"The U.S. Air Forces In Europe Band" zagrają w EC1

22 kwietnia w Hali Maszyn EC1 odbędzie się niezwykły koncert. Zespół Amerykańskich Sił Lotniczych w Europie (U.S. Air Force In Europe Band) w pełnym trzydziestoosobowym składzie zaprezentuje repertuar pochodzący m.in. z największych hitów Hollywoodu i Broadwayu. W zabytkowej elektrociepłowni usłyszymy klasykę amerykańskiego jazzu, utwory Gershwina i muzykę western.

Hala Maszyn w EC1 -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Hala Maszyn w EC1 , fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Historia zespołów wojskowych w Europie sięga średniowiecza. Początkowo chodziło po prostu o doboszy (zwanych w Polsce bębnicami), którzy nadawali rytm maszerującym żołnierzom. Orkiestry reprezentacyjne - a do takich należy U.S. Air Force In Europe Band - to wynalazek już znacznie późniejszy, ale również mogący pochwalić się ponad siedemdziesięcioletnią tradycją. Amerykańskie wojska lotnicze w Europie utworzyły swój zespół już w 1943 r., od początku dbając zarówno o rozrywkę dla alianckich żołnierzy jak i powoli budując relacje z ciężko doświadczonymi mieszkańcami Europy, zapewniając im chwile wytchnienia od trudnej rzeczywistości.

Pierwszy skład zespołu liczył zaledwie pięć osób. Dzisiaj orkiestra stacjonująca w bazie lotniczej w Ramstein jest znacznie bardziej rozbudowana. Na koncert w Hali Maszyn EC1 dotrze w składzie największym, aż 30 osób.

Repertuar U.S. Air Force In Europe Band jest zróżnicowany stylistycznie i sięga zarówno do korzeni amerykańskiej muzyki rozrywkowej jak i dziedzictwa europejskiego. Muzycy wykonują przeboje z Broadwayu, z największych filmów Hollywoodu, ale i standardy jazzowe oraz utwory Dixieland, wczesny jazz w stylu nowoorleańskim, mającym swoje źródła w początkach XX wieku. Z drugiej strony wykonują również uwertury i fragmenty najbardziej znanych utworów operowych, wykorzystując swoich utalentowanych solistów. Rzecz jasna nie brakuje również najbardziej klasycznych z klasycznych marszy.

Zapraszamy serdecznie do wyjątkowej przestrzeni Hali Maszyn EC1, która na ten jeden wieczór wypełni się radosną muzyką jedynej w Europie orkiestry sił powietrznych USA.

Kiedy: 22.04.2017 (sobota), godz. 19:00

Gdzie: Hala Maszyn EC1, ul. Targowa 1/3 (wejście główne do Planetarium EC1 - od strony ul. Hasa, na wprost dworca Łódź Fabryczna)

Cena biletu: 20 zł

Zobacz także

Polecane aktualności

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Kontakt