Weź udział w 10. edycji Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze. Zdradzamy atrakcje

Broń, sprzęt wojskowy i pojazdy, w tym armatę i dwa czołgi, można będzie podziwiać na X Pikniku Niepodległościowym, który z okazji Święta Niepodległości odbędzie się w czwartek (11 listopada) na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.

Święto z militariami -  fot. ŁÓDŹ.PL
10. Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury , fot. ŁÓDŹ.PL

Czwartkowy (11 listopada) piknik zainauguruje o godz. 11:00 przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy Pipes & Drums. Z patriotycznym repertuarem wystąpi też zespół Czwórka.

Na rynku będzie można podziwiać okolicznościowe ekspozycje i stoiska jednostek wojskowych, policji, straży miejskiej, a także militarnych grup rekonstrukcyjnych. Do obejrzenia będzie broń, wyposażenie wojskowe, pojazdy, a także ciężki sprzęt, m.in. dwa czołgi – M4 Sherman i Renault FT-17. Podziwiać można będzie wystawy: „Wojsko Polskie i jego tradycje 1918–1939”, „Marsz głodowy kobiet – Łódź 1981” i ekspozycję o polskich kryptologach. Wśród atrakcji pikniku pojawi się strzelnica – a w niej jedyny w Europie Monitor Gun Power SMT – interaktywny monitor odporny na kule.

Podziwiać można będzie wystawę noży wojskowych i innego spadochroniarskiego wyposażenia, w tym broni strzeleckiej i szturmowej, a także motorynki i… armatę. Specjalny pokaz z użyciem sprzętu szturmowego da Grupa Taktyczna Rekonstrukcyjna, zaś uczniowie Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego urządzą pokaz sztuk walki i warsztaty z pierwszej pomocy. Fundacja Sprzymierzeni z GROM poprowadzi zajęcia z bezpiecznego posługiwania się bronią pod okiem trenerów. Chętni będą mogli podszkolić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy. Do dyspozycji amerykańskie karabinki M4 i M16. 

Dzięki grupom rekonstrukcyjnym na pikniku będzie można spotkać żołnierzy Błękitnej Armii Hallera czy uczestników wojny z 1920 r. Pokaz umiejętności swych skrzydlatych podopiecznych dadzą sokolnicy Polskiego Związku Łowieckiego, który zapewni też poczęstunek – wyroby z dziczyzny. Jak co roku na uczestników pikniku czekać będzie rozgrzewająca, wojskowa grochówka i bigos. Symboliczne 5 zł za porcję wspomoże zbiórkę na leczenie Leosia Grzywy, chłopczyka chorego na SMA.

Około godz. 14:00 na rynku pojawi się sam marszałek Piłsudski, którego na scenie powitają władze miasta. Popołudniowa część pikniku upłynie pod znakiem śpiewanek patriotycznych. Ok. godz. 17:00 zapłonie uroczyste ognisko Skry Niepodległości. Obchody Święta Niepodległości zakończą się o godz. 17:30 pokazem sztucznych ogni.

Zobacz także


Polecane aktualności

Mural z Wiedźminem -  fot. ŁÓDŹ.PL

9 dni do premiery "Wiedźmina". Geralta z Rivii łączy z Łodzią nie tylko ogromny mural!

Aha / ŁÓDŹ.PL

Do premiery 2. sezonu hitu Netflixa zostało niewiele ponad tydzień. Geralt z Rivii pochodzi z Łodzi... więcej

Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora. Seniorzy robią świąteczne kartki

OHO / ŁÓDŹ.PL

Co najcenniejszego można podarować na święta? Oczywiście najważniejsze są uczucia i czas dla... więcej

Pomnik Reymonta w Łodzi -  fot. LODZ.PL

Pasje Władysława Reymonta - tego nie wiedzieliście o autorze „Ziemi obiecanej"

agr / ŁÓDŹ.PL

Kilka dni temu, 5 grudnia, minęła rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta, który swoje... więcej

Dokładna praca -  fot. Envato Elements

Łodzianizmy. Kto jest akuratny, a kiedy jest akuratnie? Sprawdziliśmy to akuratnie

agr / ŁÓDŹ.PL

W języku polskim słowo „akurat" jest całkiem popularne, ale występuje także w kilku niecodziennych... więcej

Tłum ludzi na ulicy Piotrkowskiej -  fot. LODZ.PL

Kartka z kalendarza. Jak zmieniała się liczebność łodzian? Było nas ponad 850 tys.

agr / ŁÓDŹ.PL

Od zaledwie kilkuset do... prawie miliona! Liczba mieszkańców Łodzi na przestrzeni wieków podlegała... więcej

Kontakt