Problemy finansowe ŁKS. Czy klub sobie z nimi poradzi?

O problemach finansowych Łódzkiego Klubu Sportowego wiadomo nie od dziś. Jednak ostatnie doniesienia sprawiły, że kibice z obawą patrzą w przyszłość piłkarskiej drużyny. W opublikowanym kilka dni temu sprawozdaniu finansowym władze klubu z al. Unii piszą o „zagrożeniu działalności”. Do tego ŁKS nie dostał licencji na grę w Ekstraklasie, a to może sprawić, że nie zagra w barażach, nawet jeśli je wywalczy.

Stadion ŁKS  -  fot. Łódź.pl / Radosław Jóźwiak
Stadion ŁKS , fot. Łódź.pl / Radosław Jóźwiak

W opublikowanym niedawno sprawozdaniu finansowym możemy przeczytać, że „Zarząd (klubu — przyp. red.) widzi zagrożenie kontynuowania działalności z powodu ujemnego kapitału własnego”. Chodzi o prawie 10 milionów złotych. Mowa oczywiście o długach. Nie jest tajemnicą, że ŁKS ma zobowiązania np. wobec piłkarzy.

Bez pieniędzy

Właśnie ze względów finansowych z drużyną niedawno rozstał się jeden z podstawowych zawodników Antonio Dominguez. Wcześniej kontrakt rozwiązał Mikkel Rygaard. Po doniesieniach prasowych właściciele spółki wydali oświadczenie. Możemy w nim przeczytać, że w razie potrzeby spółka zostanie znów dokapitalizowana. Problem jednak w tym, że cierpliwość akcjonariuszy może się kiedyś skończyć, a zainteresowanych przejęciem ŁKS-u na horyzoncie nie widać.

- Zawsze jest nadzieja, że pojawi się inwestor, ale nie wiem, czy znajdzie się ktoś z aż takim kapitałem. Sytuacja jest tragiczna — mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Robert Kozielski, były piłkarz klubu z al. Unii, który teraz wykłada na Uniwersytecie Łódzki.

Bez licencji

Na domiar złego, tuż po upublicznieniu złych informacji o stanie finansów klubu, Komisja PZPN odmówiła łodzianom wydania licencji na grę w Ekstraklasie. Powód? Oczywiście chodzi o pieniądze. Sytuacja jest poważna, bo dla ŁKS-u perspektywa gry w najwyższej lidze, to szansa na spory zastrzyk finansowy. Tymczasem bez licencji drużyna nie będzie mogła zagrać w barażach, nawet jeśli je sportowo wywalczy, na co jeszcze jest szansa. Władze klubu już zapowiedziały, że od decyzji komisji będą się odwoływać.

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że nasz wniosek licencyjny w tym roku ma kilka słabszych punktów. [...] Większość z nich dotyczy faktu, iż nie zostało zakończone badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta. Proces ten jest na ukończeniu i dlatego jesteśmy przekonani, że w procesie odwoławczym nasz wniosek zostanie zaakceptowany i od strony formalnej nie będzie żadnych przeciwwskazań, aby ŁKS mógł w przyszłym sezonie występować w najwyższej klasie rozgrywkowej – przekonuje Jarosław Olszowy, prokurent ŁKS-u.

Klub uspokaja

Czy istnieje w takim razie realne zagrożenie dla dalszej działalności piłkarskiego ŁKS-u? Nie — zapewniają władze spółki. I to nawet w przypadku braku awansu do Ekstraklasy.

– Nie ma takiego zagrożenia. Sprawozdanie finansowe [...] dotyczy roku finansowego kończącego się w czerwcu 2021. Od tego czasu w klubie podjęto szereg działań, które miały zmienić tę sytuację — zapewnia Jarosław Olszowy w rozmowie opublikowanej na stronach ŁKS-u. I zaraz dodaje: — Na pierwszy rzut oka szokującą może się wydawać widoczna w sprawozdaniu kwota zobowiązań ciążąca na klubie, ale pragnę zauważyć, że większa część tej sumy dotyczy zobowiązań klubu wobec akcjonariuszy. Warto też podkreślić, że od tego czasu został podniesiony kapitał akcyjny — podkreśla Olszowy.

Jednocześnie cały czas trwają poszukiwania nowego inwestora. Pytanie w jakim stopniu obecna sytuacja, nawet jeśli jest opanowana, może pokrzyżować ŁKS-owi plany na szybki powrót do Ekstraklasy? Uporządkowanie finansów zapewne potrwa, a to oznacza, że jeśli w tym sezonie drużyna nie awansuje, perspektywa promocji do najwyższej ligi może się oddalić już nie o kolejny sezon, ale o lata.

Zobacz także


Polecane aktualności

Wiemy kto chce przebudować ulicę Krakowską -  fot. Paweł Łacheta

Remont ulicy Krakowskiej. Wiemy, kto chce ją przebudować i za ile

ML / ŁÓDŹ.PL

Dwie oferty zostały złożone w przetargu na przebudowę ul. Krakowskiej – od ul. Barskiej do ul.... więcej

Modopolis -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modopolis Pop-Up Shop przy Ogrodowej 8. Ruszył tymczasowy butik z modą eko [ZDJĘCIA]

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Przy biurowcu Ogrodowa Office (ul. Ogrodowa 8) działalność rozpoczął tymczasowy butik Modopolis... więcej

Zajęcza -  fot. ŁÓDŹ.PL

Zajęcza w trakcie modernizacji. Jest gruntowa, będzie asfaltowa [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Rozpoczęła się przebudowa ul. Zajęczej, czyli jednej z uliczek dochodzących do lasu Łagiewnickiego w... więcej

Różowa skrzyneczka  -  fot. Jóźwiak

Pierwsza Różowa Skrzyneczka na Uniwersytecie Łódzkim. Dla kogo jest i gdzie się znajduje?

KW / ŁÓDŹ.PL

Uniwersytet Łódzki ma swoją pierwszą Różową Skrzyneczkę. Mogą z niej korzystać wszyscy, którzy... więcej

TME SMS Łódź -  fot. SMS

Krok od finału. Zawodniczki TME SMS Łódź przegrały z Anderlechtem Bruksela

PB / ŁÓDŹ.PL

Po pasjonującym i obfitującym w bramki meczu zawodniczki TME SMS Łódź uległy Andrelchetowi Femini... więcej

Kontakt