Szkolny Budżet Obywatelski w Łodzi. Sprawdź, co wymyśla łódzka młodzież!

Pizza dla wszystkich, wyjście do kina, czy szkolna impreza – to tylko niektóre pomysły łódzkich uczniów. Realizują je dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu. Pomysłowość dzieci i młodzieży zaskoczyła niejednego dorosłego.

Szkolny Budżet Obywatelski w SP nr 105 -  fot. SP nr 105
Pomysłowość łódzkich uczniów nie zna granic! , fot. SP nr 105

Szkolny Budżet Obywatelski to zupełna nowość w Łodzi. 16 szkół, w tym osiem podstawowych i ponadpodstawowych, wzięło udział w pilotażu. Każda z nich otrzyma 4 tys. zł. na realizację pomysłów uczniów. I choć nagroda ta może wydawać się kusząca, to jej zdobycie wcale nie było takie proste.

– Szkoły, żeby wejść do projektu, musiały pokazać, że najważniejszy dla nich jest proces tworzenia przez uczniów całego Budżetu Obywatelskiego, od wymyślania przez dzieci projektów, przez głosowanie, aż do realizacji – opowiada Agata Kobylińska, z-ca dyr. Biura Aktywności Miejskiej. 

16 zwycięzców

Spośród 46 placówek, które się zgłosiły, wybrane zostało 16. W nich dzieci i młodzież pracowały nad regulaminami swoich szkolnych budżetów. Pomagali im w tym nauczyciele.

– Jestem zafascynowana. Dzieci bardzo się zaangażowały w cały projekt. Potrzebowaliśmy dostosować go do naszej szkoły, która jest szkołą specjalną. Nie wszystkie dzieci potrafią czytać i pisać. Dlatego stworzyliśmy mapę pomysłów – opowiada Paulina Wilk, nauczyciel logopeda ze SP nr 105.

Na tej mapie dzieci mogły domalowywać swoje pomysły. Na podstawie tych rysunków stworzona została lista projektów przeznaczonych do głosowania. W sumie powstało 35 pomysłów. Głosowanie zostało podzielone na dwa etapy. Uczniowie mieli wybrać cztery najciekawsze ich zdaniem pomysły. Projekty przygotowane były w formie rysunków, więc każde dziecko, niezależnie od umiejętności czytania i pisania, mogło zagłosować. Do drugiego etapu przeszło 10 projektów i znów przeprowadzono kolejne głosowanie.

– Całkowicie wyeliminowaliśmy z tego procesu nauczycieli. Chcieliśmy, żeby to dzieci wymyślały projekty i żeby to dzieci potem decydowały, który zrealizować. Nasi uczniowie zaangażowani byli we wszystkie etapy, także takie, jak chociażby liczenie głosów – informuje Paulina Wilk.

Pizza dla wszystkich

W Szkole Podstawowej nr 105 na pierwszym miejscu znalazło się wspólne wyjście na pizzę. Wydarzenie będzie zorganizowane jeszcze przed końcem roku szkolnego. Pozostałe szkoły także są już po etapie opracowania regulaminu i uczniowie przygotowują swoje projekty. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 trwa właśnie kampania informacyjna.

– Uczniowie decydowali także o tym, jak taka kampania powinna wyglądać. Wszędzie na korytarzach wiszą plakaty informacyjne o budżecie, na lekcjach wychowawczych prowadzone są spotkania na ten temat, jest także specjalny punkt informacyjny, w którym każdy zaciekawiony tematem może zasięgnąć informacji – opowiada Weronika Jóźwiak, opiekunka ZSP nr 5 z ramienia fundacji Edukabe, organizującej Szkolny Budżet Obywatelski.

Duży nacisk na akcję promocyjną położyła także młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. 

– Kreowali najróżniejsze pomysły, na przykład chcieli zrobić wlepki na drzwiach toalet, albo zaznaczyć miejsca w szkole przyklejając informację tu mógłby być stół do ping-ponga” albo tu mogłyby być pufy do siedzenia”, więc kreatywność młodzieży jest niesamowita – dodaje Weronika Jóźwiak.

Po etapie głosowania we wszystkich szkołach przyjdzie czas na realizację projektów – do końca czerwca, czyli bieżącego roku szkolnego. Pilotażowy projekt Szkolnego Budżetu Obywatelskiego prowadzi fundacja EduKABE we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt