2021 to rok inwestycji w kulturze. Ich wartość to ponad 80 mln złotych

Po co inwestycje kulturze? Dzięki nim mamy: nowe, przyjazne przestrzenie; nowe możliwości, z których po pandemii zaczniemy korzystać; wyrównanie szans czyli dostępności obiektów m.in. dla osób z niepełnosprawnościami; nowoczesny sprzęt; bezpieczeństwo; Inwestycje to nowa jakość w kulturze!

Instytucje kultury stają się nowoczesnymi placówkami, które stają się przestrzeniami do spotkań, rozmów i dialogu.

W 2021 roku miasto zakończony projekt pn. ,"Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury". Generalny remont dotyczy zabytkowych willi Poleskiego Ośrodka Sztuki przy ul. Krzemienieckiej i Ośrodka Kultury Górna przy ul. Siedleckiej oraz widzewski Dom Kultury ,"502" przy ul. Sacharowa. Wiosną tego roku oddamy do użytkowania piękną, modernistyczną willę Poleskiego Ośrodka Sztuki. (8 mln)

W tym roku zakończony zostanie również remont Pałacu Scheiblera czyli siedziba Muzeum Kinematografii w Łodzi . (7 mln)

Zakres prac remontowych obejmie głównie zabytkowy budynek muzeum. Została zbudowana klatka schodowa z windą, wzmocnione stropy oraz zaizolowane fundamenty czy wymienione instalacje.

Obiekt stanie się przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Część strychu, gdzie do tej pory mieścił się magazyn, zostanie zaadoptowana na przestrzeń wystawienniczą, gdzie prezentowane będą ekspozycje czasowe.

Natomiast parter będzie miejscem, w którym stanie fotoplastikon. Zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt do nagłośnienia i projekcji filmowych.

Rozbudowę sieci bibliotek będziemy kontynuować w 2021 roku. Przypomnę tylko, że w 2020 oddaliśmy nowoczesne, wielofunkcyjne biblioteki przy ul. Gdańskiej 8, Wschodniej 42 czy Tuwima 46.

W tym roku rozpoczniemy inwestycję w secesyjnej perełce przy ul. Zachodniej 76, gdzie powstanie najbardziej łódzka biblioteka ze wszystkich, gdyż właśnie w niej będziemy gromadzić wszystko to co dotyczy historii naszego miasta. (6 mln)

Ale to nie wszystko, w tym roku zakończy się długo oczekiwana inwestycja związana z powstaniem Mediateki. (Wartość inwestycji przy ulicy Moniuszki to 36,25 mln zł (ul. Moniuszki 3 – 11,84 mln zł, ul. Moniuszki 5 – 24,41 mln zł).

Przechodząc ulicą Moniuszki możemy już podziwiać odnowione elewacji dwóch willi Ludwika Meyera. Na podstawie zachowanych dokumentów, na fasadach budynków zostały zrekonstruowane detale architektoniczne, takie jak dwie głowy lwów i głowy kobiet. Na elewacjach znajdziemy też motywy roślinne i wiele innych zdobień. Przy ulicy Moniuszki powstaje Mediateka, czyli najnowocześniejsza biblioteka w Łodzi. Będą tu nowoczesne sale warsztatowe, seminaryjne i profesjonalna przestrzeń wystawiennicza. Nie zabraknie również ogrodu, który będzie idealną przestrzenią, aby przeczytać książkę lub posłuchać muzyki. Dodatkowo trwa przebudowa budynku przy ul. Moniuszki 3.

Mediateka stanie się jedną z filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi i będzie to najnowocześniejsza placówka w Łodzi. Zbiory nowej instytucji kultury stworzą książki, nagrania audio czy słuchowiska zgromadzone na różnych nośnikach. Będą też gadżety technologiczne przybliżające działa kultury i sztuki za pomocą urządzeń mobilnych, dotykowych ekranów oraz Internetu. Nowe miejsce na mapie Łodzi będzie pełniło funkcję centrum kultury. W planach są spotkania z autorami książek, panele dyskusyjne i wystawy.

W ciągu najbliższych dni powinniśmy wyłonić wykonawcę rewitalizacji dawnej przędzalni Wigencja przy ul. Sienkiewicza 75/77. (39 mln)

Duża kubatura pofabrycznych budynków pozwoli nam nie tylko na umieszczenie
w nim dwóch doskonale wyposażonych scen teatru Teatru Pinokio, ale również stworzenie w tym miejscu centrum aktywności artystycznej dla najmłodszych łodzian.

Będą się tu mieściły różnego typu warsztaty i pracownie, w których uzdolnione artystycznie dzieci będą mogły pogłębiać swoją wiedzę i szlifować swój talent. Zależy nam, by to było miejsce, które będzie dostępne dla wszystkich uzdolnionych dzieci, niezależnie od majętności ich opiekunów.

W kompleksie zrewitalizowanej Wigencji znajdzie się również przestrzeń dla stowarzyszeń artystycznych. Powstanie również biblioteka i księgarnia dla najmłodszych łodzian. Nie zabraknie też przestrzeni komercyjnych, w których będzie m.in. zlokalizowana restauracja, gdzie rodzice będą mogli wygodnie poczekać na swoje pociechy, a po zajęciach zjeść z nimi obiad. Wnętrza Wigencji będą połączeniem industrialnego charakteru z nowoczesnością.

Dzięki prowadzonej inwestycji, w siedzibie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych (13 mln) pojawi się nowy układ funkcjonalny budynku. Ośrodek kultury wzbogaci się o dodatkową przestrzeń: galerię i salę do działań animacyjnych. Na podwórzu powstanie parking, bezpieczny plac zabaw i zielony skwer.

Instytucje kultury stają się nowoczesnymi placówkami, które stają się przestrzeniami do spotkań, rozmów i dialogu.

Polecane aktualności

Pojemniki na elektrośmieci

Pojemniki na elektrośmieci pojawią się w całej Łodzi

Monika Pawlak / UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do... więcej

Trapani

Z Łodzi polecimy do Palermo i do dwóch innych włoskich miast

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Za dwa tygodnie na łódzkim lotnisku rozpoczną się loty do Włoch. Można będzie polecieć do Palermo i... więcej

Park

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ok. 25% projektów dotyczących zieleni, skwerów i doposażania łódzkich parków

Grzegorz Gawlik / UMŁ

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Urbino Hybrid

Nowe autobusy MPK

MPK - Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Jeszcze w tym roku... więcej

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Podwórko wyłożone płytami z wyburzonych łódzkich fabryk, odnowione detale na elewacji czyli... więcej

Kontakt