100-letnia Wigencja odzyskuje życie

Rozpoczęła się długo wyczekiwana przebudowa zabytkowych budynków pofabrycznych przy ul. Sienkiewicza 75/77. Jakie będą kolejne etapy odnowy zabytkowej fabryki? 

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Przy ul. Sienkiewicza 75/77 w miesiąc po przejęciu placu budowy przez MOSTOSTAL wykonano już 80 proc. niezbędnych rozbiórek
6 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

– Nie tak dawno spotykaliśmy się w tym miejscu z okazji podpisania umowy z wykonawcą. Nie spodziewałam się, że w miesiąc po przejęciu placu budowy przez MOSTOSTAL, zastanę tak zaawansowane prace. Z tego co wiem, za nami już 80 proc. niezbędnych rozbiórek. Ustawiany jest już dźwig, co zawsze jest symbolem, że zaczyna się coś nowego, konstruktywnego. Jak na razie wykonawca wyprzedza harmonogram. To bardzo dobra wiadomość dla 100-letniej „Wigencji”. Rozpoczęła się bardzo ważna i długo wyczekiwana inwestycja, która pozwoli nam ożywić tę część miasta. Znajdujemy się w sąsiedztwie OFF Piotrkowska – jednego
z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi. To tu przychodzimy w weekendy, popołudniami. To tu można dobrze zjeść, spędzić miło czas z rodziną, ale też zrobić zakupy w jednym z butików. Goście OFF-u będą mogli obserwować, jak przez lata zaniedbane budynki przechodzą metamorfozę
– mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i dodaje: – Za 42 mln zł wybudujemy tu centrum sztuki dla młodych. Duża kubatura pofabrycznych budynków „Wigencji” pozwoli nam nie tylko na umieszczenie w nim dwóch profesjonalnie wyposażonych dwóch scen Teatru Pinokio, ale również na stworzenie w tym miejscu centrum aktywności artystycznej dla najmłodszych łodzian. Będą się tutaj mieściły również pracownie twórcze, w których uzdolnione artystycznie dzieci uzyskają dostęp do wyspecjalizowanego sprzętu oraz wykwalifikowanych instruktorów. Jestem przekonana, że z nowej oferty będą korzystały nie tylko dzieciaki ze Śródmieścia. Prowadzimy intensywne rozmowy nad programem nowego Centrum Sztuki Współczesnej - takiego miejsca, jakiego jeszcze w Łodzi nie było. Będzie to miejsce pełne pozytywnej  energii twórczej, spotkań z wybitnymi artystami, to tu będzie studio nagrań i profesjonalne sale warsztatowe.

Rewitalizacja „Wigencji” to również zieleń. Na terenie zrewitalizowanej fabryki posadzonych zostanie 10 klonów polnych „Carnival”, 5 klonów zwyczajnych „Crimson Sentry”, 7 śliw wiśniowych „Pissardii”, a część z 8 rosnących tu drzew zostanie przesadzonych zgodnie z projektem zazielenienia terenu. Posadzone zostaną również krzewy (Lilak Meyera), które zajmą łącznie powierzchnię 50 m kw. oraz byliny i trawy na powierzchni blisko 670 m kw.

W ramach inwestycji powstanie również przebicie do OFF Piotrkowska. Będzie to ciąg pieszo-jezdny, pełniący również funkcję drogi pożarowej.

– To nie będzie łatwa inwestycja. Ale współpracujemy z doświadczoną firmą Mostostal. Efekty ich pracy można podziwiać przy ul. Tuwima 46, gdzie powstała biblioteka Tuvim oraz nowe biura EC1-Łódź Miasto Kultury. Przed nami budowa kolejnej nowoczesnej instytucji kultury. Przebudowa Wigencji nie jest łatwą inwestycją, z jednej strony dbanie o zachowanie historycznej tkanki, z drugiej strony  trudna logistyka budowy w centrum miasta. Ale jestem przekonana, że ta inwestycja zostanie ukończona w terminie, czyli na przełomie 2022 i 2023 roku. Przestrzeń, która została objęta przebudową to prawie 4,5 tys. mkw. Powstanie tu kreatywne miejsce dla najmłodszych mieszkańców Łodzi. Będzie też ogród, restauracja dla dzieciaków oraz nowoczesne wnętrza z profesjonalnym wyposażeniem. Zmieniamy Łódź, dla nas i przyszłych pokoleń. Przypomnę tylko, że w tym roku zakończyliśmy remont kamienicy pod numerem Sienkiewicza 79, która teraz jest jedną z najładniejszych przy tej ulicy. W tym roku rozpocznie się również remont siedziby Komendy Miejskiej Policji, ale też remont zabytkowej willi pod numerem 26. Remont czeka także dużą kamienicę przy ul. Sienkiewicza 22 – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Jak informuje Tomasz Cichocki z MOSTOSTAL-u Warszawa, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wykonano już blisko 80% prac rozbiórkowych. Dobiegają już końca prace przy wzmacnianiu fundamentów większego budynku tkalni oraz trwają prace związane z budową nowych fundamentów. Powinny one być gotowe wraz z pionami nowego parteru do końca tego tygodnia.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

 

 

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt