15 lat w UE. Łódź zrealizowała i realizuje projekty warte ponad 7,5 mld zł

Jak Łódź korzysta z unijnych środków? Przez 15 lat w Uni Europejskiej podpisaliśmy już prawie 300 umów na projekty o wartości 7,5 miliarda złotych.

15 lat w UE. Łódź zrealizowała i realizuje projekty warte ponad 7,5 mld zł - mat. UMŁ
15 lat w UE. Łódź zrealizowała i realizuje projekty warte ponad 7,5 mld zł , mat. UMŁ

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej fundusze strukturalne, jako podstawowe instrumenty polityki UE wspierały władze samorządowe w rozwiązaniu ich najważniejszych problemów rozwojowych. W okresie 2004-2019 miasto Łódź zrealizowało i realizuje projekty współfinansowanie ze środków unijnych w tym, w ramach Funduszu Spójności (FS), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Spójności (EFS). 

- Łącznie podpisaliśmy prawie 300 umów na realizację projektów o wartości 7,5 miliarda złotych. Blisko 4 miliardy złotych z tej kwoty to unijne dofinansowanie. Najwięcej inwestycji zrealizowaliśmy z obszaru transportu i komunikacji. Ale chcę też podkreślić, że prawie ćwierć miliarda złotych to pieniądze zainwestowane w obszarze kultury, z czego większość w tej perspektywie unijnej - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. 

Główne obszary wsparcia

Ilość projektów

Wartość  projektów
mln PLN

Dofinansowanie UE
mln PLN

Transport

27

3 757

2 263

Ochrona środowiska

24

1 277

611

Rewitalizacja

17

1 473

615

Kultura

13

231

136

Infrastruktura społeczna

201

737

373

Łącznie

282

7 475

3 998

 

Do końca bieżącej perspektywy do 2020 planujemy jeszcze aplikować o 573 mln PLN, na realizację 10 projektów o łącznej wartości 760 mln PLN. 

Projekty, dla których planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie

Ilość

Wartość ogółem projektu mln PLN

Kwota dofinansowania mln PLN

10

760

573

 

Dla Łodzi globalnie wartość projektów zrealizowanych na terenie miasta i poziom dofinansowania są wyższe niż wymienione wyżej, z uwagi na fakt, że nie w każdym przypadku gmina była beneficjentem, np. przy budowie dworca Fabrycznego, czy budowie ŁKA. Wiele projektów zrealizowały w Łodzi także instytucje kultury (Muzeum Sztuki) czy uczelnie (ASP, UŁ, PŁ). 

W kolejnej perspektywie 2021-2027 strategiczne potrzeby miasta to 6,2 mld PLN.

ZREALIZOWANE DOTYCHCZAS INWESTYCJE (WYBRANE):

 • wodociągi i oczyszczanie ścieków
 • EC1
 • Modernizacja teatru Arlekin
 • Art_Inkubator
 • węzeł multimodalny przy dworcu Łódź Fabryczna
 • trasa WZ
 • Bionanopark
 • Hala EXPO
 • Atlas Arena
 • trasa Górna

- Jednym ze sztandarowych projektów i symbolem rewitalizacji jest EC1. Pierwsza łódzka elektrownia została wyremontowana, przebudowana i zaadaptowana na wielkie centrum naukowo-kulturalne. Mamy tu już najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz interaktywne centrum nauki i techniki. Obok nich pełne zaplecze konferencyjno-kongresowe, którego sercem jest przepiękna hala maszyn z charakterystyczną, zdobioną klatką schodową. W tej chwili w EC1 powstają Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej - mówi wiceprezydent Piątkowski. 

- W 2004 roku, podobnie jak teraz byłam pracownikiem Urzędu Miasta i widzę, jak Łódź zmieniła się przez te 15 lat. W trakcie tego okresu szczególnego znaczenia nabrał proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych m. Łodzi, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz mieszkańców, przestrzeni i gospodarki. A więc nic innego, jak rewitalizacja. Zaczynaliśmy od punktowych inwestycji-przemian, a teraz przywracamy do życia całe kwartały. Program rewitalizacji jaki aktualnie prowadzimy w Łodzi jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju. Nikt wcześniej na taką skalę nie prowadził zintegrowanych działań obejmujących inwestycje oraz projekty społeczne i gospodarcze  - podkreśla Joanna Skrzydlewska, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji. 

Do przedsięwzięć wiodących w tej perspektywie, z uwagi na ich zakres i ciężar finansowy, należą:

 • 8 projektów Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi o całkowitej wartości ponad 900 mln, w tym 405 mln dofinansowania, z RPO WŁ 2014-2020
 • Rewitalizacja Księżego Młyna, który nazywamy 9 kwartałem rewitalizacji, o całkowitej wartości ponad 54 mln, w tym 34 mln dofinansowania, z RPO WŁ 2014-2020
 • Rewitalizacja, modernizacja i poprawa infrastruktury zabytkowego obiektu Muzeum Miasta Łodzi o całkowitej wartości ponad 20 mln, w tym 14 mln dofinansowania, z POIiŚ 2014-2020.
 • Kompleksowy program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy W-Z oraz innych linii komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowych w Łodzi o całkowitej wartości ponad 660 mln, w tym 411 mln dofinansowania, z POIiŚ 2014-2020
 • Racjonalizacja zużycia energii - termomodernizacja 83 obiektów edukacyjnych Łodzi o całkowitej wartości ponad 125 mln, w tym 73 mln dofinansowania, z RPO WŁ 2014-2020.
 • 14 projektów z zakresu infrastruktury kultury na łączną kwotę 209 mln, w tym 126 mln dofinansowania POIŚ i RPO WŁ.

- Przebudujemy w sumie 20 ulic: będą bezpieczne, wygodne dla pieszych, pełne zieleni, oświetlone nowymi latarniami. Pod spodem znajdzie się nowoczesna infrastruktura, która będzie służyła nam latami. Odnowimy ponad 150 budynków. Powstają w nich komfortowe mieszkania, lokale usługowe, aby w centrum rozwijała się przedsiębiorczość, biura, pracownie, przedszkola, centra sąsiedzkie i punkty wsparcia. Zmodernizujemy wszystkie śródmiejskie parki, tak aby jak najlepiej służyły wypoczynkowi i relaksowi. Będą atrakcyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów. Zbudujemy  centra  obywatelskie, w których mieszkańcy będą mogli  realizować  sąsiedzkie inicjatywy. Jedno z nich znajdzie się na ul. Wschodniej 50. Utworzone zostanie także centrum wsparcia aktywności zawodowej kobiet - wylicza dyrektor Skrzydlewska.

W odnowionych budynkach powstaną też nowe świetlice środowiskowe, gdzie będą mogły spędzać czas zarówno dzieci z rodzicami, jak i osoby starsze. Z konsultacji społecznych wiadomo, że takie miejsca są w Łodzi bardzo potrzebne. Przedsiębiorcom miasto zaproponuje przestrzenie umożliwiające różne rodzaje działalności, bo lokali na niewielką działalność znacząco przybędzie. Wszystko po to, aby w odmienionym centrum można było wygodnie mieszkać, pracować i spędzać wolny czas.

- Kolejne projekty obejmujące szeroki program rewitalizacji, nazywamy potocznie miękkimi. Ich wartość to ponad 330 mln zł. Obejmują one wsparcie aktywizacji  zawodowej i przedsiębiorczości, edukację przedszkolną, kształcenie ogólne, osób dorosłych i zawodowe oraz usługi społeczne i zdrowotne. To początek zmian, którymi chcemy objąć całe centrum. Kiedy skończymy ten pierwszy etap rewitalizacji, zajmiemy się kolejnymi kwartałami. Pozytywne zmiany będą się rozlewać na kolejne obszary Łodzi - podsumowuje Skrzydlewska.

Polecane aktualności

Pierwszy zaszczepiony - Pan Kazimierz, rocznik 1935

Ruszyły szczepienia seniorów na covid. Miasto uruchamia przewozy dla seniorów

Jolanta Baranowska / UMŁ

Pan Kazimierz, rocznik 1935 - jako pierwszy został zaszczepiony na korona wirusa w miejskiej... więcej

Znaleziska podczas prac budowlanych

Podczas budowy nowego pasażu odnaleziono niezwykłe przedmioty

M.Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Co się stanie z zabytkowymi eksponatami odkrytymi na budowie pasażu między ulicami Ogrodową i... więcej

Rewitalizacja łódzkich ulic

Łódź rewitalizuje. Ulica Próchnika i Rewolucji 1905 z zielenią i nową nawierzchnią. Wracają prace na ulicę Zachodnią

Tomasz Walczak / UMŁ

Zakończyła się rewitalizacja ulicy Próchnika, na odcinku od ulicy Zachodniej do ulicy Piotrkowskiej... więcej

Remonty placówek edukacyjnych

Łódź buduje. W których łódzkich szkołach zakończą się w tym roku generalne remonty?

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Nowoczesne pracownie, odnowione sale warsztatowe i udogodnienia dla uczniów z niepełnosprawnościami.... więcej

 - fot. arch. UMŁ

Transport na szczepienia przeciw COVID-19 - informacja dla pacjenta

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Infolinia Urzędu Miasta Łodzi ws. szczepień przeciw COVID-19 oraz transportu mieszkańców Łodzi... więcej

Kontakt