Otwarcie Fabryki Aktywności Miejskiej. Rewitalizacja odmieniła tę przestrzeń [ZDJĘCIA,WIDEO]

Warsztaty plastyczne, kulinarne, dla dzieci i dorosłych, wystawa prac artystów z łódzkiej ASP, oprowadzanie po fabryce przez samego fabrykanta Henryka Wagnera i wiele innych atrakcji zaplanowano na otwarcie Fabryki Aktywności Miejskiej. Adres Tuwima 10 czeka na mieszkańców.

Tuwima 10 -  fot. Stefan Brajter
Wielkie otwarcie Fabryki Aktywności Miejskiej , fot. Stefan Brajter

13 i 14 maja to drzwi otwarte Fabryki Aktywności Miejskiej. Mieszkańcy będą mogli zwiedzić fabrykę i porozmawiać o historii jej powstania. Po budynku oprowadzał będzie jeden z pracowników biura w przebraniu Henryka Wagnera. Stałymi punktami podczas dwóch dni będzie wystawa fotograficzna Macieja Stanika Ukraina w ogniu – Gdzie jesteś cywilizowany świecie?”, prezentacja łódzkich organizacji pozarządowych, wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz kącik z sąsiedzką wymianą kompetencji.

– Będzie to taka przestrzeń, która pozwoli w łatwy, szybki sposób zyskać wiedzę na temat umiejętności i działalności naszych sąsiadów, osób z najbliższego otoczenia – mówi Agata Burlińska, z-ca dyr. Biura Aktywności Miejskiej.

Drzwi otwarte pełne atrakcji

Oprócz stałych punktów programu przewidziane są także dodatkowe atrakcje. W piątek warsztaty plastyczne oraz z szycia pacynek dla dzieci, warsztaty z korzystania ze smartfonów dla seniorów, wspólne sadzenie roślin, a także poczęstunek w postaci ukraińskich wypieków. 

Sobota to z kolei maraton pisania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2022/2023, a także warsztaty o tym, w jaki sposób włączać się aktywnie w funkcjonowanie miasta. Będzie także pokaz robienia makijażu. Zajęcia te poprowadzi wizażystka Julia Świąder. Osoby, które chcą wziąć udział w zajęciach, proszone są o zabranie własnych kosmetyków.

W piątek adres Tuwima 10 będzie dostępny dla mieszkańców od godziny 10:00 do 18:00, natomiast w sobotę od godziny 10:00 do 16:00. 

Koniec rewitalizacji

Fabryka przy Tuwima 10 wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem industrialnego charakteru.

Uwagę przechodniów może przyciągać ponad stuletnia ceglana elewacja, natomiast od strony północnej przeszklona kondygnacja, która dodaje budynkowi lekkości. 

– Fabryka przeszła kompleksową odnowę. Wymieniliśmy tu stropy i instalacje. Odnowiliśmy elewację i przebudowaliśmy wnętrza. Przestrzenie wspólne dostępne dla mieszkańców są wyposażone m.in. w komfortowe meble, ekrany projekcyjne, a nawet aneksy kuchenne. Dodatkowo sala spotkań i sala konferencyjna posiada klimatyzację – mówi Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich

W budynku trwają ostatnie prace związane z wyposażeniem i roboty porządkowe. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wartość całego projektu to ponad 14 mln zł.

Historia fabryki Henryka Wagnera przy Tuwima 10

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca). W okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego – wszyscy byli spadkobiercami twórcy firmy. Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza na potrzeby handlu i usług. Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku. 

DRZWI OTWARTE 

FABRYKI AKTYWNOŚCI MIEJSKIEJ

13 maja, piątek , godz. 10:00–18:00

14 maja, sobota, godz. 10:00–16:00


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16 zawartej w dniu 30 maja 2017 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Widzew Łódź -  fot. Ala Szymańska

Jeden krok do Ekstraklasy. Widzew Łódź kontra Podbeskidzie Bielsko-Biała

BS / ŁÓDŹ.PL

Przed piłkarzami Widzew Łódź ostatnia kolejka sezonu, kluczowa w kontekście bezpośredniego awansu do... więcej

Mała mama -  fot. kadr z filmu Mała Mama

Projekcja filmu „Mała mama” w Muzeum Kinematografii. Dodatkowo dyskusja z psychologiem

KaWa / ŁÓDŹ.PL

We wtorek (24 maja) w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Człowiek w Zagrożeniu w Muzeum... więcej

Ramen Shop -  fot. Ramen Shop

Ramen Shop przy Piotrkowskiej 217. To nowy foodtruck ekipy Sushi Kushi

KS / ŁÓDŹ.PL

Zaglądając do strefy Piotrkowska 217 zobaczymy nowy foodtruck z ramenami. Zagościł tam na sezon... więcej

ŁKS Łódź -  fot. Radosław Jóźwiak

GKS Katowice kontra ŁKS Łódź. Łodzianie zagrają o szacunek do samych siebie

JB / ŁÓDŹ.PL

W niedzielę (22 maja) ŁKS Łódź rozegra swój ostatni mecz w rundzie zasadniczej Fortuna 1. Ligi.... więcej

Najstarszy sklep z farbami -  fot. Radosław Jóźwiak

Najstarszy w Łodzi sklep z farbami. Pan Kazimierz prowadzi go od 50 lat

red / ŁÓDŹ.PL

Pan Kazimierz od ponad 50 lat prowadzi sklep z farbami i artykułami malarskimi. Sklep odziedziczył... więcej

Kontakt