Za wysokie rachunki za prąd? Co zużywa najwięcej energii? Sprawdzamy!

Lodówka, telewizor, kuchenka elektryczna czy pralka? Specjaliści z PGNiG sprawdzili, które urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu. Dowiedz się, jak obniżyć rachunek za prąd.

Rachunki za prąd -  fot. EnvatoElements
Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną? , fot. EnvatoElements

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, ile energii elektrycznej zużywają urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Refleksja najczęściej przychodzi późno, dopiero wtedy gdy przychodzi nam zapłacić rachunek za prąd. Jeśli stanowi duże obciążenie domowego budżetu, warto przyjrzeć się możliwościom obniżenia kosztów.

Każdy z nas korzysta z wielu urządzeń zasilanych energią elektryczną. Niektóre z nich są konieczne i działają przez wiele godzin dziennie – np. lodówka, inne przez kilka godzin – jak pralka czy piekarnik. Które urządzenia są najbardziej prądożerne? 

CZAJNIK ELEKTRYCZNY

Zacznijmy od tych niepozornych. Czajnik to nieduże urządzenie, ale potrafi pobierać naprawdę niemało prądu! Używamy go przynajmniej kilka razy dziennie, według średniej to około 0,33 godziny na dobę. Moc czajnika to 2000 W. Dziennie zużywa on zatem 0,66 kWh, co kosztuje nas 45 gr. Roczne zużycie energii elektrycznej przez czajnik elektryczny kosztuje nas już 164,25 zł.

NAŁADOWANIE TELEFONU

Praktycznie każdy korzysta dziś z telefonu komórkowego. Najnowsze smartfony generują mniejsze koszty, bo mają bardzo pojemne baterie, a więc nie trzeba ich ładować tak często. Można jednak przyjąć, że codziennie podłączamy telefon do ładowania na 1 godzinę. Oto koszty: dzienne zużycie prądu: 0,0068 kWh; czyli nasz koszt dzienny to 0,0046 zł, a roczny jedynie 1,68 zł.

LODÓWKA

To urządzenie, które działa przez całą dobę, kupując sprzęt warto więc zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Producenci deklarują dzienne i roczne zużycie prądu chłodziarko-zamrażarki klasy A++ następująco: zużycie energii elektrycznej w trakcie dnia: 0,74 kWh; koszt: 51 gr. Co daje nam rocznie 186,15 zł.

TELEWIZOR

Telewizor to często centrum domowej rozrywki. Obecnie Polacy spędzają na oglądaniu telewizji około 5 godzin dziennie! Pobór prądu zależy oczywiście od konkretnego modelu i wielkości ekranu. Dla łatwiejszych obliczeń przyjmiemy, że badany telewizor ma 40 cali i moc 70 W. Dzienne zużycie energii elektrycznej to przy tych założeniach: 0,35 kWh, a koszt: 24 gr, co daje nam 87,60 zł w skali roku.

KOMPUTER STACJONARNY

Coraz częściej komputery stają się podstawowymi sprzętami użytkowanymi w domach. Komputer PC działa średnio około 5 godzin dziennie, a jego moc to 90 W. Dzienne zużycie prądu to 0,54 kWh, które kosztuje nas 37 gr dziennie i 135,05 zł rocznie. 

LAPTOP

Obecnie wiele osób nadal pracuje zdalnie. Zakładając, że laptop jest włączony przez 8 godzin dziennie, a jego moc to 48 W dzienne zużycie energii elektrycznej: 0,38 kWh. Co daje nam koszt 26 gr dziennie i 94,90 zł rocznie. 

PŁYTA INDUKCYJNA

Płyta indukcyjna jest coraz popularniejsza w polskich domach. Jednak jej zużycie prądu z pewnością Cię zaskoczy. Jeśli przyjmiemy, że obiad jest gotowany codziennie, a przez 30 minut są używane dwa pola grzejne o mocy 2300 W i 1800 W, okaże się, że płyta indukcyjna pożera dziennie 2,05 kWh. Co kosztuje nas dziennie 1,41 zł, a rocznie 516,29 zł!

PIEKARNIK

Jeśli już jesteśmy przy gotowaniu, przeliczmy, ile kosztuje nas użytkowanie piekarnika elektrycznego. Najczęściej rozgrzewamy go do 200 °C, a jego moc to około 2000 W. Grzałka piekarnika pracuje w tym czasie około 41 minut. Jeśli więc używamy piekarnika codziennie, to dziennie zużywamy 1,36 kWh. Płacąc 94 gr dziennie i 343,10 zł rocznie. 

PRALKA

Nowoczesne pralki potrafią być bardzo energooszczędne, ale oczywiście generują koszty. W przypadku gospodarstw domowych z dziećmi pierze się właściwie codziennie, a przynajmniej 5 dni w tygodniu. Analizujemy koszty pracy pralki z klasą energetyczną A++. Jej zużycie dziennie prądu to 0,55 kWh. Co kosztuje nas 38 gr dziennie i 98,80 zł rocznie. 

ZMYWARKA

Coraz częściej zmywarka przestaje być luksusem, a staje się podstawowym wyposażeniem gospodarstwa domowego. Przeanalizujmy pracę sprzętu o klasie energetycznej A++, który pracuje 7 dni w tygodniu. Dzienne zużycie energii elektrycznej: 0,65 kWh; koszt: 0,45 zł. Co daje rocznie: 164,25 zł.

ODKURZANIE

Podstawowym urządzeniem do sprzątania jest odkurzacz. Zwykle nie używamy go jednak codziennie. Możemy przyjąć, że w tygodniu pracuje nie więcej niż 2 godziny, a jego moc to 1500 W. Wtedy dzienne zużycie prądu to 3 kWh, a koszt 2,07 zł. W skali roku dając 107,64 zł.

To tylko część urządzeń, jakie można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. Każde z nich generuje koszty, ponieważ zużywa energię elektryczną. Eksperci przekonują, że sprawdzając, jakie sprzęty kupujemy i w jaki sposób z nich korzystamy, jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie energii elektrycznej i sporo zaoszczędzić.

Zobacz także


Polecane aktualności

Derby Łodzi -  fot. Marcin Bryja

Derby Łodzi. ŁKS czy Widzew? Typujemy faworyta niedzielnego spotkania

Bogusław Kukuć / ŁÓDŹ.PL

W historii polskiego futbolu derby, czyli mecze klubów z jednego miasta w Ekstraklasie, rozgrywano w... więcej

Wella w Bramie Miasta -  fot. ŁÓDŹ.PL

Nowe Centrum Łodzi. Wella Company wprowadza się do Bramy Miasta. Szuka 200 pracowników

KS / ŁÓDŹ.PL

Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company - firma ze 140-letnią... więcej

Walka KSW 64 -  fot. KSW

KSW 64. Pudzianowski kontra Bombardier - znamy szczegóły walki gigantów

Piotr Baleja / ŁÓDŹ.PL

Do konfrontacji Mariusza Pudzianowskiego z Ousmanem „Bombardierem” Dia miało dojść już w marcu... więcej

Skrzyżowanie Zielonej i Legionów -  fot. ŁÓDŹ.PL

Jak remontować ruchliwe ulice? W Łodzi robią to w nocy! [ZDJĘCIA]

ota, TA / ŁÓDŹ.PL

Tam, gdzie ruch w ciągu dnia nie pozwala na wykonanie robót, drogowcy pracują w nocy. Z poniedziałku... więcej

Sala Arkadowa w Muzeum Miasta Łodzi -  mat. prasowe

Pałac Poznańskiego. Zobacz efekt renowacji Sali Arkadowej [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

Można już podziwiać efekt prac konserwatorskich w Sali Arkadkowej w Pałacu Izraela Poznańskiego,... więcej

Kontakt