Wigencja prawie gotowa! Na efekty tej rewitalizacji czekają wszyscy [ZDJĘCIA]

Nie tylko teatr, biblioteka i rodzinna restauracja. 100-letnia fabryka Wigencja przy OFF Piotrkowska będzie miała również ogród i plac zabaw dla najmłodszych.

Wigencja -  fot. ŁÓDŹ.PL
Fabryka Wigencja przy OFF Piotrkowska będzie posiadała teatr, bibliotekę, restaurację, ogród i plac zabaw , fot. ŁÓDŹ.PL

– Możemy obserwować, jak z ruin powstaje jedna z najciekawszych realizacji w ramach programu rewitalizacji. Łączymy tu to, co w Łodzi lubimy najbardziej, czyli industrialny charakter z nowoczesnością. To również jeden z najdroższych projektów w programie łódzkiej rewitalizacji. Przypomnę tylko, że wartość tej inwestycji to blisko 42 mln złotych. To co mnie ogromnie cieszy, to fakt, że zaawansowanie przebudowy to już prawie 90%. Obecnie trwają prace wykończeniowe oraz wyposażenie budynków w nowoczesny sprzęt. Ale to nie wszystko, ekipy budowlane zagospodarują również teren przed fabryką. Powstaje tu mini park z bezpiecznym placem zabaw. Oprócz tego, sadzimy drzewa, krzewy oraz kwiaty. Wśród nowych nasadzeń odnajdziemy: wiśnie, laurowiśnie, irgi szwedzkie, jałowiec oraz pnącza – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

– Wakacje 2022 to finisz prac budowlanych w tym miejscu. Od kilku dni trwają intensywne roboty wykończeniowe. Zaczynamy również zagospodarowywać teren przed fabryką. To duża inwestycja, ale przebiega wzorowo. Jesienią chcemy przekazać budynek Teatrowi Pinokio. Tak, aby mógł zacząć urządzać tu swoją długo wyczekiwaną nową siedzibę – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Fabryka Sztuki i Teatr Pinokio

Duża kubatura budynków pozwoliła na umieszczenie tu dwóch profesjonalnie wyposażonych scen teatru, jak również stworzenie centrum spotkania ze sztuką współczesną – Fabryki Sztuki. Znajdą się tu przestrzenie na sale prób, pracownie kreatywne oraz edukacyjne. W nowych pofabrycznych wnętrzach swoją siedzibę będzie miał Teatr Pinokio w Łodzi, a obok będzie funkcjonować biblioteka i restauracja rodzinna. 

Dawny ogród Wigencji

Teren przed fabryką to zupełnie nowa przestrzeń. Projekt przewiduje tu strefę kreatywnych zabaw ruchowych dla dzieci oraz miejsce spotkań plenerowych. Nie zabraknie nowych drzew, krzewów oraz kwiatów. Wraz z istniejącą roślinnością zostanie odtworzony mały park, który istniał kiedyś przy fabryce. W ramach inwestycji powstało również przebicie do OFF Piotrkowska, dzięki któremu odwiedzający oba miejsca będą mogli swobodnie się pomiędzy nimi przemieszczać.

Inwestycja zostanie zakończona w IV kw. 2022 roku. Wartość inwestycji 42 mln złotych.

Ciekawostka 

Usytuowany przy ulicy Sienkiewicza 75/77, dawny Zespół Fabryczny Łódzkiej Przędzalni „Wigencja" Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana, powstał w 1922 r.  W zakładzie było zatrudnionych blisko 60 robotników obsługujących szarparnię oraz osobną przestrzeń przędzalni wyposażoną w 1800 wrzecion.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Urodzinowe zwycięstwo! ŁKS Łódź pokonuje Ruch Chorzów  -  fot. Jakub Piasecki

Urodzinowe zwycięstwo ŁKS Łódź! Łodzianie pokonują Ruch Chorzów

PB / ŁÓDŹ.PL

Piękny prezent sprawili piłkarze swoim kibicom w 114. rocznicę założenia klubu – pewne zwycięstwo z... więcej

Łodzianizmy. W co grali kiedyś łodzianie? Poznaj „grańcówkę" i „klińcówkę" -  fot. Envato Elements

Łodzianizmy. W co grali kiedyś łodzianie? Poznaj „grańcówkę" i „klińcówkę"

agr / ŁÓDŹ.PL

Sprawdzamy, jakie zabawy zajmowały kiedyś młodych łodzian. Na czym polegały gry „grańcówka" i... więcej

Można już składać wnioski o dodatek węglowy -  fot. Envato Elements

Dodatek węglowy. Dla kogo jest, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek?

KS / ŁÓDŹ.PL

Dodatek węglowy to jednorazowa pomoc, która przysługuje osobom ogrzewającym domy za pomocą kotłów na... więcej

Mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych przy Włókienniczej -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mieszkanie chronione powstało przy Włókienniczej 3. MOPS Łódź szuka lokatorów

IJK / ŁÓDŹ.PL

Pięcioro pełnoletnich łodzian z niepełnosprawnościami zamieszka wkrótce w mieszkaniu chronionym... więcej

Orangutany świętują swój dzień w Orientarium w Łodzi -  fot. Orientarium w Łodzi

Dzień Orangutana w Orientarium w Łodzi. Zobacz, jak harcują w swojej zagrodzie [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Orangutana, jednego z najbardziej błyskotliwych stworzeń na... więcej

Kontakt