Solidarni z Ukrainą. Co już zrobiliśmy? Czego jeszcze potrzeba? [RAPORT Z 2 TYGODNI]

Mija 14 dni od napaści Rosji na Ukrainę. Niechciana wojna wciąż trwa, a Łódź i jej mieszkańcy od pierwszych chwil tego koszmarnego konfliktu śpieszą z pomocą jego ofiarom – zarówno dzielnie pozostającym na ukraińskiej ziemi, walczących o swoją ojczyznę, jak i tym, którzy z obawy o życie własne i najbliższych przybywają do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

12 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Od początku wojny

Fala pomocy ruszyła natychmiast po rosyjskiej inwazji. Łodzianie samorzutnie zaczęli gromadzić dary dla dotkniętych wojną Ukraińców i organizować transport dla tych, którzy zdecydowali się na opuszczenie objętej wojną ojczyzny. Na granicę polsko-ukraińską ruszyły dziesiątki prywatnych samochodów, by pomóc uchodźcom przedostać się do Polski, gdzie już przygotowywano dla nich schronienie. Jednocześnie obfitym strumieniem spływały od łodzian dary dla mieszkańców Ukrainy gromadzone w punktach zbiórek utworzonych przez miasto. Magistrat wziął na siebie rolę koordynatora spływającej pomocy rzeczowej. Od 24 lutego rzeczy potrzebne Ukrainie przyjmował Urząd Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. ks. Skorupki (Hala Sportowa) oraz inne jednostkach magistratu, jak np. Miejski Ogród Zoologiczny.

Już 26 lutego z transportem najpotrzebniejszych rzeczy dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy Łódź wysłała pięć zapakowanych po brzegi tirów. W kolejnych dniach wyjechało ich jeszcze 20 – łącznie 1169 palet pomocy humanitarnej, która trafiła do Lwowa oraz Kijowa. Część darów łodzian przekazanych na miejską zbiórkę trafiła też do specjalnego pociągu Łódzkiej Spółki Aglomeracyjnej, wysłanego po uchodźców na granicę.  Na dniach wyruszy konwój dla Odessy. 

Pomoc dla przybyszów

Miasto organizuje pomoc dla przybywających do Łodzi obywateli Ukrainy, którym w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości pomagają punkty informacyjne i recepcyjne. Dla uchodźców z Ukrainy poszukujących noclegów oraz informacji na temat pobytu w Polsce uruchomiono dwie infolinie: tel. +48 42 638 59 95 (w godz. 8:00–20:00) i tel. +48 42 664 10 81 oraz adres e-mail: lodzkiedlaukrainy@lodz.uw.gov.pl. Działa też infolinia dla osób i firm chcących udzielić wsparcia obywatelom Ukrainy: tel. 42 638 49 99, e-mail: ukraina@uml.lodz.pl. Więcej czyt. na str. 11.

Dzięki hojności łodzian i nieprzerwanemu strumieniowi darów spływających do UMŁ i hali przy ul. ks. Skorupki, uciekający przed wojną otrzymają niezbędną żywność, wodę, leki, ubrania, środki higieny osobistej i inne niezbędne do życia rzeczy. Miasto jest gotowe przyjąć uchodźców w przygotowanych dla nich lokalach oraz mieszkaniach i pokojach, jakie zaoferowali sami łodzianie. Przybysze z Ukrainy mogą liczyć także na podstawową opiekę medyczną w miejskich przychodniach i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Magistrat pomaga chętnym na znalezienie pracy. Dzieciom z Ukrainy łódzki magistrat gwarantuje opiekę i edukację w łódzkich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także zajęcia pozaszkolne. Adresy punktów informacyjnych publikujemy na str. 10.

Nie tylko dary

Łódź wspiera walczącą Ukrainę także na inne, niematerialne sposoby. W mieście odbywają się antywojenne manifestacje. Spektakularny marsz „Stop Wojnie” przemierzył 4 marca ul. Piotrkowską. Tłum jego uczestników od placu Wolności do pasażu im. Rubinsteina niósł 350-metrową flagę Ukrainy. Studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego zorganizowali kiermasz swoich prac, z którego dochód przeznaczono na leczenie chorych ukraińskich dzieci. Dla Ukrainy grają łódzcy artyści – na ul. Piotrkowskiej, gdzie 25 lutego odbył się spontaniczny koncert „Gramy dla Ukrainy”, ale też w łódzkich klubach, gdzie odbywają się antywojenne koncerty połączone ze zbiórkami funduszy na pomoc Ukrainie i Ukraińcom. Grupa spadochroniarzy w geście solidarności z walczącymi Ukraińcami wyskoczyła z samolotu nad lotniskiem w Łodzi z dwiema ogromnymi flagami: biało-czerwoną i niebiesko-żółtą. Teatry i domy kultury organizują zajęcia dla ukraińskich dzieci.

Całe miasto stanęło do pomocy, która może być jeszcze długo potrzebna…

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt