198 lat temu powstała osada Łódka!

14 sierpnia 1824 roku, zaledwie 3 lata od podpisania umowy zgierskiej i rok po rozplanowaniu Nowego Miasta, Łódź powiększyła się niemal trzykrotnie. Tego dnia zatwierdzono plan urządzenia nowej osady lniarsko-bawełniarskiej na południe od Nowego Miasta nazwanej Łódką.

Widok na ul. Piotrkowską w kierunku południowym (fot. Patryk Wacławiak / UMŁ)
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Osada Łódka rozciągała się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej od ul. Dzielnej (obecnie ul. Narutowicza i ul. Zielona) na północy, aż do Górnego Rynku na południu. Obejmowała również rozległe tereny w dolinie Jasienia nazwane posiadłami wodno-fabrycznymi. Po opracowaniu mapy osadę rozwijano przez kolejne 4 lata do 1828 roku. Zajmowano pod nią tereny rządowe i miejskie, przejmując m.in. obszar wsi Wólka (obecny rejon ul. Wólczańskiej i Czerwonej).

Po obu stronach ul. Piotrkowskiej odmierzonych zostało po 115 parceli, przedzielonych siedmioma przecznicami. Łącznie w granicach osady wyznaczono 462 parcele oraz obszerne tereny pod siedem posiadeł fabrycznych. Początkowo Łódka nie łączyła się z osadą sukienniczą Nowe Miasto. Teren pomiędzy ulicami Dzielną i Ceglaną nie był objęty regulacjami i pozostawał niezamieszkany.

Większość domów lokowana była wzdłuż traktu Piotrkowskiego, który w naturalny sposób stał się główną osią rozkwitającego miasta. Do 1829 roku Łódź zamieszkiwały już 4273 osoby. Do tego czasu powstało 369 przeważnie drewnianych domów, stawianych na parcelach Nowego Miasta i Łódki. Na działkach w granicach Łódki powstały pierwsze murowane domostwa. Było to 30 rządowych domów.

Z końcem lat 20. XIX wieku w południowej części osady Łódki zaczęły powstawać pierwsze, monumentalne – jak na tamte czasy – 2-, lub 3-kondygnacyjne murowane fabryki. Wtedy były one jednak oddalone od zabudowanego centrum. Budowano je na obszarach posiadeł wodno-fabrycznych. Za pierwszą z dużych fabryk uznaje się tzw. Bielnik Kopischa wybudowany w latach 1824-26 przy obecnej ul. Tymienieckiego. Kopisch nie był jednak pierwszym właścicielem budynków, przejął je w 1828 roku.

 

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt