Spektakl „Dzieci i ryby”. Koprodukcja Teatru Arlekin i Pinokio w trosce o prawa dzieci

Dzięki wspólnej koprodukcji Teatru Arlekin i Teatru Pinokio powstał spektakl „Dzieci i ryby” w reżyserii Przemysława Jaszczaka, wsparty działaniem warsztatowym edukatorek obu teatrów. Przedstawienie będzie grane naprzemiennie na obu scenach w Łodzi. Na murach obu instytucji można też oglądać powstającą dzięki widzom Kartę POP – praw, oczekiwań i potrzeb dzieci.

Spektakl Dzieci i ryby Teatru Arlekin i Teatru Pinokio -  HAWA
W kwietniu spektakl będzie można oglądać – najpierw do 7 kwietnia w Teatrze Arlekin (ul. Wólczańska 5), aby potem od 27 do 30 kwietnia na scenie Teatru Pinokio (ul. Kopernika 16). , HAWA

Jednym głosem o ważnej sprawie

Dwa łódzkie teatry dla młodego widza – Pinokio oraz Arlekin – połączyły swoje artystyczne siły, aby mówić jednym głosem o ważnej sprawie praw dziecka. Pomysłodawcami projektu byli dramaturżka Magda Żarnecka i reżyser Przemysław Jaszczak, którzy są również autorami tekstu sztuki, napisanego specjalnie do tego spektaklu. 

Stworzona przez nich historia opowiada historię trojga Wymyślonych Przyjaciół, pracowników ogólnoświatowej korporacji wspierającej dzieci, które potrzebują pomocy. Pewnego dnia wyruszają oni na misję do małych bohaterów: Arii, Emila i Noko. Dzieci te, z różnych powodów nie mają przyjaciół w prawdziwym świecie. Aria nie ma na to czasu ani zgody taty, Noko zostaje przez rówieśników odrzucona, a Emil ma na głowie sprawy, które przerosłyby niejednego dorosłego. Wymyśleni Przyjaciele towarzyszą im więc w starciach z codziennością, budują i wspierają w momentach zwątpienia, ale przede wszystkim zaopatrują dzieci w realne narzędzia zmiany, walki o siebie i o swoje prawa.

Dotknij Teatru

– Sprawa jest ważna i wymaga współdziałania. Pomyśleliśmy, że zjednoczone działanie łódzkiego środowiska teatralnego może być wielkim atutem tej idei, która jest przecież bliska obu łódzkim teatrom – opowiadają o idei projektu jego autorzy. 

W ten sposób do projektu włączył się Pinokio oraz Arlekin, ale także współproducent – tegoroczna edycja „Dotknij Teatru”, dzięki której widzowie bezpłatnie, jako pierwsi oglądali premierowe przedstawienia i otwarte próby.

Celem naszej inicjatywy było stworzenie spektaklu, który podejmuje problem naruszania praw dziecka i może wyposażyć najmłodszych w realne sposoby radzenia sobie z nadużyciami ze strony dorosłych – dodają dyrektorzy obu instytucji, Wojciech Brawer oraz Gabriel Gietzky. – Nie mieliśmy wątpliwości, że musimy to zrobić. Razem mamy większą siłę rażenia – mówią zgodnie.

Przedstawienie „Dzieci i ryby

Przedstawienie „Dzieci i ryby” ma formę kolażową, a historie są opowiedziane językiem teatru lalek i formy. Oglądać tu możemy m.in. lalki stolikowe czy ożywianie i animację przedmiotów i przestrzeni, z zachowaniem maksimum iluzji czarnego teatru.

Spektaklowi towarzyszy dwuetapowe spotkanie edukacyjne, wprowadzające w temat i podsumowujące go, w ramach którego edukatorki z obu teatrów razem z widzami opracowują Kartę POP – kartę praw, oczekiwań i potrzeb. Wisi ona na murach obu instytucji, jest regularnie uzupełniana, a każdy z przechodniów może zatrzymać się i wczytać w głos dzieci.

W kwietniu spektakl będzie można oglądać – najpierw do 7 kwietnia w Teatrze Arlekin (ul. Wólczańska 5), aby potem od 27 do 30 kwietnia na scenie Teatru Pinokio (ul. Kopernika 16).

Spektakl powstał w ramach akcji "Dotknij Teatru 2022", organizowanej przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi, pod honorowym patronatem Hanny Zdanowskiej Prezydent Miasta Łodzi.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt