Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Rzadkie gatunki i niezwykłe szlaki [ZDJĘCIA]

W Polsce mamy 125 parków krajobrazowych, które łącznie zajmują 8% powierzchni kraju. Jeden z tych parków częściowo leży na terenie Łodzi. Mowa o Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich -  fot. ŁÓDŹ.PL
W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich mieszka wiele zwierząt, które czasami można spotkać podczas spaceru , fot. ŁÓDŹ.PL

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich został ustanowiony pod koniec 1996 r. i zajmuje powierzchnię 11 580 ha, z czego 1 676 ha znajduje się na terenie Łodzi. To ponad 15% obszaru całego Parku. Położony jest w północno-wschodniej części Łodzi, a także na terenie Brzezin i pięciu gmin: Nowosolnej, Strykowa, Brzezin, Dmosina i Zgierza. Utworzeniu Parku przyświecała idea ochrony cennych i nietypowych dla środkowej Polski, wyżynnych krajobrazów. Wzniesienia ukształtowały się ok. 150–180 tys. lat temu, kiedy po tych terenach przesuwał się lądolód skandynawski, niosący ze sobą ogromne ilości żwirów, piasków i glin. To właśnie one utworzyły charakterystyczne dla tego terenu pagórki i wzniesienia, z których najwyższy punkt ma 284 m n. p. m. (tzw. wzgórze Radary, nieopodal wsi Dąbrowa). Dzięki temu Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich bogaty jest w punkty widokowe, z których rozpościerają się malownicze krajobrazy, w ogóle niezamieszkałe lub w nieznaczny sposób zurbanizowane.

Rzadkie gatunki roślin i zwierząt

Wyjątkowe ukształtowanie tego terenu spowodowało, że znajdują się tutaj także nietypowe gatunki roślin i zwierząt. Można tu znaleźć rzadkie bezkręgowce, które spotykane są głównie w górach lub pogórzach. Jeśli chodzi o zdecydowanie większe okazy, na terenie Parku czasem natknąć można się na łosia, zdecydowanie częściej na dzika, sarnę, borsuka, kunę czy lisa. Jest także kilkanaście gatunków nietoperzy, w tym nietoperz borowiaczek. Miłośnicy roślin także znajdą tu wyjątkowe okazy, najstarsze dęby, bo ponad 200-letnie, rosną na terenie Lasu Łagiewnickiego. Na terenie całego Parku jest 71 gatunków roślin, które są bardzo rzadkimi gatunkami, niektóre z nich są zagrożone, np. storczyk – żłobik koralowy. 

Zwiedzanie Parku pieszym szlakiem

Kiedy już wiadomo, co można zobaczyć na terenie Parku, warto wybrać się na wycieczkę. Można samochodem, ale po co? W Parku wytyczone są szlaki – zielony pieszy i czarny rowerowy. 

Pieszym zielonym szlakiem trzeba przejść 63 km, warto podzielić sobie ten dystans na mniejsze odcinki. Szlak startuje w Łodzi, na parkingu przy ul. Okólnej, a kończy się w Nowym Imielniku. Na jego trasie zobaczyć można zarówno pomniki przyrody, jak i zabytkowe parki (np. w Klęku). Szlak prowadzi przez wsie: Lipkę, Dąbrówkę Małą czy Grzmiącą Starą, a na trasie można zobaczyć średniowieczne grodzisko w Skoszewach czy młyn wodny na rzece Mrożyca. Jeśli pokonanie szlaku piechotą wydaje się zbyt dużym wyzwaniem, wzniesienia łódzkie mają także wytyczony szlak rowerowy.

Rowerem po łódzkich wzniesieniach

Szlak rowerowy, oznaczony czarnym kolorem, ma 74 km, dlatego warto zaplanować całodniową wycieczkę i koniecznie zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia. Szlak zarówno swój początek, jak i koniec ma na parkingu przy ulicy Wycieczkowej w Łodzi, na skraju Lasu Łagiewnickiego. Dzięki temu wybierając się na wycieczkę tą trasą, można zrobić pętlę wokół Parku. Trasa jest niezwykle malownicza krajobrazowo. Prowadzi także przez duże kompleksy leśne, takie jak: Las Łagiewnicki, Uroczysko Dobieszków, Las Janinowski, Las Poćwiardowski i Uroczysko Tadzin-Szymaniszki. 

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt