Park Staromiejski czekają wielkie zmiany. Znamy firmy, które chcą go wyremontować

Przebudowany park Staromiejski uzupełni zmieniający się ten fragment miasta i dołączy do wyremontowanego Starego Rynku oraz ulic Podrzecznej i Wolborskiej. W piątek (8 kwietnia) minął termin składania ofert na jego remont. Zgłosiły się trzy firmy.

Park Staromiejski - wizualizacja
Park Staromiejski - wizualizacja - okolice krańcówki tramwajowej

Do przebudowania parku Staromiejskiego zgłosiły się trzy podmioty. Najniższą ofertę złożyła firma Sorted Sp. z o.o. Chyliczki  - 34 370 000 mln zł. Wyremontować park chcą także Park M Poland Sp. z o.o. (za kwotę 34 995 384,20 mln zł) oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Inmel (38 745 000 zł).

Kwota zagwarantowana przez miasto na realizację tej inwestycji to 18 mln złotych. Złożone oferty znacznie przewyższają zaplanowany budżet. Ostateczną wartość inwestycji poznamy jednak dopiero po elektronicznej aukcji, która odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Następnie rozpocznie się procedura podpisania umowy z wykonawcą. Inwestor planuje, że prace przy odnowie parku wystartują w IV kw. tego roku, a zakończą się w 2023 r.

Jak się zmieni park Staromiejski?

Park Staromiejski to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych w Łodzi, odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Po przebudowie odzyska swój dawny blask. W ramach działań rewitalizacyjnych wykonana zostanie przebudowa zniszczonych nawierzchni alejek parkowych, powstanie także nowa oś widokowa biegnąca śladem naturalnego koryta Łódki. Przebudowane i przystosowane do korzystania dla osób z niepełnosprawnościami będą wejścia do parku od strony ul. Wolborskiej. Pojawi się także system iluminacji "Promienie Światła", który połączy przestrzeń parku ze Starym Rynkiem.

Z myślą o aktywnym spędzaniu czasu wolnego zaplanowano zbudowanie nowego placu zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych, doposażenie słowni i budowę siłowni typu street work-out, budowę boisk do gry w bule i toru rolkowego, ustawienie stołów do gry w szachy i do gry w ping-ponga.

Pojawi się nowe oświetlenie, ławki, kosze i stojaki na rowery. Istniejące rzeźby parkowe zostaną odnowione, a fontanna przebudowana. Przywrócone mają być także ślady przedwojennej zabudowy.

Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji. Pojawią się nowe nasadzenia, krzewy ozdobne i kwiaty.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Mała mama -  fot. kadr z filmu Mała Mama

Projekcja filmu „Mała mama” w Muzeum Kinematografii. Dodatkowo dyskusja z psychologiem

KaWa / ŁÓDŹ.PL

We wtorek (24 maja) w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Człowiek w Zagrożeniu w Muzeum... więcej

Ramen Shop -  fot. Ramen Shop

Ramen Shop przy Piotrkowskiej 217. To nowy foodtruck ekipy Sushi Kushi

KS / ŁÓDŹ.PL

Zaglądając do strefy Piotrkowska 217 zobaczymy nowy foodtruck z ramenami. Zagościł tam na sezon... więcej

ŁKS Łódź -  fot. Radosław Jóźwiak

GKS Katowice kontra ŁKS Łódź. Łodzianie zagrają o szacunek do samych siebie

JB / ŁÓDŹ.PL

W niedzielę (22 maja) ŁKS Łódź rozegra swój ostatni mecz w rundzie zasadniczej Fortuna 1. Ligi.... więcej

Najstarszy sklep z farbami -  fot. Radosław Jóźwiak

Najstarszy w Łodzi sklep z farbami. Pan Kazimierz prowadzi go od 50 lat

red / ŁÓDŹ.PL

Pan Kazimierz od ponad 50 lat prowadzi sklep z farbami i artykułami malarskimi. Sklep odziedziczył... więcej

IV liceum ogólnokształcące w Łodzi -  fot. Wikipedia

Łodzianizmy. Kto do „Czwórki” chodzi, ten po angielsku szprecha…

agr / ŁÓDŹ.PL

Kiedyś żeńskie liceum, aktualnie placówka koedukacyjna cieszącą się dużym uznaniem. Historia... więcej

Kontakt