Remont Przybyszewskiego to ogromna inwestycja. Co tu powstanie? [WIZUALIZACJE]

Łódź realizuje kolejną ogromną inwestycję drogową. Zmodernizowane zostaną 3 kilometry ulicy Przybyszewskiego. Po remoncie pojedziemy po nowych wiaduktach, torach dostosowanych do niskoemisyjnych tramwajów i równej jezdni. Wyremontowane zostaną także chodniki, oświetlenie uliczne, a wzdłuż inwestycji pojawi się dodatkowa zieleń.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

– Ulica Przybyszewskiego zostanie przebudowana na długości 3 kilometrów. Inwestycja jest podzielona na trzy części i każdą zrealizuje inna firma. Wykonawcy wyremontują torowisko, położą równą jezdnię, proste chodniki i postawią nowe wiadukty. Przebudują również jedno z najgorszych skrzyżowań w Łodzi, czyli to z ulicą Kilińskiego. Zdajemy sobie sprawę, że remont tak ważnej trasy, która łączy centrum miasta z wieloma osiedlami spowoduje sporo utrudnień i prosimy o wyrozumiałość. Robimy to wszystko po to, żeby transport w Łodzi był na miarę XXI w. – mówi Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju.

Całkiem nowe wiadukty

Pierwszy etap prac już się rozpoczął. Jedna z trzech starych estakad nad torami PKP została wyburzona, a wykonawca zabrał się już za budowę fundamentów pod nowy wiadukt. 

– Najpierw trzeba wybudować pale podporowe, na których oparta będzie nowa konstrukcja północnego wiaduktu. Docelowo powstanie ich 60. Będą budowane w tempie 2–3 dziennie. W dziurach wywierconych w ziemi będzie umieszczone zbrojenie, które zostanie zalane betonem. Potem rozpocznie się montowanie na palach nowej jezdni – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich 

Północny wiadukt powinien być w całości gotowy jesienią. Po jego ukończeniu wykonawca przejdzie na południową stronę i tam dokładnie tą samą metodą wyburzy stary, a później postawi nowy wiadukt. Na końcu prace powtórzą się na części, którą biegnie torowisko tramwajowe. Ta część inwestycji połączona jest z budową nowego węzła przesiadkowego na ul. Lodowej.

Nowy wiadukt na ul. Przybyszewskiego ma być oddany do użytku do końca 2023 r. Wartość inwestycji to ponad 80 mln zł.

Plac Reymonta-Kilińskiego

Drugim zadaniem remontu ul. Przybyszewskiego jest jej modernizacja na odcinku od pl. Reymonta do ul. Kilińskiego. Prace będą prowadzone kompleksowo, dlatego Łódzka Spółka Infrastrukturalna wyremontuje również wodociąg. 

Ten odcinek będzie realizowany w formule „projektuj-buduj”. Wykonawca jest już wybrany. – Najpierw opracuje projekt, w którym musi uwzględnić przebudowę pasa drogowego na całej szerokości, w tym torowiska tramwajowego z infrastrukturą sieciową i przystankową, wymianę słupów oświetleniowych, budowę odwodnienia, a także wykonanie inwentaryzacji i koncepcji zieleni oraz dobór mebli miejskich – zapowiada Kowalewska-Wójcik.

Ulica zostanie przebudowana na całej szerokości, łącznie z chodnikami. Zmodernizowana kompleksowo zostanie infrastruktura tramwajowa oraz przystanki, które mają wyglądać jak te stojące przy ul. Piotrkowskiej, nieopodal katedry. Istniejące trawniki zostaną poddane pielęgnacji. Pojawi się też nowa zieleń, w tym trawy ozdobne i krzewy. Równolegle Łódzka Spółka Infrastrukturalna przebuduje sieć wodociągową z przyłączami na całym odcinku objętym inwestycją ZIM.

Kilińskiego – Śmigłego-Rydza

Na wykonanie trzeciego etapu przebudowy miasto szuka właśnie generalnego wykonawcy. – Ogłosiliśmy przetarg na przebudowę ul. Przybyszewskiego na odcinku od al. Śmigłego-Rydza do ul. Grabowej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 15 kwietnia. W ramach inwestycji zostanie zmodernizowana ulica Przybyszewskiego oraz przebudowane będą również skrzyżowania z ul. Przędzalnianą, Ozorkowską, Łęczycką i Kilińskiego – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W zakresie prac przewidziano budowę nowej jezdni z torowiskiem tramwajowym i przystankami, w tym również dla autobusów, wyposażonymi w tablice informacji miejskiej. Powstanie nowe oświetlenie i sygnalizacja świetlna włączona w obszarowy system sterowania ruchem. Ponadto robotnicy wymienią sieć elektroenergetyczną oraz przebudują i zabezpieczą sieć gazową i wodociągową.

Przy zmodernizowanej ulicy pojawią się elementy małej architektury, m.in.: wiaty, ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Nie zabraknie nasadzeń, będą nowe drzewa, krzewy i trawniki. Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji.

Nowoczesny tramwaj

Aby ul. Przybyszewskiego była po przebudowie i komfortowa, i bezpieczna, miasto przeprowadziło audyt projektu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Analizowano tam m.in. kształt skrzyżowań i zasadność poszerzania jezdni.

Przygotowując projekty, miasto zorganizowało także spotkania z przyszłymi użytkownikami ulicy, a jednym z ich efektów jest np. uwzględnienie budowy wjazdu rowerowego z ul. Przybyszewskiego do parku Reymonta.

– Po przebudowie ul. Przybyszewskiego zostanie przystosowana do potrzeb komunikacji miejskiej godnej XXI w. Jej kręgosłupem i główną osią mają być nowoczesne tramwaje. By właśnie takie jeździły po Łodzi, potrzebujemy nowoczesnych tras. Szybkich i wygodnych. Przebudujemy więc wszystkie przystanki. Będą wyniesione nad jezdnię, aby komfortowo korzystali z nich seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Przebudowa ulicy Przybyszewskiego to obok remontu ul. Wojska Polskiego ostatni tak potężny projekt w rozwoju komunikacji tramwajowej. Będziemy oczywiście realizować jeszcze kolejne inwestycje, ale już nie tak duże i mniej uciążliwe. W 2023 r. będziemy mieli zmodernizowaną niemal całą sieć tramwajową oraz wygodny i nowoczesny tramwaj łączący wszystkie dzielnice Łodzi – mówi Kolczyński.


Projekt pn. "Program niskoemisyjnego transportu miejskiego – przebudowa linii tramwajowej w ul. Przybyszewskiego na odcinku od Placu Reymonta do posesji nr 42 wraz z budową węzła przesiadkowego i przebudową torowiska od wiaduktów Przybyszewskiego do ul. Lodowej" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA.RPLD.03.01.03-10-0001/19 zawartej w dniu 29 lipca 2021 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt