17 lat Łodzi w Unii Europejskiej – jakie inwestycje zyskaliśmy dzięki członkostwu

W trakcie naszej obecności w Unii Europejskiej podpisaliśmy już ponad 470 umów na projekty o wartości 9 miliardów złotych Blisko 5 miliardów złotych z tej kwoty to unijne dofinansowanie. Najwięcej inwestycji zrealizowaliśmy z obszaru transportu i komunikacji, ochrony środowiska i szeroko pojętej infrastruktury społecznej. Prawie ćwierć miliarda złotych to pieniądze zainwestowane w obszarze kultury, z czego większość w perspektywie unijnej 2014-2020.


Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Kiedy 1 maja 2004 roku Polska przystępowała do Unii Europejskiej, wszyscy czuliśmy się bardzo dumni z tego faktu, że stajemy się członkami tej europejskiej wspólnoty. Przynależność ta dawała nam też poczucie ogromnego bezpieczeństwa.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Zaczęły również płynąć do Polski fundusze unijne, dzięki nim udało się zrealizować tysiące kilometrów dróg i autostrad, stworzyć nowe miejsca pracy, a także wzmocnić standardy ochrony środowiska. Fundusze napłynęły również do Łodzi. 17 ostatnich lat to rozkwit naszego miasta. Łódź dobrze wykorzystała środki pozyskane z Unii Europejskiej. Zrealizowaliśmy dużo projektów, na łączną kwotę 9 miliardów, z czego 5 miliardów to były środki dofinansowane z Unii Europejskiej.

Mikołaj Stefanowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Tak naprawdę, na dzień dzisiejszy, nie wyobrażamy sobie, żeby tych funduszy zabrakło albo żeby Łódź się dalej nie rozwijała, korzystając z tych funduszy. Liczymy na kolejne miliardy złotych płynące z Unii Europejskiej i do Łodzi, na kolejne projekty. Jest to gigantyczna szansa, przede wszystkim, dla młodych łodzian, którzy, dzięki tym projektom, widzą, jak cały kraj się zmienia. Już widzę, że rówieśnicy decydują się nie wyjeżdżać za pracą do Warszawy, do Gdańska lecz zostają w Łodzi, mają tu możliwości i czują się, jak Europejczycy w europejskim mieście.

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Kluczowe inwestycje przed te 17 lat Łodzi w Unii Europejskiej to jest m. in. Trasa W-Z, dworzec Łódź Fabryczna, rewitalizacja Centrum, Atlas Arena, rewitalizacja chyba najpiękniejszej części miasta czyli Księżego Młyna, Bionanopark, EC-1, Trasa Górna. To są takie gigantyczne inwestycje, z których codziennie korzystają dziesiątki tysięcy łodzian, ale warto zaznaczyć, że są też małe inwestycje – czyli te wszystkie termomodernizacje, inwestycje w kulturę, dofinansowanie na wyposażenie bibliotek. To wszystko mieszkańcy na co dzień widzą i bilans obecności Polski w Unii Europejskiej jest zdecydowanie dodatni, a Łódź zdecydowanie na tym przez ostatnie lata skorzystała.

Główne obszary wsparcia:

Transport: 29 projektów na kwotę 4 256 mln zł (z czego UE 2 668 mln zł)
Ochrona środowiska: 28 projektów na kwotę 2 173 mln zł (z czego UE 1 079 mln zł)

Rewitalizacja: 19 projektów na kwotę 1 494 mln zł (z czego UE 505 mln zł)
Kultura: 17 projektów na kwotę 250 mln zł (z czego UE 149 mln zł)
Infrastruktura społeczna: 378 projektów na kwotę 881 mln zł (z czego UE 516 mln zł)

Łącznie: 9 054 mln zł.

Polecane aktualności

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... więcej

Zostań opiekunką medyczną

Chcesz mieć pewną pracę? Zostań opiekunką medyczną.

Jolanta Baranowska / UMŁ

Zapewniamy bezpłatny kurs, stypendium, a po szkoleniu – zatrudnienie. Szukamy Pań, które chciałyby... więcej

Senioralia 2021

200 wydarzeń zaplanowano na SENIORALIA 2021

Jolanta Baranowska / UMŁ

15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Koncert: Polish Camerata Swojemu Miastu – Arcydzieła W.A. Mozarta -  mat. organizatorów

Dodajemy skrzydeł muzycznej Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu... więcej

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Kontakt