Plac Wolności będzie zielony: drzewa, kwiaty i ogródki [WIZUALIZACJE]

Plac Wolności diametralnie się zmieni, by lepiej służyć łodzianom i stać się przestrzenią publiczną na miarę XXI wieku. Zapomijmy o wcześniejszych koncepcjach na to miejsce – teraz pl. Wolności ma być oazą zieleni, która nie straci walorów do aktywności plenerowej

Plac Wolności - wizualizacja
Plac Wolności mimo nasadzeń nadal będzie miejscem imprez

Rewolucja stanie się za sprawą bujnej roślinności, która pojawi się na placu. Pojawią się tam 64 drzewa 8-metrowej wysokości (klony oraz grusze) oraz tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. Blisko 1200 mkw. zajmie w południowej części placu murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie. Wraz z drzewami stworzy minipark, w którym można będzie odetchnąć wśród zieleni. Rozległy trawnik otoczą efektowne krzewy. Od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie tej ulicy także dwa kameralne skwery, na których mają funkcjonować ogródki gastronomiczne.

Imprezy wciąż u stóp Kościuszki

Nasadzenia nie zmienią charakteru pl. Wolności jako przestrzeni publicznej. Miejscem dla imprez plenerowych i jarmarków ma być forum u podnóża pomnika Kościuszki. Instalowanie budek handlowych przy cokole pomnika oraz przy elewacjach kamienic wokół placu ułatwią zamontowane przy nich przyłącza prądu. 

Zgodnie z zapowiedziami ruch kołowy zostanie przerzucony na północną stronę placu. To wprawdzie uniemożliwi zawracanie na pl. Wolności tramwajom, ale problem ten rozwiąże nowy dla nich zjazd z ul. Nowomiejskiej w ul. Północną, wiodący do krańcówki w parku Staromiejskim. Ruch samochodów zostanie na placu ograniczony wyłącznie do wjazdów pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych.

Fontanna i plac zabaw

Wejście do Muzeum Kanału „Dętka” otrzyma nowe zadaszenie w postaci klimatyzowanego pawilonu, który umożliwi placówce muzealnej całoroczne funkcjonowanie. Historyczny zdrój z motywami ryb zostanie przeniesiony przed wejście Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Otrzyma też nowy kamienny cokół nawiązujący do oryginału z początku wieku. W wejściu na plac od strony ul. Piotrkowskiej zostanie usytuowana posadzkowa fontanna. Przed budynkiem dawnego ratusza i siedzibą Muzeum Farmacji (pl. Wolności 2 – w sierpniu zacznie się remont jego fasady i prześwitu bramowego) powstanie plac zabaw w formie oryginalnej wielofunkcyjnej konstrukcji. 

Jeśli bez przeszkód uda się rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę przebudowy placu (ma zostać ogłoszony w ciągu kilkunastu dni), prace na nim mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Zobacz także

Polecane aktualności

Odkrywaj zakamarki miasta -  fot. Piotr Pośpieszyński

Startuje Festiwal Eksploracji Miejskiej. Nieznanymi szlakami po Łodzi

(pj) / ŁÓDŹ.PL

15 wydarzeń, a wśród nich prelekcje, spacery, spotkania ze społecznikami miejskimi, przewodnikami... więcej

Kino „Luna" -  fot. archiwum

Kartka z kalendarza. Ostatni seans filmowy w kinie „Luna"

agr / ŁÓDŹ.PL

Kino „Luna" przyciągało tłumy widzów nie tylko najnowszymi projekcjami filmowymi, ale również... więcej

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Jest kolejna pula szczepionek

rd / ŁÓDŹ.PL

Dziś (27 września) ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia dla łodzian 65 plus w Miejskim Centrum... więcej

Orientarium w Łodzi. W akwariach pływają pierwsze rekiny [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

W Orientarium w Łodzi pojawiły się pierwsze rekiny. W głównym zbiorniku pływają również płaszczki.... więcej

Kamienica przy ul. Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Remont kamienicy przy Mielczarskiego. Jak się zmieni? [WIDEO]

rd / ŁÓDŹ.PL

Wystartował generalny remont w kamienicy przy ulicy Mielczarskiego 3. Powstaną w niej rodzinna... więcej

Kontakt