Tak zmienia się ulica Nawrot! Rewitalizacja, nowe inwestycje i mieszkania [ZDJĘCIA]

Rozpoczynająca swój bieg w Śródmieściu i kończąca się na Starym Widzewie ul. Nawrot to jedna z wielu łódzkich ulic pełnych estetycznych kontrastów. Częściowo odmieniona rewitalizacyjną przebudową (od ul. Piotrkowskiej do ul. Kilińskiego), ma jeszcze sporo do zaoferowania.

Tak zmienia się ulica Nawrot! -  fot. Konrad Ciężki
Rewitalizacja, nowe inwestycje i mieszkania , fot. Konrad Ciężki

Piękniejące kamienice przy Nawrot

Przy Nawrocie, jak mawia się w Łodzi, jak feniks z popiołów odradzają się właśnie dwie kamienice. Ta figura retoryczna ma szczególne uzasadnienie w przypadku domu przy ul. Nawrot 13. Jesienią 1987 r. w budynku (wpisanym do ewidencji zabytków) doszło do wybuchu gazu, który zapoczątkował jego degrengoladę. Opuszczonej i obracającej się w ruinę kamienicy świetność postanowiła przywrócić grupa prywatnych inwestorów, która kupiła ją od poprzedniego właściciela i jeszcze w 2019 r. rozpoczęła jej gruntowny remont. Trwające w środku prace przez wiele miesięcy pozostawały niezauważone, wieść o remoncie gruchnęła dopiero, gdy latem 2021 r. wykonawca przystąpił do renowacji frontowej elewacji. Ta dobiega powoli końca, a rozbierane od góry rusztowania odsłaniają już frontową ścianę w stanie, jakiego nikt od 35 lat nie widział.

Mieszkania premium w Łodzi

W kamienicy będzie 46 mieszkań klasy premium. Lokale na górnych kondygnacjach zostały podwyższone, dzięki czemu powstały w nich wysokie na 7 metrów apartamenty z antresolami. Dom będzie miał dwie nowe windy. Na parterze od ulicy mają funkcjonować lokale użytkowe, w tym jeden przeznaczony na działalność gastronomiczną. 

Gruntowną przemianę przechodzi też ponadstuletnia kamienica przy ul. Nawrot 34, którą całkowicie przebudowuje (przy zachowaniu historycznych elementów) inwestor Rock Development. Budynek frontowy wraz z bocznymi oficynami zostaną nadbudowane do wysokości pięciu kondygnacji. W głębi posesji, od strony parku im. Sienkiewicza, z którym posesja sąsiaduje, wzniesiona zostanie zupełnie nowa oficyna, która dopełni zabudowy działki. Powiększona kamienica znów będzie pełnić funkcje mieszkalne, jedynie na parterze od frontu zaplanowano dwa lokale użytkowe. Resztę tej kondygnacji zajmie garaż dla aut mieszkańców. Na jego dachu powstanie odkryte patio z żywą roślinnością, a dodatkowe enklawy zieleni znajdą się na dachach, będąc ekskluzywnymi dodatkami do mieszkań na górnych kondygnacjach. W planach jest budowa przejścia z posesji do parku im. Sienkiewicza.

Odnowione oblicze jeszcze w tym roku zyska kamienica przy ul. Nawrot 2 A – wspólnota mieszkańców, do której należy, rozpoczęła właśnie remont fasady i przejazdu bramowego. Prace są współfinansowanie przez Urząd Miasta Łodzi w ramach programu dopłat do remontów nieruchomości położonych w Specjalnej Strefie Rewitalizacji. Współfinansowana z miejskiej kasy była też wykonana w ostatnich latach renowacja frontowej elewacji i bramy domu z numerem 4. 

Widać przy ul. Nawrot także efekty innych prywatnych remontów. Wypiękniała nie tak dawno narożna kamienica przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego, diametralnie poprawił się stan jej sąsiadki pod numerem 39. Na gruntownie wyremontowany wygląda też dom pod numerem 56 i 50 – ten ostatni sąsiaduje z najnowszym – jak na razie – budynkiem przy ul. Nawrot, dopiero wzniesionym domem wielorodzinnym, który stanął pod nr 48, w miejscu po dawnych warsztatach. Wkrótce zostanie jednak zdetronizowany w kategorii nowości.

Jeszcze więcej nowych budynków

Przy ul. Nawrot 98 rosną ściany nowego domu, który przy udziale miasta wznosi Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W budynku, którego budowa ma zakończyć się w połowie 2023 r., powstanie 35 lokali (w tym 17 dla lokatorów komunalnych).  

Na etapie prac ziemnych jest z kolei najświeższa z inwestycji przy ul. Nawrot, dopiero rozpoczęta budowa przy ul. Nawrot 84/86, gdzie prywatny deweloper MS Investments (zaangażowany także w inwestycję przy ul. Legionów 66) wznosi wielorodzinny budynek mieszkalny z lokalami usługowymi w parterze. Jak widać na wizualizacjach (autorem projektu jest studio architektoniczne GrupaPro), również ta realizacja ma się szczycić zagospodarowanym zielenią dachem – coraz więcej w Łodzi takich inwestycji.

Nową wieścią są informacje o planowanej zabudowie północno-zachodniego narożnika skrzyżowania ul. Nawrot z ul. Kilińskiego (obecnie działka ta służy za parking), do czego przymierza się znany deweloper. Szczegóły tej inwestycji nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości, trwa kompletowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac.

Jest gdzie inwestować

Za sprawą rozbiórek dokonanych w ostatnich latach przy ul. Nawrot przybyło wolnych parceli. W 2021 r. rozebrano np. dom na północno-wschodnim narożniku skrzyżowania z ul. Kilińskiego, wyburzona została też ruina przy skrzyżowaniu z ul. Targową, wcześniej oczyszczono parcelę pod nr 33 (służy obecnie za zaplecze techniczne wykonawcy przebudowy kamienicy pod numerem 34). To bardzo atrakcyjne działki, których głównym atutem jest doskonała lokalizacja. Ich ponowne zagospodarowanie znacząco wpłynęłoby na wizerunek Nawrotu. Pęd do zabudowy takich parceli w Łodzi dopiero się rozkręca, jest zatem nadzieja, że i one skuszą inwestorów. 

Marzeniem pozostaje na razie odnowa niszczejącej fabryki Jarocińskiego (przy zbiegu z ul. Targową) czy dawnego sklepu firmowego Browarów Łódzkich (ul. Nawrot 88), ale… Na wielu starociach stawiano już w Łodzi kreskę, a rozkwitły nową urodą.

Zobacz także


Polecane aktualności

Cztery nowe parki leśne w Łodzi. Łącznie zajmą aż 22 hektary. Gdzie powstaną?

Cztery nowe parki leśne w Łodzi. Łącznie zajmą aż 22 hektary. Gdzie powstaną?

red / ŁÓDŹ.PL

W środę, na sesji Rady Miejskiej w Łodzi oficjalnie przybędą nam ponad 22 ha parków, które powiększą... więcej

W Porcie Łódź otwarto miasteczko rowerowe dla dzieci -  fot. mat. pras.

Port Łódź z nową bezpłatną atrakcją dla dzieci! Miasteczko rowerowe już otwarte

Katarzyna Sławińska / ŁÓDŹ.PL

Ma 900 mkw. i pozwala młodym cyklistom na naukę zasad ruchu drogowego w bezpiecznym otoczeniu. Mowa... więcej

Decydujące mecze Orła Łódź. Czy awansują do fazy play-off? -  fot. Orzeł Łódź

Decydujące mecze żużlowców Orła Łódź. Czy awansują do fazy play-off?

MD / ŁÓDŹ.PL

Ogromne znaczenie będzie miało nadchodzące spotkanie zawodników H. Skrzydlewska Orzeł z Aforti Start... więcej

500 opasek bezpieczeństwa trafi do łódzkich seniorów. Rozpoczyna się nabór chętnych -  fot. Envato Elements

500 opasek bezpieczeństwa trafi do seniorów z Łodzi. Rozpoczyna się nabór chętnych

OHO / ŁÓDŹ.PL

500 łódzkich seniorów będzie mogło skorzystać z opasek bezpieczeństwa. Urządzenie na rękę jest... więcej

Dofinansowanie produkcji filmowych. Drugi nabór do Łódzkiego Funduszu Filmowego -  fot. Sweat Lava Film

Łódzki Fundusz Filmowy 2022. Trwa drugi nabór na dofinansowanie produkcji filmowych

red / ŁÓDŹ.PL

EC1 Łódź-Miasto Kultury ogłasza drugi nabór do tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego, z... więcej

Kontakt