Tramwaj linii 43 powróci na tory. Na nowo połączy Łódź z Konstantynowem

Łódź i Konstantynów Łódzki zawarły porozumienie w sprawie generalnego remontu linii tramwajowej łączącej oba miasta. Realizacja tej inwestycji dałaby w przyszłości zielone światło na całkowite odtworzenie linii tramwaju nr 43, która z Łodzi przez Konstantynów docierała aż do Lutomierska.

Przystanek tramwajowy przy ul. Przygranicznej [WIZUALIZACJE] -  ŁÓDŹ.PL

Dokument podpisany przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską i burmistrza Konstantynowa Roberta Jakubowskiego przewiduje, że oba samorządy proporcjonalnie sfinansują przywrócenie jej funkcjonowania na odcinku od ul. Krakowskiej w Łodzi do pl. Wolności w Konstantynowie. Odtworzenie torowiska między tymi miastami nie jest zadaniem łatwym. Z linii, której funkcjonowanie zawieszono definitywnie w marcu 2019 r. (przez zły stan torowiska), niewiele już ocalało. Konieczne jest odbudowanie całego szlaku wraz z budową stacji energetycznych, zasilających sieć trakcyjną czy mostu nad rzeką Łódką i przystanków oraz całej infrastruktury towarzyszącej, a tu konieczne będzie przebudowanie fragmentów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Zielone światło dla tramwaju nr 43

Przejście dla pieszych przy nowym przystanku linii 43 do Konstantynowa [WIZUALIZACJA]

Wartość przebudowy łódzkiego odcinka to ok. 57,7 mln zł, a całej trasy do Konstantynowa – 80 mln zł. Blisko połowę tej kwoty ma stanowić dofinansowanie ze środków UE i budżetu państwa. Pieniądze są zabezpieczone, ale na sprawnej realizacji projektu zaważyć może rozstrzygnięcie przetargu na jego wykonawcę. Zostanie ogłoszony jeszcze w sierpniu br. w formule zaprojektuj i wybuduj – jako jedna inwestycja złożona z dwóch zadań: przebudowa torowiska ul. Konstantynowskiej od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej w Łodzi oraz przebudowa trasy między ul. Przygraniczną a pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim. O ile oferty przetargowe nie będą zbyt wygórowane, a w dobie rosnących cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy trudno to przewidzieć, wyłonienie realizatora projektu pozwoli mieć nadzieję na rozpoczęcie prac budowlanych na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Ich zakończenie planowane jest wstępnie na koniec 2023 r.

Linię tramwajową nr 43 do Konstantynowa trzeba było zawiesić ze względu na zły stan torów

— Realizacja tej inwestycji to odpowiedź na potrzeby mieszkańców zarówno Łodzi, jak i Konstantynowa. Łatwiejsza, szybsza komunikacja między miastami jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania obu tych ośrodków oraz codziennego życia wielu łodzian i konstantynowian — mówi Katarzyna Kowalska, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Łodzi.

Planowany termin rozpoczęcia realizacji inwestycji to IV kwartał 2021 roku,  a termin zakończenia całości to koniec 2023 roku.

 

Polecane aktualności

Odkrywaj zakamarki miasta -  fot. Piotr Pośpieszyński

Startuje Festiwal Eksploracji Miejskiej. Nieznanymi szlakami po Łodzi

(pj) / ŁÓDŹ.PL

15 wydarzeń, a wśród nich prelekcje, spacery, spotkania ze społecznikami miejskimi, przewodnikami... więcej

Kino „Luna" -  fot. archiwum

Kartka z kalendarza. Ostatni seans filmowy w kinie „Luna"

agr / ŁÓDŹ.PL

Kino „Luna" przyciągało tłumy widzów nie tylko najnowszymi projekcjami filmowymi, ale również... więcej

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Jest kolejna pula szczepionek

rd / ŁÓDŹ.PL

Dziś (27 września) ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia dla łodzian 65 plus w Miejskim Centrum... więcej

Orientarium w Łodzi. W akwariach pływają pierwsze rekiny [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

W Orientarium w Łodzi pojawiły się pierwsze rekiny. W głównym zbiorniku pływają również płaszczki.... więcej

Kamienica przy ul. Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Remont kamienicy przy Mielczarskiego. Jak się zmieni? [WIDEO]

rd / ŁÓDŹ.PL

Wystartował generalny remont w kamienicy przy ulicy Mielczarskiego 3. Powstaną w niej rodzinna... więcej

Kontakt