Politechnika Łódzka. Nowy budynek siedziby chemików [ZDJĘCIA]

W piątek (17 września) oficjalnie otwarto pierwszy budynek projektu „Alchemium”, najnowszej inwestycji Politechniki Łódzkiej, która docelowo stanie się nową siedzibą Wydziału Chemicznego.

Alchemium kosztowało prawie 65 mln zł

Nowo wybudowany gmach powstał na terenie kampusu PŁ, przy skrzyżowaniu ul. Żwirki z ul. Żeromskiego. Sercem nowocześnie zaprojektowanego 5-kondygnacyjnego budynku o wysokości 24 metrów jest wysokie na trzy kondygnacje audytorium na 500 miejsc. Politechnice brakowało do tej pory tak dużej sali na konferencje i sympozja. Na parterze gmachu, w sąsiedztwie holu głównego, powstała  sala konferencyjna o powierzchni ponad 200 mkw. (na 100 osób), która stanie się miejscem obrad Senatu PŁ.  W budynku są też pracownie komputerowe, pomieszczenia dziekanatu Wydziału Chemicznego oraz duża przestrzeń wystawiennicza dla najdłużej funkcjonującej w uczelni galerii „Politechnika". W podziemiach gmachu jest parking.

– Przed nami kolejny etap realizacji „Alchemium”, który obejmuje budowę części laboratoryjnej. 9 sierpnia ogłosiliśmy przetarg na wykonawcę, Rozstrzygniemy go prawdopodobnie z końcem września. Planujemy, że oddanie do użytku całości kompleksu nastąpi w 2024 r. – zapowiedział rektor Politechniki Łódzkiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. – Oba gmachy będą miały łączną powierzchnię 27 tysięcy mkw. Jestem przekonany, że staną się one kuźnią kolejnych wybitnych pokoleń chemików, wzorem niezwykle inspirującej prof. Alicji Dorabialskiej, jednej z założycielek Wydziału  Chemicznego i Politechniki Łódzkiej, a uczennicy nie byle kogo, bo Marii Skłodowskiej-Curie.

Wielkie otwarcie audytorium Alchemium

Głównemu audytorium „Alchemii” nadano imię prof. Tadeusza Paryjczaka, doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który przez kilkanaście lat kierował Wydziałem Chemicznym PŁ. Przed wejściem do auli odsłonięto w piątek tablicę pamiątkową poświęconą zmarłemu dwa lata temu naukowcowi.

Wielka aula zadebiutowała goszcząc uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Klausowi Müllenowi, niemieckiemu uczonemu o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie chemii polimerów, chemii supramolekularnej i nanotechnologii oraz materiałów grafenowych. Jego dorobek naukowy to m.in. 2100 artykułów naukowych w najlepszych czasopismach oraz 70 patentów. 

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt