Orientarium w Łodzi. Akwaria już pełne ryb [ZOBACZ ZDJECIA]

Nowymi mieszkańcami zapełniają się akwaria Orientarium łódzkiego ogrodu zoologicznego. W 7 zbiornikach oceanicznych i trzech słodkowodnych wachluje płetwami już kilkanaście gatunków ryb.

Orientarium w Łodzi - strefa oceaniczna
Strefa oceaniczna w Orientrium w Łodzi

Przybyły już m.in. grańce koralowe, skrzydlice małe, mureny wstążkowe, itajary, apogony, ognice pstre, papużaki łuskopłetwe oraz koniki morskie. Łącznie będziemy mieli kilkadziesiąt gatunków ryb. Część będzie pływała w toni wodnej, część będzie przebywać na dnie. Każdy poziom akwarium będzie zapełniony rybami. W największym zbiorniku zamieszkają gatunki chrzęstnoszkieletowe i kostnoszkieletowe, między innymi rekiny i płaszczki, w tym rzadkie i bardzo oryginalne gatunki, takie jak Rhina anclystoma – mówi Adam Danielak, kierownik biotopów wodnych w łódzkim Zoo.

Płaszczki i rekiny trafią do zbiorników jako ostatnie. Będą główną atrakcją największego akwarium Orientarium, mieszczącego 3 miliony litrów wody. Tętniącemu w nim podwodnemu życiu można będzie się przyjrzeć z bliska dzięki tunelowi o długości 26 metrów i przezroczystych ścianach, który ułożono na dnie zbiornika.

Wybrane gatunki ryb w Orientarium w Łodzi

Itajara goliat ryba drapieżna z rodziny strzępielowatych. Osiąga prawie 3 metry długości. Dorosły osobnik może ważyć nawet 600 kilogramów. Występuje głównie wśród raf koralowych. Ma bardzo mocne szczęki. 

Murena wstążkowa – występujące w Oceanie Indyjskim ryby przypominające wyglądem mitycznego chińskiego smoka. Uroku dodają im podobne do wodorostów rozszerzone nozdrza. Łódzkie osobniki są jeszcze młode, dlatego są kontrastowo ubarwione, na czarno-żółto. Wszystkie mureny wstążkowe w młodym wieku są samcami. Z czasem mogą zmienić płeć. Dojrzałe samice przebarwiają się na żółty kolor, natomiast samce są niebieskie. Jest to gatunek aktywny nocą, w ciągu dnia kryje się w dennym piasku lub w szczelinach skalnych. Obecnie łódzkie mureny są przyzwyczajane do stałych pór karmienia, aby można było je bez problemu zobaczyć.

Skrzydlica mała – zaliczana do tzw. skrzydlic karłowatych, dorasta do 25 centymetrów długości. Jak u większości ryb z tej rodziny, ich płetwy posiadają niebezpieczne kolce jadowe. 

Apogon kardynał – jest jednym z najciekawszych gatunków ryb akwariowych. Odbywa widowiskowe tańce godowe, niestety zazwyczaj nocą. Później samiec zbiera do pyska ikrę i inkubuje ją tam przez około trzy tygodnie. W razie niebezpieczeństwa młode ryby mogą się chować w pysku ojca. Dorosłe osobniki wykorzystują jako schronienie kolce jeżowców. Apogon kardynał jest bardzo popularny wśród hodowców, przez co ten endemiczny indonezyjski gatunek jest zagrożony wyginięciem.

Zobacz także

Polecane aktualności

Lotnisko w Łodzi -  fot. UMŁ

Lotnisko w Łodzi. Nowe połączenie - do Kijowa w mniej niż 2 godziny!

red / ŁÓDŹ.PL

Spacer Andriejewskim Zjazdem, wizyta w domu Michaiła Bułhakowa czy podziwianie fresków w najgłębszym... więcej

Rocznica śmierci Andrzeja Munka

60 lat temu w tragicznym wypadku zginął reżyser filmowy Andrzej Munk

agr / ŁÓDŹ.PL

"Gdybym się zabił, nie musiałbym kończyć tego filmu" - burknął pod nosem. Niebawem zginął pod... więcej

Ulica Kwarcowa -  fot. Radosław Jóźwiak

Sielska wieś czy... dom-pianinko? Dwa oblicza osiedla TOR Marysin III

Dorota Szczepańska / ŁÓDŹ.PL

Trzy wąskie uliczki pełne miniaturowych domków, dwa małżeństwa znanych architektów i jedno wyjątkowe... więcej

Aleja Gwiazd w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL

Agata Kulesza w Alei Gwiazd. Odsłonięcie gwiazdy i spotkanie otwarte

KaWa / ŁÓDŹ.PL

Laureatka czterech Orłów oraz nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles już we wtorek... więcej

Europejskie Igrzyska Akademickie

EUG 2022 - największa impreza sportu akademickiego będzie w Łodzi

DC / ŁÓDŹ.PL

Nawet 5000 sportowców z 400 uczelni reprezentujących co najmniej 40 krajów – tak zapowiadają się... więcej

Kontakt