Start budowy Białej Kamienicy. Apartamenty i taras z widokiem na Łódź [WIZUALIZACJE]

Ścisłe centrum Łodzi, siedem kondygnacji - na sześciu z nich aż 69 luksusowych mieszkań, w tym kilka apartamentów, zaś na siódmej wspólny taras z widokiem na Łódź. U zbiegu ul. Zachodniej i Więckowskiego (adres Więckowskiego 12) rozpoczyna się budowa Białej Kamienicy.

Biała Kamienica, Więckowskiego 12 -  mat. prasowe
Biała Kamienica, Więckowskiego 12 , mat. prasowe

Hołd dla miasta i detalu w architekturze

Nowy dom wielorodzinny, na pustej dotąd działce u zbiegu ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego, wzniesie spółka Yuniversal Development. Budynek o wysokości siedmiu kondygnacji z 69 mieszkaniami, 2 lokalami usługowymi w parterze, podziemnym garażem i parkingiem na poziomie 0 zaprojektował prof. Robert Sobański z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Nie ukrywa, że budynek jest jego osobistym hołdem dla łódzkiego detalu architektonicznego i ma to swoje odzwierciedlenie na elewacjach w postaci okazałych rozet, które będą zdobić gmach od strony ulicy, oraz innych zdobień. 

- Historia tego miejsca to po prostu historia Łodzi, czyli miasta niezwykle zróżnicowanego pod względem architektonicznym. Będąc w Łodzi nie czerpać z tego bogactwa byłoby grzechem - mówi o swych inspiracjach projektant gmachu, którego bryła nawiązuje do XIX-wiecznego stylu wielkomiejskiego.

Biała Kamienica

Biała Kamienica z tarasem na dachu

Na najwyższej kondygnacji architekt zaprojektował wspólny taras widokowy. W domu będą dwie klatki schodowe, winda, rowerownia i komórki lokatorskie. - Dokonamy wszelkich starań, żeby efekt końcowy odpowiadał temu, co widać na wizualizacjach. Zależało nam, żeby projekt Białej Kamienicy wpisywał się w historię i tradycję miasta - powiedział Antoni Piekut, prezes Yuniversal Development. Zapowiedział też standard wykonania na najwyższym poziomie, z którym korespondować będą ceny: od 8,5 tys. zł do 12 tys. zł za mkw. (lokale o powierzchni od 29,5 do 160 mkw. z tarasami lub loggiami albo balkonami). Pierwsze lokale już zostały sprzedane.

Budowa domu potrwa około dwóch lat. Lokalizacja w ścisłej zabudowie śródmiejskiej czyni przedsięwzięcie bardzo złożonym logistycznie.

Biała Kamienica jest drugą inwestycją Yuniversal Development w Łodzi (pierwszą jest niewielkie osiedle na Chojnach), ale nie ostatnią. Spółka przygotowuje się do budowy zespołu trzech budynków mieszkalnych przy ul. Dzwonowej.

Biała Kamienica

Zmiany na Zachodniej

Rozpoczynająca się inwestycja jest pierwszą od dawna w zdegradowanym ciągu ul. Zachodniej/al. Kościuszki, który dopiero ma zacząć odzyskiwać renomę sprzed kilkudziesięciu lat. Wkrótce rozpocznie się rewitalizacja pobliskiej kamienicy przy ul. Zachodniej 76, w której powstanie miejska biblioteka. Duży wpływ wizerunku okolicy będzie miał też powstający przy zbiegu ul. Zachodniej z ul. Zieloną przystanek kolejowy Łódź Śródmieście na tunelu średnicowym.

Zobacz także


Polecane aktualności

Mural z Wiedźminem -  fot. ŁÓDŹ.PL

9 dni do premiery "Wiedźmina". Geralta z Rivii łączy z Łodzią nie tylko ogromny mural!

Aha / ŁÓDŹ.PL

Do premiery 2. sezonu hitu Netflixa zostało niewiele ponad tydzień. Geralt z Rivii pochodzi z Łodzi... więcej

Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora. Seniorzy robią świąteczne kartki

OHO / ŁÓDŹ.PL

Co najcenniejszego można podarować na święta? Oczywiście najważniejsze są uczucia i czas dla... więcej

Pomnik Reymonta w Łodzi -  fot. LODZ.PL

Pasje Władysława Reymonta - tego nie wiedzieliście o autorze „Ziemi obiecanej"

agr / ŁÓDŹ.PL

Kilka dni temu, 5 grudnia, minęła rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta, który swoje... więcej

Dokładna praca -  fot. Envato Elements

Łodzianizmy. Kto jest akuratny, a kiedy jest akuratnie? Sprawdziliśmy to akuratnie

agr / ŁÓDŹ.PL

W języku polskim słowo „akurat" jest całkiem popularne, ale występuje także w kilku niecodziennych... więcej

Tłum ludzi na ulicy Piotrkowskiej -  fot. LODZ.PL

Kartka z kalendarza. Jak zmieniała się liczebność łodzian? Było nas ponad 850 tys.

agr / ŁÓDŹ.PL

Od zaledwie kilkuset do... prawie miliona! Liczba mieszkańców Łodzi na przestrzeni wieków podlegała... więcej

Kontakt