Rowerem po Łodzi. Trasy rowerowe - Łagiewniki, Uroczysko Lublinek i Stawy Stefańskiego

W mieście do dyspozycji rowerzystów jest ponad 200 km dróg rowerowych. Dokąd warto się wybrać na jednośladzie? Oto propozycje łatwych wycieczek rowerowych dla każdego.

Las Łagiewnicki -  fot. Łacheta
Las Łagiewnicki jest jednym z największych lasów miejskich w Europie , fot. Łacheta

Jazda na rowerze to sport godny polecenia wszystkim, bez względu na wiek. To świetna rozrywka i niezbyt obciążająca aktywność. Dla początkujących sprawdzą się krótsze wycieczki, np. na Lublinek, do Łagiewnik czy na Stawy Stefańskiego. Poniżej opisujemy trasy prowadzące do tych miejsc. Każda z nich zaczyna się w parku im. Poniatowskiego, czyli w centrum Łodzi.

Uroczysko Lublinek

Uroczysko Lublinek to niezwykle urokliwe miejsce. Obejmuje drugi co do wielkości las komunalny w Łodzi, o powierzchni ok. 90 ha. Jest on bardzo zróżnicowany pod względem przyrodniczym – od suchych siedlisk z brzeźniakami i sośninami po mokradła z olszami, a nawet śródleśnym bagnem. Łąki, stawy i okresowo płynący strumień Struga zapewniają różnorodność flory i fauny. Można tu spotkać kuropatwy, bażanty, zające, sarny, a w okolicy stawów ptactwo wodne. W bliskim sąsiedztwie lasu znajdują się Stawy Bielice, które są miejscem wypoczynku dla wędkarzy. Ustawione tam drewniane ławki i stoły mogą być doskonałym miejscem piknikowym lub grillowym.

Opis trasy

Ścieżką rowerową wzdłuż parku kieruj się w stronę Dworca Łódź Kaliska. Przetnij al. Włókniarzy i jedź cały czas prosto do ul. Krzemienieckiej. Dalej ul. Krzemieniecką dojedź do ul. Bandurskiego. Skręć w lewo i prosto ul. Bandurskiego, która przechodzi dalej w al. gen. Waltera Janke, dojedź do ul. Pienistej. Skręć w nią w prawo i kontynuuj prosto do Selektywnej Zbiórki Odpadów. W tym miejscu masz do wyboru: skręcić w lewo do lotniska, aby odpocząć na ławce z widokiem na pas startowy lub od razu w prawo na łono natury.

Las Łagiewnicki

Las Łagiewnicki jest pozostałością dawnej Puszczy Łódzkiej, a przy tym jednym z największych lasów miejskich w Europie! Ma powierzchnię ok. 1200 ha. Atrakcją turystyczną są tu dwie barokowe drewniane kapliczki: św. Rocha i św. Sebastiana oraz św. Antoniego. Wewnątrz tej drugiej znajduje się studzienka ze źródlaną wodą, uznawaną za cudowną. Można tutaj obejrzeć też jedną z najstarszych świątyń na terenie Łodzi, czyli barokowy kościół św. Antoniego. Na terenie lasu wyznaczone są szlaki turystyczne, których warto się trzymać, jeżdżąc na rowerze.

Opis trasy

Będąc w parku, kieruj się w stronę al. Włókniarzy, następnie skręć w nią w prawo i jedź cały czas prosto ścieżką rowerową. Po przejechaniu ul. Zgierskiej znajdziesz się na ul. gen. Sikorskiego. Dalej jedź prosto aż do ul. Łagiewnickiej, w którą skręć w lewo. Doprowadzi Cię ona do celu wycieczki. Wrócić można ulicami: Strykowską, Grzegorza Palki, dr. Stefana Kopcińskiego, a następnie al. Marszałka Józefa Piłsudskiego/Adama Mickiewicza.

Stawy Stefańskiego

Park im. 1 Maja, potocznie zwany Stawami Stefańskiego, jest obiektem rekreacyjnym, zlokalizowanym na terenie Rudy Pabianickiej. Jego atrakcję stanowią stawy leżące na rzece Ner oraz piaszczysta plaża. Na tym terenie działa też MOSiR, za którego sprawą możliwe jest uprawianie sportów wodnych (żaglówki, kajaki i rowery wodne). Uroku temu miejscu dodają stare olchy i wierzby, które otaczają stawy. Rosnące wokół ławki, mogą być miejscem wytchnienia dla strudzonych rowerzystów. Wokół stawów biegnie ścieżka rowerowa, którą warto objechać akweny.

Opis trasy

Z parku wyjedź na al. Politechniki. Na rondzie Lotników Lwowskich skieruj się na ul. Pabianicką. Jedź prosto aż do ul. Rudzkiej. Skręć w ul. Rudzką w lewo i jedź aż do ul. Farna. Skręć teraz w lewo w ul. Farna – punkt docelowy będzie po lewej stronie.

Zobacz także


Polecane aktualności

Piotrkowska 115 -  fot. Jóźwiak

Piotrkowska 115 w trakcie kompleksowej modernizacji. Zobacz, jak postępują prace [ZDJĘCIA, WIDEO]

red / ŁÓDŹ.PL

Trwa remont kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 115, którego koniec planowany jest w 2023 roku. Ekipa... więcej

Wólczańska 167 -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mieszkania dla zdolnych studentów i absolwentów. Jakie są kryteria przyznania? [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Dwanaście wyremontowanych i gotowych do wprowadzenia się mieszkań w miejskich kamienicach czeka na... więcej

Rekin w Orientarium w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL

Wieczór z rekinami w Orientarium w Łodzi. Zajrzyj do miejsc niedostępnych na co dzień!

rd / ŁÓDŹ.PL

Medytacja w strefie oceanicznej, wykwintny poczęstunek i wieczorne zwiedzanie niedostępnych na co... więcej

Ulica Rewolucji 1905 r. po remoncie -  fot. ŁÓDŹ.PL

Upadek IDS-BUD. Kto dokończy porzucone inwestycje drogowe? Na liście m.in. Rewolucji

ML / ŁÓDŹ.PL

Jeszcze dwa lata temu firma budowlana IDS-BUD była jedną z wiodących w Polsce. Najpierw straciła... więcej

Dworzec Łódź Fabryczna -  fot. ŁÓDŹ.PL

Coraz droższe bilety na pociąg. Polregio i ŁKA podniosły ceny. O ile? Jak oszczędzić?

JB / ŁÓDŹ.PL

Nie mamy dobrych informacji dla łodzian korzystających z pociągów. Kolejna firma - przewoźnik... więcej

Kontakt