140 mln mniej dla Łodzi wskutek reform podatkowych rządu

Kończą się prace nad założeniami do projektu budżetu Łodzi na 2020 r. Negatywny wpływ na przyszłoroczny budżet miasta będą miały zmiany podatku PIT i CIT przygotowane przez rząd.

140 mln mniej dla Łodzi wskutek reform podatkowych rządu -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ
140 mln mniej dla Łodzi wskutek reform podatkowych rządu , fot. Konrad Ciężki / UMŁ

- Jesteśmy w przededniu podpisania jednego z najważniejszych dokumentów dotyczących naszego miasta, czyli założeń do budżetu Łodzi na 2020 r. Niestety na skutek zmian dotyczących podatków PiT i CiT wprowadzonych przez rząd nie jest on aż tak optymistyczny jak zakładaliśmy.  Dla wielu gmin zmiany te oznaczają poważną wyrwę w budżetach, w przypadku Łodzi to jest 140 mln zł. To jest przykładowo koszt wyasfaltowania 80 dróg gruntowych, wybudowania 350 km chodników albo posadzenia 140 tys. drzew - tłumaczy wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Jak informuje Krzysztof Mączkowski, skarbnik Łodzi, założenia do budżetu Łodzi na 2020 r. w dużej części oparte są o aktualnie dostępne dane, takie jak założenia do projektu budżetu państwa w zakresie wskaźnika inflacji, wzrostu PKB czy wzrostu wynagrodzeń. - Niestety nie dysponujemy jeszcze wszystkimi informacjami pozwalającymi precyzyjnie określić poszczególne pozycje budżetowe. Na przykład kwestia zmian w systemie podatkowym, które znacząco wpływają na poziom dochodów miasta w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Rząd już przyjął zmiany w zakresie zwolnienia z podatku PIT osób do 26 roku życia, a w tym tygodniu rząd zmienił skalę podatkową oraz zwiększył kwotę kosztów uzyskania przychodu. Wciąż nie mamy żadnych informacji, czy rząd planuje w jakiś sposób zrekompensować samorządom ubytek z tego tytułu. Dlatego przyjmując założenia do projektu budżetu miasta na 2020 r. musieliśmy opierać się na pesymistycznych danych - mówi Krzysztof Mączkowski.

Skarbnik Łodzi dodaje, że również w kwestii wydatków jest wiele niejasności i trudno precyzyjnie określić skalę niektórych wydatków - szczególnie dotyczy to oświaty. Nie zakończyły się jeszcze negocjacje rządu ze związkami działającymi w oświacie i nie wiadomo jakie podwyżki zostaną wynegocjowane. Co gorsza, jak podkreśla Krzysztof Mączkowski, dotychczas wynegocjowane podwyżki nie zostały samorządom zrekompensowane i można obawiać się, że podobnie będzie w 2020 r. - Wczoraj, na komisji wspólnej rządu i samorządu, wszystkie te bolączki strona samorządowa artykułowała. Na razie nie wiemy co zrobi rząd w tej sprawie, ale ta sytuacja będzie rzutowała na projekt budżetu, który 15 listopada miasto będzie musiało przedstawić - dodaje skarbnik.

- To kolejny przypadek, kiedy rząd przerzuca na samorządy koszty swoich działań. Tak było na przykład w przypadku nieudanej reformy oświaty, a teraz tak jest w przypadku rzekomego zmniejszenia obciążeń podatkowych, które koniec końców sfinansujemy wszyscy z własnych kieszeni - dodaje wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... więcej

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Kontakt