Nowa strefa przemysłowa na Chocianowicach. Trwa jej projektowanie [ZDJĘCIA]

Na Chocianowicach powstaje nowa strefa przemysłowa. Przebudowane zostaną drogi i uporządkowane zieleńce, a teren zostanie zagospodarowany.  Jakie jeszcze zmiany czekają tę część miasta?

Tereny, na których postanie strefa przemysłowa Chocianowice -  fot. ŁÓDŹ.PL
Na Chocianowicach powstanie strefa przemysłowa , fot. ŁÓDŹ.PL

Polska centralna to trzeci największy rynek magazynowy w Polsce. Nowy popyt zdominowany jest przez sieci handlowe, logistykę i lekką produkcję. Największe dzielnice przemysłowo-magazynowe w Łodzi i okolicach znajdują się w bliskim sąsiedztwie tras szybkiego ruchu okalających Łódź. Przez ostatnie lata skupiskiem magazynów był Stryków, głównie ze względu na krzyżujące się tu autostrady A1 i A2, ale również rejon łódzkiego Olechowa.

Nowa strefa przemysłowa na Chocianowicach

- Łódź to miasto, które dynamicznie się rozwija. Przebudowujemy i zmieniamy jego centrum, ale nie zapominamy o obrzeżach. Tu, na Chocianowicach, budujemy strefę przemysłową. Obejmie ona obszar blisko 200 ha. Teren, na którym powstanie nowa strefa przemysłowa, do dziś jest niezabudowany. Tworzą go rozległe pola i nieużytki ciągnące się na północ od drogi krajowej nr 14 aż do ul. Chocianowickiej. Od zachodu granicę strefy wytyczy ul. Nad Dobrzynką. Na wschodzie nowe tereny przemysłowe będą się rozpoczynać zaraz za doskonale znanymi łodzianom Portem Łódź i sklepem Ikea – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Obecnie trwa projektowanie rozbudowy ul. Nad Dobrzynką. Miasto podpisało umowę na kwotę 13 346 251,32 zł. Start prac budowlanych planowany jest jeszcze w tym roku, a zakończenie - na jesień 2023. W ramach inwestycji powstaną nowa droga klasy Z na odcinku od węzła Rypułtowy na DK-14 do ul. Łaskowice (dł. ok. 1,2 km) wraz z ciągiem pieszo-rowerowym i terenami zielonymi, dwa ronda, oświetlenie oraz nowy most nad ciekiem wodnym przecinającym ul. Nad Dobrzynką.

Podpisana została również umowa na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę układu komunikacyjnego w nowo powstającej strefie przemysłowej na Chocianowicach.

Obszar inwestycji ograniczony będzie następującymi ulicami: Łaskowice-Chocianowicka (od północy), Nad Dobrzynką (od zachodu), DK14 (od południa), Portem Łódź od wschodu. Koncepcja zakłada budowę nowych dróg dojazdowych. Pojawią się również ciągi pieszo rowerowe, nowy chodnik i nowe tereny zielone. Projektant ma 12 miesięcy. Wartość projektu: 500 000 zł

Zmiany na Olechowie

Drogi w Łodzi wokół m.in. kolejowego terminalu towarowego na Olechowie czekają poważne inwestycje. Aleja Ofiar Terroryzmu 11 Września ma być przedłużona. Znajdująca się po drugiej stronie torów ulica Jędrzejowska - przebudowana. Teren PKP, który znajduje się pomiędzy al. Ofiar Terroryzmu 11 Września a ul. Jędrzejowską, obsługuje m.in. terminal towarowy.

- Łódź to serce logistyczne Polski. Nasz region z sukcesem przyciąga międzynarodowe firmy dystrybucyjne i produkcyjne, które wybierają ten rynek ze względu na rosnący potencjał miasta, wykwalifikowanych pracowników i korzystne warunki do prowadzenia biznesu. Nowa strefa przemysłowa na Chocianowicach, rozbudowa Olechowa czy III etap budowy Trasy Górna to przykłady nowych terenów inwestycyjnych. Obecnie prowadzimy rozmowy z dużymi firmami, które planują tu inwestycje – dodaje Mateusz Sipa, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej.

Kilka danych liczbowych dot. rynku łódzkiego:
Łączna dostępna powierzchnia: ponad milion m2
5 lat temu (2016 r.) łączna powierzchnia wynosiła niecałe 400 000 m2
Popyt brutto w pierwszych 3 kwartałach 2021 r.: 168 000 m2
Wskaźnik pustostanów: 3%
Czynsze bazowe: €3.3to 3.9/m²/msc

Zobacz także


Polecane aktualności

Konkurs "Mam pomysł na start-up" -  mat. prasowe

Konkurs „Mam pomysł na start-up” rozstrzygnięty. Znamy laureatów

rd / ŁÓDŹ.PL

Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Mam pomysł na start-up” zostały GunGuard i Aga Mańskowska –... więcej

ŁKS Commercecon Łódź -  fot. ŁKS

Kolejny hit Tauron Ligi. Czy ŁKS przełamie się w starciu z wiceliderem?

JB / ŁÓDŹ.PL

Tauron Liga nie zwalnia. Już w niedzielę (16 stycznia) kolejny trudny sprawdzian czeka siatkarki ŁKS... więcej

Blue Monday -  fot. Envato Elements

Blue Monday. Jak przygotować się na najbardziej depresyjny dzień w roku?

oszym / ŁÓDŹ.PL

Termin Blue Monday określa trzeci poniedziałek po Nowym Roku. W 2022 przypada on 17 stycznia.... więcej

Miotły czarownicy -  fot. Envato Elements

Gawędy łódzkie. Zośka Strasibotka – tragiczny finał posądzenia o czary

agr / ŁÓDŹ.PL

W XVII-wiecznej Łodzi odbyło się przypuszczalnie kilka procesów o czary, choć do naszych czasów... więcej

Kocia Łódź -  fot. ŁÓDŹ.PL

Kocim szlakiem po Łodzi. TOP 6 najbardziej kocich łódzkich miejsc [ZDJĘCIA]

Dorota Szczepańska / ŁÓDŹ.PL

Odkrywać miasto można na różne sposoby, także te mniej oczywiste. Łódź jest przecież nie tylko... więcej

Kontakt