Plac Wolności będzie zielony: drzewa, kwiaty i ogródki [WIZUALIZACJE]

Plac Wolności diametralnie się zmieni, by lepiej służyć łodzianom i stać się przestrzenią publiczną na miarę XXI wieku. Zapomijmy o wcześniejszych koncepcjach na to miejsce – teraz pl. Wolności ma być oazą zieleni, która nie straci walorów do aktywności plenerowej

Plac Wolności - wizualizacja
Plac Wolności mimo nasadzeń nadal będzie miejscem imprez

Rewolucja stanie się za sprawą bujnej roślinności, która pojawi się na placu. Pojawią się tam 64 drzewa 8-metrowej wysokości (klony oraz grusze) oraz tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. Blisko 1200 mkw. zajmie w południowej części placu murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie. Wraz z drzewami stworzy minipark, w którym można będzie odetchnąć wśród zieleni. Rozległy trawnik otoczą efektowne krzewy. Od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie tej ulicy także dwa kameralne skwery, na których mają funkcjonować ogródki gastronomiczne.

Imprezy wciąż u stóp Kościuszki

Nasadzenia nie zmienią charakteru pl. Wolności jako przestrzeni publicznej. Miejscem dla imprez plenerowych i jarmarków ma być forum u podnóża pomnika Kościuszki. Instalowanie budek handlowych przy cokole pomnika oraz przy elewacjach kamienic wokół placu ułatwią zamontowane przy nich przyłącza prądu. 

Zgodnie z zapowiedziami ruch kołowy zostanie przerzucony na północną stronę placu. To wprawdzie uniemożliwi zawracanie na pl. Wolności tramwajom, ale problem ten rozwiąże nowy dla nich zjazd z ul. Nowomiejskiej w ul. Północną, wiodący do krańcówki w parku Staromiejskim. Ruch samochodów zostanie na placu ograniczony wyłącznie do wjazdów pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych.

Fontanna i plac zabaw

Wejście do Muzeum Kanału „Dętka” otrzyma nowe zadaszenie w postaci klimatyzowanego pawilonu, który umożliwi placówce muzealnej całoroczne funkcjonowanie. Historyczny zdrój z motywami ryb zostanie przeniesiony przed wejście Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Otrzyma też nowy kamienny cokół nawiązujący do oryginału z początku wieku. W wejściu na plac od strony ul. Piotrkowskiej zostanie usytuowana posadzkowa fontanna. Przed budynkiem dawnego ratusza i siedzibą Muzeum Farmacji (pl. Wolności 2 – w sierpniu zacznie się remont jego fasady i prześwitu bramowego) powstanie plac zabaw w formie oryginalnej wielofunkcyjnej konstrukcji. 

Jeśli bez przeszkód uda się rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę przebudowy placu (ma zostać ogłoszony w ciągu kilkunastu dni), prace na nim mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Bieganie po schodach -  fot. ŁÓDŹ.PL

Bieg po schodach – nowa cykliczna impreza sportowa w Łodzi. Pierwsza edycja w czerwcu

red / ŁÓDŹ.PL

Łódź wzbogaci się o kolejną cykliczną imprezę biegową i to w bardzo oryginalnej dyscyplinie. Do... więcej

Przepis na Łódź -  fot. ŁÓDŹ.PL

„Przepis na Łódź" to bezpłatna książka z poradami, jak stworzyć ciekawy projekt miejski

rut / ŁÓDŹ.PL

Jak stworzyć ciekawą przestrzeń, wydarzenie, czy warsztat w Łodzi? Powstała książka „Przepis na…... więcej

Dzień Matki w Łodzi -  fot. Envato Elements

Dzień Matki w Łodzi. Co przygotowały łódzkie instytucje kultury?

red / ŁÓDŹ.PL

26 maja przypada Dzień Matki, święto budzące ciepłe uczucia w sercu każdego człowieka. Bogatą ofertę... więcej

Egzamin ósmoklasisty 2022 -  fot. Envato Elements

Egzamin ósmoklasisty 2022 już we wtorek. Jakim sprawdzianem rozpoczną uczniowie?

red / ŁÓDŹ.PL

Sprawdzianem z języka polskiego uczniowie klas 8 rozpoczynają jutro egzaminy na zakończenie nauki w... więcej

Remont Mileszki i Pomorskiej jeszcze w tym roku -  wiz. mat. pras.

Pomorska i Mileszki do remontu jeszcze w tym roku. Miasto szuka wykonawcy

ML / ŁÓDŹ.PL

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę ul. Pomorskiej (na odcinku od rejonu ul. Juhasowej do ul.... więcej

Kontakt