Trudne życie Katarzyny Kobro: kawa z żołędzi, szmaciane lalki jako źródło utrzymania

Nie zawsze życie wielkich artystów układa się szczęśliwie. Przykład Katarzyny Kobro pokazuje, że często szczęście i ogromny talent nie idą w parze.

fot. Lodz.pl
3 zdjęcia
fot. Lodz.pl
fot. S. Wegner. mat. Muzeum Sztuki w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Jedna z najwybitniejszych rzeźbiarek, znane nazwisko w almanachach sztuki współczesnej, artystka, która stworzyła własną, rewolucyjną koncepcję abstrakcyjnej przestrzeni, a z drugiej strony mocno doświadczona przez los kobieta i matka, którą przypominamy w rocznicę urodzin.

Mieszanka krwi 

Katarzyna Kobro urodziła się w Moskwie 26 stycznia 1898 roku w rosyjsko-niemieckiej rodzinie. Dorastała w Rydze, by następnie studiować w moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie związała się z Władysławem Strzemińskim. W 1922 roku para artystów postanowiła przenieść się do Polski, a dwa lata później Katarzyna otrzymała polskie obywatelstwo. Początkowo pracowali w szkołach w Brzezinach i Koluszkach, a potem osiedli w Łodzi i zamieszkali na os. im. Montwiłła Mireckiego przy ul. Srebrzyńskiej 75. Oboje przynależeli wówczas do awangardy plastycznej, współtworzyli słynną grupę a.r., czyli  w rozwinięciu tego skrótu  „artystów rewolucyjnych” albo „awangardę rzeczywistą”. Dzięki nim Łódź stała się ważnym ośrodkiem polskiej awangardy o sztuki współczesnej.

Związek był początkowo dla nich inspirujący i twórczy, jednak po latach uczucie wygasło, mimo że w 1936 roku na świat przyszła ich jedyna córka Nika. Władysław Strzemiński raczej nie doceniał pracy artystycznej Kobro i właściwie porzucił rodzinę. W tym momencie życie przestało być abstrakcją…

Szmaciany królik

W trudnych latach Katarzyna Kobro wraz z córką żyły w biedzie, a artystka utrzymywała się, szyjąc zabawki z resztek materiałów. Z tamtych czasów zachował się np. szmaciany królik zrobiony dla Niki, który znalazł swoje miejsce w gablocie na wystawie w galerii jej imienia w łódzkiej ASP im. Władysława Strzemińskiego. Symbolem życiowych trudności była też opisana we wspomnieniach namiastka kawy przyrządzana przez Katarzynę z żołędzi uzbieranych w parku.

Kobro zrewolucjonizowała jednak myślenie o rzeźbie. Odeszła od pojmowania jej jako bryły. Pod wpływem konstruktywizmu odrzuciła subiektywizm i indywidualną ekspresję sztuki, a na ich miejsce postulowała tworzenie dzieła jako formy opartej na uniwersalnych prawach, odkrywanych poprzez eksperymenty i analizy. Punktem wyjścia tej koncepcji jest abstrakcyjne pojęcie nieskończonej przestrzeni, w której bryła rzeźby koresponduje z otoczeniem. Brzmi to może dosyć skomplikowanie, ale ideę takiej płynnej przestrzeni dzieła sztuki bez wyraźnych założeń kompozycji wcielała w swoich pracach w życie. Część jej dorobku zaginęło, uległo zniszczeniu lub zachowało się jedynie w formie szkiców. Niektóre z prac zostały później zrekonstruowane. 

Miłość i nienawiść

Wspominając sylwetkę Katarzyny Kobro, która schorowana zmarła 21 lutego 1951 r. w Łodzi, nie można pominąć córki obojga artystów Niki Strzemińskiej, z wykształcenia lekarza psychiatry i antropologa, której w pewnym stopniu zawdzięczamy wydobycie talentu matki z cienia legendy ojca. Jej biograficzne książki: „Sztuka, miłość i nienawiść” oraz „Katarzyna Kobro” ukazały się nie tylko w Polsce, popularyzując postać naszej rzeźbiarki na arenie międzynarodowej. 

Mamy to szczęście, że większość prac Kobro znajduje się w łódzkim Muzeum Sztuki, które powstało na bazie zbiorów Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej wspomnianej grupy „a.r.”, zainicjowanej przez Strzemińskich, malarza Henryka Stażewskiego oraz poetów Jana Brzękowskiego i Juliana Przybosia, a w 1945 roku wzbogaciło się o prace Władysława i Katarzyny.

Nika Strzemińska zmarła w 2001 roku i została pochowana w grobowcu obok matki na Cmentarzu Prawosławnym na Dołach. To także dzięki niej nazwisko Kobro jest lepiej rozpoznawalne, a sławna rzeźbiarka stała się niejako symbolem Nowego Centrum Łodzi, w którego przestrzeni główny punkt wyznacza rynek nazwany jej imieniem. Niezależnie od wszelkich ocen i emocjonalnych komentarzy dotyczących rodzinnych relacji oraz trudnego pożycia pary artystów, zarówno Władysław Strzemińskim, jak i Katarzyna Kobro przynależą do panteonu nie tylko polskiej kultury.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt