13 lipca filmowy Transatlantyk wypływa w kolejny rejs

Niemal 200 filmów z całego świata, setki pokazów, znakomici goście, master classy oraz niezwykłe seanse Kina Kulinarnego i Kina Łóżkowego to tylko niektóre z licznych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk, który odbędzie się w Łodzi w dniach 13-20 lipca.

fot. z arch. UMŁ
Kino Łóżkowe powstanie w pasażu Schillera

Organizatorzy zaprezentowali w EC1 program tegorocznej, ósmej już edycji imprezy, która od 3 lat odbywa się w naszym mieście. Dyrektor festiwalu Jan A.P. Kaczorek podkreślił, że Transatlantyk na dobre zagościł w Łodzi, dynamicznie się rozwija i staje się mocną marką filmową w skali międzynarodowej. Dowodem na to może być choćby fakt ponad 40 polskich premier produkcji z różnych stron świata. Na otwarcie przygotowano prezentacje świetnie przyjętego w Cannes obrazu "Nasze zmagania" w reż. Guillaume Geneza, a także "Donbasu" Siegieja Łoźnicy i "Żniw" w reż. Etienne Kallosa. Gościem specjalnym festiwalu będzie Sally Potter, która odbierze w Łodzi prestiżową nagrodę FIPRESCI Platinum Award.

Przewodni temat tegorocznej edycji to Independence Now/Niepodległość dziś, rozumiana zarówno w wymiarze społeczno-politycznym, jak i osobistym.

W sekcji "Zbliżenia" zobaczymy retrospektywy twórczości Andrzeja Barańskiego, rumuńskiego twórcy nowej fali Luciana Pintilie oraz Milosa Formana. Zaplanowano tradycyjnie konkurs filmów krótkometrażowych, a w "Historiach kina" obejrzeć będzie można sławne obrazy jak: "Tureckie owoce" Paula Verhoevena, "Orlando" Salwy Porter czy "Konformistę" B. Bertolucciego. Będzie oczywiście kolejna odsłona "Kina kulinarnego" oraz oryginalne już "Kino łóżkowe". Ważnym elementem Transatlantyku jest również cykl "Czasoprzestrzenie VR", odwołujący się do twórców rzeczywistości wirtualnej. Inne sekcje festiwalu to: "Sezon", czyli premiery ostatniego roku, "Filmowy klan urwisów" dedykowany dzieciom oraz "Nocne kino” i projekcje "Polówki". Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie także wydarzeń muzycznych (w tym, jak co roku, konkursu kompozytorskiego), spotkań, warsztatów i paneli dyskusyjnych.

Głównym kinem MFF Transatlantyk jest w tym roku Multikino Łódź (al. Piłsudskiego 5), część projekcji odbędzie się w Muzeum Kinematografii, Kino Kulinarne zagości w EC1, a Kino Łóżkowe powstanie w pasażu Schillera.

Jak zapowiadają organizatorzy, atrakcji dla miłośników kina nie zabraknie. Widzowie po raz kolejny będą mogli jako pierwsi w Polsce obejrzeć filmy z najważniejszych światowych festiwali, uczestniczyć w retrospektywach wybitnych twórców, kolacjach w ramach Kina Kulinarnego, zagłębić się w rzeczywistości cinematic VR lub w intymnej atmosferze Kina Łóżkowego nadrobić filmowe zaległości.

Szczegóły programu i ceny biletów na stronie: www.transatlantyk.org

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt