Pamiętamy o Brusie

W okolicach 14 października mieszkańcy łodzianie odwiedzają pomnik na skraju lasu przy ul. Krańcowej. I w tym roku oddali hołd ofiarom egzekucji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego, których ciała pogrzebano na terenie pobliskiego poligonu Brus.

Pomnik często odwiedza młodzież z pobliskiego ZSO nr 7.

14 października 1939 r. na naradzie w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy powzięto decyzję o "likwidacji jądra polskości." Jej efektem były masowe aresztowania, a następnie procesy i egzekucje wielu przedstawicieli polskiej inteligencji. W Łodzi i okolicach aresztowano 1500 osób, których po krótkich rozprawach skazano na śmierć i rozstrzelano w podłódzkich lasach oraz na poligonie Brus.

Historia Brusa przez wiele lat pozostawała nieznana. Przełomem okazały się prace ekshumacyjne, które rozpoczęto w 2008 r. przy finansowym wsparciu Miasta Łodzi. Specjaliści z instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego odkryli kilka grobów masowych, które kryły szczątki ok. 115 osób.

- Ile lat rodziny ofiar, środowiska kombatantów i osób represjonowanych, organizacje patriotyczne musiały czekać na odkrycie strasznej prawdy, o tych, których Niemcy rozstrzelali w 1939 roku lub zamordowano ich w komunistycznych więzieniach i pogrzebano potajemnie na Brusie już po wojnie. (…) W wolnej Polsce możemy jednak przywrócić ofiarom dwóch totalitarnych systemów: hitlerowskiego i komunistycznego, należny honor
i szacunek – przypomniała Barbara Mrozowska – Nieradko, sekretarz Miasta Łodzi, reprezentująca Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską podczas uroczystości.

Niestety tylko kilku odnalezionych udało się zidentyfikować w trakcie ekshumacji - dzięki posiadaniu charakterystycznych przedmiotów (biletu miesięcznego, obrączki z grawerem) lub badaniom genetycznym. Te ostatnie okazały się bardzo trudne do przeprowadzenia, ponieważ potencjalni krewni ofiar z Brusa pozostają nieznani. Wiele osób nie podejrzewa nawet, że zagadka śmierci ich bliskich w czasie II wojny światowej lub tuż po wojnie wiąże się z mroczną tajemnicą podłódzkiego lasu.

W uroczystości brali udział również przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr. Krzysztof Lachota i Bartosz Bijak. Licznie przybyła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. Wartę przy głazie wystawili uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 19 w Łodzi, z grupy zwanej „Strażnikami Tradycji”.

Zobacz także

Polecane aktualności

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt