Elewacja jak 125 lat temu

Kościół przy pl. Wolności to jeden z najstarszych łódzkich zabytków. Właśnie trwa jego remont. Odnawiany jest dach, a budynek czeka kolorystyczna metamorfoza. Podczas badań konserwatorskich tynku na elewacji okazało się, że pierwotnie barwa kościoła była zbliżona do pomarańczowej.

Jak będą wyglądały fasady świątyni po remoncie? Jeszcze nie wiadomo. Obecnie wykonywane są próby kolorystyczne. Decyzja zapadnie do końca miesiąca. Następnie rozpocznie się malowanie.

- Szukamy w tej chwili koloru, który byłby najbliższy pierwowzorowi. Dlatego czeka nas rewolucja w patrzeniu na ten kościół - mówi ks. Paweł Lisowski, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego.

Kapitalny remont elewacji kościoła oraz kopuły i tamburu, który ma potrwać około 4 lat, jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, Archidiecezję Łódzką, Parafię pw. Zesłania Ducha Świętego.

- Kościół będzie pomalowany w jednolitym kolorze. A ponieważ zdajemy sobie sprawę z jego usytuowania, gabarytów i tego, że jego kolor zdominuje i będzie organizował otoczenie u wlotu na ulicę Piotrkowską przy pl. Wolności, dlatego wybór nie jest sprawą prostą. Dlatego decyzję podejmujemy komisyjnie - mówi Marzena Otto z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Świątynia przy Piotrkowskiej 2 wybudowana została w latach 1889-1891 jako kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy. Zastosowano styl eklektyczny z przewagą cech neorenesansowych z zastosowaniem elementów romańskich (okna). Autorzy projektu to Otto Gehlig oraz Hilary Majewski. Kościół zbudowany został na planie krzyża greckiego, o równych ramionach (30m x 29m), z cegły. Zgodnie z ogólnym charakterem z zewnątrz zdobi go 6 wieżyczek, z których 4 większe ustawione na narożach, o stożkowych hełmach zwieńczonych krzyżami, a po środku dachu nad nimi góruje kopuła zakończona krzyżem. Dachy i hełmy wieżyczek pokryte są blachą cynkową. Do wnętrza kościoła prowadzą wejścia z trzech stron. Jako świątynia rzymskokatolicka poświęcona została 1 stycznia 1945 r. przez prałata Jana Zdziowskiego. (pz)

Zobacz także

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt