Plaże, kąpieliska i baseny w Łodzi. Gdzie wypoczywać nad wodą? [PRZEWODNIK]

Trzy otwarte kąpieliska, stawy z wypożyczalniami sprzętu wodnego, aquapark i baseny czy wreszcie tężnie i fontanny dające wytchnienie od letniego skwaru. Dla każdego szukającego ochłody w towarzystwie wody przygotowaliśmy zestawienie miejsc, w których ją znajdą.

fot. ŁÓDŹ.PL
W Łodzi jest wiele miejsc, w których można spędzić wakacje nad wodą

Chociaż nazwa zobowiązuje, Łódź nie kojarzy się w pierwszej chwili z wodą. Ale mimo tego, że nie mamy w mieście dużej rzeki czy dostępu do morza, bez trudu znajdziemy miejsce do wypoczynku w jej otoczeniu. 

Arturówek

Las Łagiewnicki otwiera nasze zestawienie. To nie tylko największy w Europie las komunalny, ale też mnóstwo możliwości relaksu na łonie natury, w tym nad wodą. To właśnie w Łagiewnikach znajduje się Arturówek – największe i najbardziej popularne łódzkie kąpielisko. 

Po ostatnim sezonie na plażę w lesie wjechały koparki i ekipa budowlana. Zajęto się remontem kąpieliska: na plaży jest nowy piasek, alejka dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, która pozwala dostać się nad sam brzeg stawu, nowe stanowisko ratowników, ławki i odnowione alejki.

To kolejna odsłona projektu „Szmaragdowa Riwiera” – realizowanego przez Budżet Obywatelski pomysłu łodzian. Wcześniej mieszkańcy zdecydowali o remoncie przystani wodnej z wypożyczalnią, która znajduje się na drugim w arturowskich stawów.

Trzecią wodną atrakcją w Łagiewnikach jest plac zabaw. W odróżnieniu od klasycznego miejsca tego rodzaju tutaj obowiązuje strój kąpielowy, bo każda z zabawek w jakiś sposób wykorzystuje wodę do zabawy. Odkąd plac powstał, jest popularnym miejscem wśród dzieci, szczególnie tych najmłodszych.

Jeśli ktoś szuka bardziej kameralnego miejsca w lesie, wystarczy, że wybierze się w jego północną część. Tam na Łagiewniczance również znajdują się stawy, ale już bez plaży, czy łódek. I możemy wypocząć, słuchając śpiewu ptaków, a nie hałasu letniej zabawy.

Stawy Stefańskiego i Jana

Dwie kolejne plaże znajdziemy w południowej części Łodzi, na Olechówce oraz na Nerze. Stawy Jana między ul. Paradną i Kosynierów Gdyńskich zamieniają się latem w centrum wakacyjnego relaksu. Obok kąpieliska i wypożyczalni sprzętu wodnego mamy tutaj właściwie całkowicie wyremontowane zaplecze. I to również zasługa łodzian, którzy wykorzystali do tego BO.

Powstały tu m.in. plac zabaw, skatepark, miejsca do grillowania czy stacja do streetworkoutu. Obok nich jest też orlik z boiskami do piłki nożnej i koszykówki. Przez cały rok na Stawach Jana można zobaczyć biegaczy i osoby uprawiające nordic walking – z myślą o nich powstały oświetlone alejki o odpowiedniej nawierzchni.

Nieco bardziej na zachód, na rzece Ner, mamy Stawy Stefańskiego. Tutaj oprócz plaży z pomostem czekają na nas także plenerowa siłownia, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, miejsce do grillowania i pumptrack. Cały główny staw okala aleja przystosowana nie tylko do spacerów, ale także biegów i jazdy na rolkach. 

Na Stawach Stefańskiego znajdziemy także prywatną wypożyczalnię sprzętu wodnego, wake-park, czyli trasę przystosowaną do jazdy na desce wodnej, oraz beach bar z leżakami.

W parkach

Stawy znajdują się także w kilku łódzkich parkach, ale nie ma tam urządzonych kąpielisk. Na Młynku znajdziemy wyremontowaną niedawno wypożyczalnię sprzętu, miejsca grillowe, siłownię i plac zabaw, a także park linowy. 

Z kolei stawy, których głównym atutem jest kameralność, znajdziemy m.in. na Zdrowiu, w parku Julianowskim, nad Jasieniem, Poniatowskiego, Źródliska, Reymonta czy na Helenowie.

Aquapark Fala

Fala jest jednym z największych parków wodnych w kraju. Składa się ze strefy basenowej, strefy saun i spa&wellness. Baseny zewnętrzne i wewnętrzne, w tym basen ze sztuczną falą, najwyższa w Polsce zjeżdżalnia wodna Kamikadze, aż 8 rodzajów saun, baseny i wanny solankowe, jacuzzi, masaże wodne, most linowy, tężnia solna, grota śnieżna, masaże, place zabaw, plaża naturystów, drink bary, restauracje – wszystko to znajduje się w zielonym sercu Łodzi – parku na Zdrowiu.

Od niedawna odpoczynek na Fali można połączyć ze zwiedzaniem największego i najnowocześniejszego w kraju pawilonu hodowlanego – Orientarium. Umożliwia to łączony bilet do obu miejsc.

Bilet w cenie 99 zł otwiera na 2 godz. drzwi do Strefy Basenowej oraz uprawnia do jednorazowej nielimitowanej czasowo wizyty w zoo i Orientarium. Takie wejściówki są ważne przez 7 dni od daty zakupu we wszystkie dni tygodnia. Łączony bilet można kupić zarówno w kasach Fali, jak i w zoo.

Baseny MOSiR

Trzy kolejne pływalnie znajdziemy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Na Wodnym Raju przy ul. Wiernej Rzeki znajdziemy baseny kryte i sezonowe. Do tego dwie sauny, jacuzzi, zjeżdżalnie, brodzik dla najmłodszych, bicze wodne i boisko do siatkówki plażowej.

Dwie kolejne pływalnie to obiekty sezonowe. Ten przy ul. Sobolowej to najnowszy basen w ofercie MOSiR. Goście mają do dyspozycji pełnowymiarową nieckę sportową o wymiarach 25 m x 50 m z trybuną na 200 miejsc oraz nieckę rekreacyjną o powierzchni 500 m2 z atrakcjami – biczami wodnymi i wodospadem. Na dzieci czeka brodzik z zabawkami: huśtawkami, zjeżdżalnią i konikami. 

Trzecią pływalnię znajdziemy w parku im. Szarych Szeregów przy ul. Głowackiego. Czekają tu na nas basen, brodzik dla najmłodszych i otoczenie parkowej zieleni. 

Baseny MOSiR są otwarte w sezonie 7 dni w tygodniu, w lipcu od godz. 8:00 do 20:00, a w sierpniu w godz. 9:00–20:00.

Jak w Ciechocinku

Tężnie solankowe to konstrukcje zbudowane z drewna iglastego i cienkich gałązek tarniny. Specjalne pompy rozprowadzają po drewnie solankę, czyli wodę bogatą w minerały: jod, brom, magnez, potas, sód oraz żelazo. Dzięki temu powietrze otaczające tężnie jest wyjątkowo bogate w te mikroelementy – zupełnie jak w nadmorskich sanatoriach i uzdrowiskach.

Podczas jednego 45-minutowego seansu w tężni solankowej wdychamy tyle jodu, co podczas 3 dni spędzonych nad morzem.

Na terenie Łodzi znajduje się kilkanaście ogólnodostępnych tężni solankowych. Część z nich jest położona na osiedlach, inne są dostępne w parkach. Aktualnie działające w mieście tężnie znajdują się na terenie:

  • Spółdzielni Mieszkaniowej im. M. Reja (między blokami położonymi między ul. Żubardzką a ul. Inowrocławską);
  • Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik;
  • pasażu Abramowskiego;
  • parku Widzewska Górka;
  • parku Podolskiego;
  • parku Źródła Olechówki;
  • Stawów Jana.

Wszystkie kolory tęczy

Wytchnienie od letnich upałów znajdziemy także w pobliżu miejskich fontann. Największą popularnością cieszą się w mieście multimedialne wodotryski, które w rytm zaprogramowanej choreografii wyrzucają z dysz wodę iluminowaną światłem. Takie wodne spektakle możemy oglądać w parkach Poniatowskiego i Moniuszki.

Bardziej tradycyjne wodotryski znajdziemy zaś w parkach Sienkiewicza czy Widzewskim. W tym ostatnim w tym roku zadebiutowała nowa fontanna postawiona w miejscu starej. O inwestycji zdecydowali sami łodzianie, wybierając ją do realizacji w Budżecie Obywatelskim.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt