munka

60 lat temu w tragicznym wypadku zginął reżyser filmowy Andrzej Munk

agr / ŁÓDŹ.PL

"Gdybym się zabił, nie musiałbym kończyć tego filmu" - burknął pod nosem. Niebawem zginął pod... więcej

Ulica Kwarcowa -  fot. Radosław Jóźwiak

Sielska wieś czy... dom-pianinko? Dwa oblicza osiedla TOR Marysin III

Dorota Szczepańska / ŁÓDŹ.PL

Trzy wąskie uliczki pełne miniaturowych domków, dwa małżeństwa znanych architektów i jedno wyjątkowe... więcej

Aleja Gwiazd w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL

Agata Kulesza w Alei Gwiazd. Odsłonięcie gwiazdy i spotkanie otwarte

KaWa / ŁÓDŹ.PL

Laureatka czterech Orłów oraz nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles już we wtorek... więcej

Kontakt