Showroom 87

"Ambicją założycieli Showroom87 jest nie tylko prezentowanie dawnych i współczesnych dzieł sztuki i rzemiosła, ale także inspirowanie gości do twórczych poszukiwań, związanych z kreowaniem własnej codziennej przestrzeni. Za swoją działalność galeria otrzymała natomiast wyróżnienie w plebiscycie „Punkt dla Łodzi”, promującym inicjatywy wpływające na kulturalny rozwój miasta." - wywiad z Witoldem Żakiem, Showroom87

Witoldem Żakiem przedstawicielem Showroom87 (Piotrkowska 87)

Ambicją założycieli Showroom87 jest nie tylko prezentowanie dawnych i współczesnych dzieł sztuki i rzemiosła, ale także inspirowanie gości do twórczych poszukiwań, związanych z kreowaniem własnej codziennej przestrzeni. Za swoją działalność galeria otrzymała natomiast wyróżnienie w plebiscycie „Punkt dla Łodzi”, promującym inicjatywy wpływające na kulturalny rozwój miasta.

Showroom87 to miejsce spotkania sztuki i biznesu. Co można znaleźć w Państwa galerii?

Witold Żak: Przyjęliśmy założenie, że galerię cechować będzie duża zmienność ekspozycji. Bazą jest wieloletnia działalność pracowni konserwacji antyków Art Service. Dlatego też w galerii pokazujemy poddane konserwacji obiekty, głównie zabytkowe, z zakresu sztuki i rzemiosła artystycznego. Eksponowaliśmy już różne tematycznie grupy obiektów kolekcjonerskich – tkaniny wschodnie, dawną broń, wyroby ze srebra, barokowe meble. Przygotowywaliśmy także pokazowe serie starych mebli w, tak popularnych dzisiaj, nowoczesnych aranżacjach. Na co dzień wiele z tych przedmiotów, uzupełnionych o malarstwo, zegary, brązy, sztukę współczesną, a także – ponieważ interesuje nas dobre wzornictwo – kolekcje wybitnych polskich projektantów odzieży można zobaczyć w Showroom87.

 

Założeniem było stworzenie przestrzeni wystawienniczej, a nie bezpośrednia sprzedaż. Ten pomysł się sprawdza?

Naszym założeniem było stworzenie nie tylko przestrzeni wystawienniczej, ale także inspirującej odwiedzających i w pewnym sensie również edukacyjnej. Oczywiście niezwykle istotna jest możliwość pokazania, jaki zakres i poziom usług oferuje nasza pracownia konserwacji. Potencjalnego klienta w większym stopniu zainteresuje usługodawca, którego pracę może ocenić, oglądając jej efekty. Taki bezpośredni kontakt przyniósł nam spodziewane rezultaty w postaci zamówień dotyczących konserwacji. Jednocześnie umiejętna aranżacja sztuki dawnej i współczesnej pokazuje, jak różnorodne elementy mogą współistnieć we wnętrzu, dając ciekawe rozwiązania. Mamy nadzieję, że dzięki temu wiele osób odkryje w sobie „żyłkę”eksperymentatora i stworzy własną niebanalną przestrzeń życiową.

Zależy nam również na przekazaniu, jak istotny jest wkład pracy rzemieślniczej w proces przywracania antyków do dawnej świetności. Odwiedzający Showroom87 często komentują ekspozycję, mówiąc, że są tu przedmioty z duszą, widać w nich przemyślaną estetykę i kunszt wytwórcy. A przecież takim samym poczuciem estetyki i kunsztem musi się charakteryzować renowator. Współpracują z nami wspaniali fachowcy, kultywujący zanikające już zawody. Niestety, daleko nam jeszcze w kraju do właściwego doceniania ich umiejętności i pracy.

 

Co oznacza dla Państwa hasło „Łódź kreuje”? Miasto rozwija kreatywnych, czy też kreatywni rozwijają miasto?

Strategia programu „Łódź kreuje” dała wielu osobom asumpt do działań, o które w innych warunkach nie mogliby się pokusić. I w oczywisty sposób, to kreatywni mieszkańcy generują rozwój miasta. Co dla nas oznacza to hasło? Że możemy się włączyć w nurt ożywienia naszego miasta, korzystając jednocześnie z dobrodziejstw rosnącego zainteresowania mieszkańców Łodzi atrakcjami ulicy Piotrkowskiej.

 

Showroom87 został wyróżniony w plebiscycie „Punkt dla Łodzi”. Co zdecydowało o tym wyniku?

Wyróżnienie w plebiscycie „Punkt dla Łodzi” i tegoroczna nominacja w konkursie na wnętrze roku to chyba punkt „za odwagę”. Zależało nam na stworzeniu wnętrza trochę zwariowanego, łączącego stare z nowym, luksus z surowością. Chcieliśmy, żeby te elementy w sposób naturalny się przenikały, wydobywały najciekawsze aspekty zarówno wnętrza, jak i eksponatów. I chyba nam się udało.

 

„Lokal dla kreatywnych” został Państwu przyznany w kolejnej już edycji konkursu. Jak tego rodzaju programy wspierające pomysłowych przedsiębiorców wpływają na rozwój miasta?

Konkurs „Lokale dla kreatywnych”, dzięki któremu mogliśmy zrealizować od dawna obmyślany projekt showroomu, sprawił, że do centrum miasta powróciły m.in. galerie sztuki. Wszyscy jesteśmy świadomi, że oferta związana z łatwo dostępnym udziałem w wydarzeniach z dziedziny kultury i sztuki znacząco podnosi atrakcyjność przestrzeni miejskiej.

 

Wśród Państwa klientów znajdują się gwiazdy polskiego showbiznesu. Jak na działalność Showroomu87 reagują mieszkańcy Łodzi?

Reakcje są bardzo przyjazne. Nie zabrzmi to może zbyt skromnie, ale Showroom87 prezentuje obiekty, jakich nie powstydziłyby się dobre europejskie antykwariaty. Taka selekcja przedmiotów sprawia, że odwiedzający nas są żywo zainteresowani tym, co pokazujemy. Cieszy nas również fakt, że także niecodzienny wystrój wnętrza przypadł łodzianom do gustu.

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt