120 ogrodów deszczowych w łódzkich szkołach

Partner z Norwegii pomoże stworzyć program edukacji ekologicznej dla wszystkich szkół w Łodzi. Ponadto utworzymy ponad setkę ogrodów deszczowych. Uczniowie nie tylko nauczą się je pielęgnować, ale przez trzy lata będą zgłębiali wiedzę o globalnych zmianach klimatu.

Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
W ramach programu „Łódzkie szkoły dla klimatu. Lokalne działania adaptacyjne” w ponad 100 łódzkich szkołach powstaną ogrody deszczowe, parklety i zbiorniki na wodę deszczową, m.in przy Zespole Szkół Gastronomicznych , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

W tym roku przygotowania, a w przyszłym start programu „Łódzkie szkoły dla klimatu. Lokalne działania adaptacyjne.” Dzięki projektowi w ponad 100 łódzkich szkołach powstaną ogrody deszczowe, parklety i zbiorniki na wodę deszczową oraz zostanie opracowany program edukacji ekologicznej dla wszystkich szkół.

- To pierwszy i najambitniejszy tego typu projekt, który ma być realizowany w Polsce, dlatego liczymy na pozytywną ocenę naszego wniosku przez ministra klimatu. Program będzie miał niespotykaną dotąd skalę: obejmie większość uczniów łódzkich szkół. Łączymy w nim nie tylko tzw. miękkie działania, czyli edukację, ale też inwestycje, których efekty zostaną w szkołach na lata – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Wartość projektu to 3,4 mln zł, która w całości może zostać sfinansowana z Funduszy Norweskich. Projekt będzie realizowany w latach 2021-2024.

- W pierwszym, inwestycyjnym filarze na terenie ponad 100 szkół powstaną ogrody deszczowe, podłączymy do rur spustowych beczki do gromadzenia deszczówki, a także stworzymy parklety edukacyjne, czyli aranżację terenu zieleni połączoną z elementami edukacji ekologicznej i miejscem odpoczynku dla uczniów – mówi Agnieszka Pietrzak, koordynująca projekt, kierownik Oddziału Edukacji i Promocji Ekologicznej w Wydziale Kształtowania Środowiska. - W drugim filarze, edukacyjnym, w latach 2021-2023 organizowane będą szkolenia, warsztaty i konferencje dla nauczycieli, które docelowo pozwolą uruchomić pilotażowy program edukacji ekologicznej - dodaje Agnieszka Pietrzak.

Co istotne, partnerem projektu jest agencja z Norwegii, która specjalizuje się w nowoczesnych metodach edukacji oraz stowarzyszenie Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” z 20-letnim doświadczeniem w edukacji ekologicznej. Dlatego też system nauczania ma korzystać ze sprawdzonych i efektywnych skandynawskich rozwiązań. Program edukacji ma zostać skonsultowany nie tylko z nauczycielami i pedagogami, ale także uczniami, by jego formuła, jak najlepiej spełniała oczekiwania młodych ludzi. Kompleksowy, spójny program ma ruszyć w latach 2023-2024.

Dodatkowym atutem przygotowanego przez urzędników projektu jest element łączący oba filary i znacznie poszerzający grupę interesariuszy projektu. W każdej z ponad 100 placówek mają zostać zorganizowane tzw. „EKO Drzwi Otwarte”, czyli eventy skierowane do rodzin uczniów i mieszkańców z bezpośredniego sąsiedztwa szkół. Podczas tych wydarzeń, zaprezentowane zostaną dobre praktyki w zakresie postaw proekologicznych, modelowe rozwiązania w postaci ogrodów deszczowych oraz nawiązana zostanie międzypokoleniowa edukacja ekologiczna.

Jeden z beneficjentów projektu, dyrektor Zofia Wrześniewska z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi wskazuje, że dzięki proponowanym rozwiązaniom na terenie szkoły powstaną nie tylko nowatorskie rozwiązania służące uczniom, ale znacznie zostanie poszerzony zakres praktycznej wiedzy ekologicznej, która w łódzkim gastronomiku jest coraz większa, dzięki chociażby promocji idei zero waste w gastronomii.

Polecane aktualności

Kwesta na rzecz ratowania zabytków łódzkiego Starego Cmentarza w tym roku online

Tomasz Walczak / BRP

Tegoroczna, już 26. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w... więcej

Czynsze za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness

BRP

Prezydent Miasta Łodzi podjęła decyzję o obniżce czynszów do symbolicznej złotówki dla łódzkiej... więcej

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny

Jolanta Baranowska / BRP

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny, którym będzie transportowało pacjentów... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (27.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Zajęcia on line w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi

MOSiR

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od dziś startuje z zajęciami on-line na facebooku. więcej

Kontakt