Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe w Łodzi. Niezwykłe rośliny, zwierzęta i rzeki [ZDJĘCIA]

Łódź ma na swoim terenie wiele cennych przyrodniczo terenów i obiektów. Od pomników przyrody, przez użytki ekologiczne, aż po zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Tych ostatnich w województwie łódzkim jest ponad 40, w samej Łodzi – aż 5.

fot. ŁÓDŹ.PL
W Łodzi znajduje się 5 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych

Międzyrzecze Neru i Dobrzynki, Ruda Willowa, Dolina Sokołówki, Źródła Neru i Sucha dolina w Moskulach – to pięć zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Łodzi, które chronią walory tych miejsc. Co ciekawe wszystkie mają wspólny mianownik – rzeki.

Dolina rzeki Sokołówki

Obszar chroniony Doliny Sokołówki obejmuje ponad 219 hektarów terenu wzdłuż rzeki i położony jest w północno-zachodniej części miasta. Można tu spotkać zimorodka, wilgę, czy czaplę siwą, które w Łodzi należą do rzadkości. 

Krajobraz doliny to lasy jesionowo-olszowe, ale też rozległe tereny pokryte szuwarami. Najwięcej jest ich między ulicą Liściastą a Drozdową, na północ od ulicy Wroniej. Sokołówka swoje źródła ma na osiedlu Julianów-Marysin-Rogi, w okolicy ulicy Strykowskiej i Książka, przepływa przez park im. A. Mickiewicza (czyli Julianowski), tutaj tworząc dwa piękne stawy. Dalej rzeka płynie przez ulicę Zgierską i na zachód od swoich źródeł płynie przez Park nad Sokołówką, tworząc jego centralną oś. To jeden z najmłodszych łódzkich parków. Powstał w 2018 r., a przyczynili się do tego mieszkańcy, którzy zgłaszali co roku pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Zielony teren stał się przyjemnym miejscem do odpoczynku.

Międzyrzecze Neru i Dobrzynki

Południowo zachodnia część Łodzi to piękne krajobrazy dolin rzeki Ner i rzeki Dobrzynki. Warto odwiedzić te rejony, żeby zobaczyć nieuregulowane, naturalne koryta rzek, które w tym miejscu mocno meandrują. Na brzegach rośnie dużo ciekawych roślin, np. rdest wężownik, knieć błotna, czy szczotlicha siwa i jastrzębiec kosmaczek.

Tutaj, podobnie jak w Dolinie Sokołówki, występują szuwary i  wilgotne łąki. Część terenów płaskiego dna dolin zajmują pastwiska i łąki, a część grunty orne.

Ruda Willowa

W południowej części Łodzi można spotkać kolejny chroniony krajobraz. Tym razem o nieco innym charakterze, choć wody tutaj też nie brakuje. To Ruda Willowa o powierzchni 225 ha. 

Obszar ten chroni górny odcinek rzeki Ner oraz las Ruda Popioły i park 1 Maja wraz ze Stawami Stefańskiego. Teren jest bardzo urozmaicony, niedaleko znajdują się Pagórki Rudzkie, a ich stoki opadają stromo w kierunku doliny Neru. 

W Lesie Rudzkim rosną  dęby, klony, świerki, brzozy, robinie, graby i lipy. Tereny te były miejscem mocno obleganym podczas letniego wypoczynku, na przełomie XIX i XX w. Dlatego stanęło tam wiele obiektów willowych, które pobudowali zamożni mieszkańcy Łodzi. Pozostały do dziś, między innymi: zespół willowy Kindermanów z willą „Laura” i „Klara”, czy dom letniskowy Teodora Steigerta.

Źródła Neru

Najdalej wysunięte na południowy-wschód części miasta kryją w sobie źródła rzeki Ner. Rzeka ma swój początek w okolicach ulicy Gminnej, pierwszy jej kawałek to wąska i płytka struga, dalej koryto rzeki staje się suche, by w końcu, niedaleko ulicy Kolumny, znów zasilić się w wodę. Rzeka prawie na całej długości zachowała swój naturalny charakter. Miłośnicy przyrody i pięknych krajobrazów znajdą tutaj coś dla siebie. Malownicze panoramy z szuwarami, łąkami i lasami olszowymi, to charakterystyczny element tego terenu.

Sucha dolina w Moskulach

Ostatnim w Łodzi zespołem przyrodniczo-krajobrazowym jest Sucha dolina w Moskulach. Położona w północno-wschodniej części miasta, zajmuje obszar 161 ha. Jest tu dużo punktów widokowych, z których rozpościerają się piękne panoramy. W dolinie pod Moskulami sporadycznie występuje woda, najczęściej po intensywnych, wiosennych opadach. Teren ma zupełnie inny charakter, niż chociażby leśna Ruda Willowa. Podziwiać można różnorodne i bogate łąki kwietne, czy murawy, na których znajdują się porosty.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt