Panie Prezydencie, liczymy na kolejne weto!

Apel Komisji Edukacji ws. Lex Czarnek.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Przygotowaliśmy projekt apelu do prezydenta naszego kraju, aby po raz kolejny zawetował pseudoustawę oświatową. Inaczej nazwać jej nie można. Koncepcja ustawy przygotowana przez ministra Czarnka trafia tym razem do Sejmu jako projekt poselski. Dzięki temu omija się całą ścieżkę konsultacyjną. Nie mogą wypowiedzieć się organizacje pozarządowe i oświatowe, związki zawodowe czy rady rodziców. Wielokrotnie te różne stowarzyszenia wskazywały na liczne uchybienia tego programu. W obecnej formie projektu nie zmienia się nic. Podtrzymana została rola kuratora oświaty, który ma władzę nieograniczoną i może podjąć każdą decyzję. Ta ustawa ogranicza także możliwości szybkich interwencji, gdy zachodzi na przykład pilna potrzeba spotkania się z psychologiem, psychiatrą czy policją. O tych argumentach mówił prezydent Andrzej Duda, gdy wetował po raz pierwszy. Nic się w projekcie nie zmieniło i liczymy na to, że weto zostanie podtrzymane. Gdyby ta ustawa była wprowadzona, to jej efekty byłyby widoczne za kilka lat. Całą decyzyjność w szkole będzie miał polityczny nadzorca, czyli kurator oświaty. Jutro na sesji będziemy przekonywać radnych do zagłosowania za zaproponowanym apelem.

Mikołaj Stefanowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Ta ustawa niszczy nowoczesną szkołę i uderza w rodziców, uczniów oraz organizacje pozarządowe. Szkoła powinna pozwolić młodym ludziom samodzielnie myśleć, ponieważ to oni będą decydowali w przyszłości naszego kraju. Projekt wprowadza kolejne próby indoktrynacji młodzieży. Rząd chce kontrolować to, czego się dzieci uczą oraz narzucić im swój sposób myślenia. Organizacje nieprzychylne rządzącym nie będą miały wstępu do szkół.

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - W stosunku do drugiego weta pana prezydenta jestem dość małej wiary. PiS wprost mówi, że ten projekt był konsultowany z Andrzejem Dudą, który nie wykazał chęci dyskusji nad nim. Posłanki Koalicji Obywatelskiej spotkały się w tej sprawie z pierwszą damą. Do rozmów ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego niestety nie doszło. Podobna sytuacja jest z samorządowcami. Brak spotkań pozwala wysunąć wniosek, że prezydent już decyzję podjął. Prawo i Sprawiedliwość wymyśliło sobie projekt wychowania obywatela PiS, o którym mówił już marszałek Terlecki. W szkołach nie będzie już Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy kursów z pierwszej pomocy organizowanych przez Straż Miejską. Kluczowe decyzje będą należały do kuratora oświaty. Nie będzie już zajęć dodatkowych. Tak będzie wyglądał lex Czarnek w praktyce. Szkoła musi wrócić na normalne tory. Powinna być innowacyjna, otwarta i niezależna od kuratora oświaty, który dzisiaj staje się cenzorem rządu w terenie.


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt