Świat nigdy nie zapomni. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

27 stycznia obchodzimy, ustanowiony przez ONZ, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Tego dnia w Łodzi rozpoczynają się XIII Dni Pamięci.

27 stycznia 1945 armia sowiecka wkroczyła do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, wyzwalając pozostających w tym miejscu 7000 więźniów. Dla nich oznaczało to koniec morderczej gehenny, dla świata natomiast początek odkrywania przerażającej prawdy o zbrodni Holocaustu. 

Obchody dnia 27 stycznia koncentrują się wokół pojęcia pamięci. W ostatnich tygodniach wojny Niemcy niszczyli bowiem dowody zbrodni  m.in. likwidując w obozach miejsca kaźni i masowej eksterminacji. Nie udało się jednak wymazać ze zbiorowej pamięci prawdy o zagładzie 6 milionów Żydów, o zbrodni na niebywałą skalę.

Pierwszym wydarzeniem tegorocznych Dni Pamięci było złożenie kwiatów na stacji Radegast, dawnej bocznicy kolejowej, skąd odjeżdżały transporty do obozów zagłady. Dziś w tym miejscu odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary Holocaustu. Plac na którym gromadzono wywożonych więźniów getta, wraz z fragmentem toru i zrekonstruowanym  budynkiem kolejowym są  elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto. Wrażenie robią jego symboliczne elementy - Tunel Deportowanych oraz tablice - macewy, gdzie umieszczono nazwy największych obozów zagłady.  

-W miejscach pamięci łatwiej można wyobrazić sobie dramat tamtych dni. Tu wydaje się, jakby wydarzyły się one niedawno,  ale nie! Nie będzie tak nigdy więcej. - powiedziała Shani Tayar, wiceambasador Izraela.   

- Ochrona pamięci nie jest łatwym procesem. W Łodzi zrozumieliśmy to, ożywiając pamięć i  prawdę o Litzmannstadt Getto - poprzez utworzenie memoriału na Stacji Radegast i Parku Ocalałych. Powołaliśmy osobną instytucję kultury – Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, którego program opiera się na upowszechnianiu pamięci historycznej, idei dialogu, prawdy i tolerancji.  – powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka. 

- Wielokrotnie pytano i ja sam zadawałem sobie to pytanie: jak będzie wyglądał świat po Holocauście, czy jest w nim miejsce na poezję, na twórczość? - pytał Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. Przewodniczący zacytował fragment wiersza Lucyny Angermann "Ostatni spacer", który z pozoru prostą liryka w szczególny sposób przywołuje ogrom potworności Holocaustu. 

Pod tablicami pamięci kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta i województwa, stowarzyszeń, organizacji oraz instytucji kultury, a takze wiceambasador Izraela oraz dyrektor Teatru im Stefana Jaracza, będącego współorganizatorem obchodów. 

Dni Pamięci od wielu lat organizowane są przez Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Żydów w Polsce. Jak wspomniał  Jacek Młynarski z TSKŻ organizacja ta celowo wybrała Łódź jako miejsce organizacji Dni Pamięci z uwagi na wielokulturową historię miasta, współtworzoną przez społeczność Żydów i Polaków. W dniach od od 27 do 30 stycznia  odbywać się będą wykłady, dyskusje o książkach,  wystawy, monodramy, koncerty i przedstawienia teatralne.  Program otworzy zainspirowany twórczością Mariana Hemara spektakl w Teatrze im. S. Jaracza. Wśród pozostałych propozycji jest również „Wiera”, widowisko muzyczne oparte na losach słynnej pieśniarki, więźniarki getta warszawskiego Wiery Gran. Dniom Pamięci towarzyszy program edukacyjny dla młodzieży. 

Program XIII Dni Pamięci >>>


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt