Remont kamienicy przy Nawrot. Z ruiny po wybuchu gazu będzie cacko [ZDJĘCIA]

34 lata czekała na remont kamienica, w której w latach 80. wybuchł gaz. Co ciekawe, jej modernizacja trwa już w najlepsze, a zdradziły ją dopiero rusztowania, które właśnie stanęły przy fasadzie.

Kamienica przy ul. Nawrot 13 -  ŁÓDŹ.PL
Fasada kamienicy przy ul. Nawrot 13 ma zostać odnowiona do końca 2021 roku , ŁÓDŹ.PL

Życie powróci do wpisanej do gminnego rejestru zabytków kamienicy przy ul. Nawrot 13. Zrujnowany dom od dawna straszył zamurowanymi oknami i zamkniętą na głucho bramą. Jesienią 1987 r. doszło tam do wybuchu gazu, który na 34 lata pozbawił nieruchomość mieszkańców, a miasto wzbogacił o kolejną zdewastowaną ruinę. 

46 mieszkań klasy premium

Od poprzedniego właściciela kamienicę kupiła spółka prywatnych inwestorów, która postanowiła wyremontować ją, przebudowując na dom z 46 mieszkaniami klasy premium i lokalami użytkowymi w parterze (w tym jednym dla gastronomii). Zadanie powierzono deweloperowi z Pruszkowa, firmie Uniqua Development, która w obiekcie działa już ponad rok. Dopiero stawiając rusztowania konieczne do renowacji frontowej fasady ujawniła swoją obecność. 

— Mieliśmy pecha, bo prace zaczęliśmy, gdy trwała jeszcze przebudowa ul. Nawrot, przez co nie mogliśmy wprowadzić na inwestycję ciężkiego sprzętu. Wszystkie prace rozbiórkowe i budowlane musieliśmy wykonywać ręcznie, nawet jeśli wymagały sporego wysiłku, jak np. transport belek stropowych — mówi kierownik budowy. 

Trwa zabezpieczanie dachu tak, aby był gotowy przed zimą

Antresole, windy i marmury

W budynku frontowym, w bocznych oficynach oraz budynku zamykającym posesję od południa ściany skuto do gołej cegły. Zabezpieczono nieliczne detale architektoniczne, które zostaną zachowane po niezbędnej renowacji. Wykonano też pierwsze prace budowlane. Wszystkie budynki zostały nadbudowane, a dzięki powiększeniu pomieszczeń na górnych kondygnacjach powstaną w nich wysokie na 7 m apartamenty z antresolami. Rozpoczynający się właśnie remont frontowej fasady (ma zakończyć się jeszcze w tym roku) przywróci jej dawną urodę z pełnią detali architektonicznych. Równolegle trwać będą prace wykończeniowe, a inwestorzy wysoko zawiesili poprzeczkę. W kamienicy mają funkcjonować dwie całkiem nowe windy. Na podłogach przewidziano marmury, a w oknach trójwarstwowe szyby w stolarce okiennej na wzór oryginalnej. Remont potrwa jeszcze co najmniej rok, ale efekt – jak zapewnia wykonawca – ma być zachwycający.

Eklektyczna kamienica przy ul. Nawrot 13 została wybudowana w 1886 r. dla Józefa Pfeiffera. 21 stycznia 1895 r. urodził się w niej jego syn, Franciszek Edward Pfeiffer – działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, legionista i harcmistrz RP, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. i powstania warszawskiego. Nosił pseudonimy: „Radwan”, „Gustaw” i „Wilhelm”. W roku 1964, na 3 miesiące przed śmiercią, został mianowany generałem brygady.

Zobacz także

Polecane aktualności

RKS stadion lekkoatletyczny -  mat. pras

Nowoczesny stadion dla lekkoatletów powstaje na RKS [WIZUALIZACJE]

Małgorzata Loeffler

Trwają prace budowlane na terenie Rudzkiego Klubu Sportowego, gdzie powstanie nowoczesna arena... więcej

Narutowicza -  fot. ŁÓDŹ.PL

Narutowicza. Poznaj dawną ulicę Dzielną i jej wyjątkowe budynki

Z.B. / ŁÓDŹ.PL

Czym różnią się atlanci od atlasów i gdzie znaleźć ich w Łodzi? Którą kamienicę zdobią nietoperze z... więcej

Willa Milscha - pomnik przyrody -  fot. ŁÓDŹ.PL

Willa Milscha. Jak jedno drzewo uratowało cały zabytkowy ogród?

rd / ŁÓDŹ.PL

Ustanowienie jednego drzewa pomnikiem przyrody uratowało cały ogród przy zabytkowej willi Hermana... więcej

Nawet 4 mln na wsparcie dla osób niepełnosprawnych -  fot. EnvatoElements

PFRON. Ponad 4 mln wsparcia dla osób niepełnosprawnych

red / ŁÓDŹ.PL

Sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny, likwidacja barier w komunikowaniu się, a także zakup środków... więcej

Skrzyżowanie z ul. Milionową znów otwarte -  fot. ŁÓDŹ.PL

Skrzyżowanie al. Rydza-Śmigłego z ul. Milionową znów przejezdne

red / ŁÓDŹ.PL

Po kilkumiesięcznym remoncie kierowcy ponownie mogą przejechać przez skrzyżowanie al. Rydza-Śmigłego... więcej

Kontakt