Radni popierają postulaty niepełnosprawnych

Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę - stanowisko popierające postulaty rodzin osób niepełnosprawnych protestujących w Sejmie

Dyskusja nad projektem uchwały była również okazją do przypomnienia, co miasto robi i oferuje dla osób niepełnosprawnych.

Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miejskiej w Łodzi zwrócił uwagę, że powstaje właśnie, Łódzka Karta Osoby Niepełnosprawnej, która będzie uprawniała do różnego rodzaju zniżek - zarówno w miejskich instytucjach, jaki i u prywatnych partnerów. Zarządzenie w tej sprawie jest gotowe. Jednak Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ wprowadzi ją w życie, gdy zbierze się pierwszych 50 partnerów. Dziś jest już 37 instytucji i firm, które zaoferują bonifikaty dla klientów niepełnosprawnych. Znajdą się wśród nich chociażby ulgi przy usługach medycznych czy dla korzystających z propozycji instytucji kultury.

Sylwester Pawłowski, przewodniczący Klubu Radnych SLD wymienił szereg działań dla niepełnosprawnych w Łodzi: dotacje na rehabilitację zawodową i społeczną, dotacje na likwidację barier oraz refundację studiów, przekazywanie przez miasto budynków i lokali na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz organizacji działających na ich rzecz, likwidację szeregu barier architektonicznych - również przy prowadzeniu nowych inwestycji np. drogowych, instalowanie sygnalizacji świetlnej z sygnałami dźwiękowymi dla osób niewidomych, przewóz osób niepełnosprawnych oraz wydawanie bezpłatnych "biletów" na przejazdy komunikacji miejskiej, finansowanie usług opiekuńczych oraz DPSów i domów dziennego pobytu. Świadczone są też bezpłatne porady prawne dla osób niepełnosprawnych, zaś w 2017 r. wprowadzono standardy dostępności przestrzeni
publicznej dla niepełnosprawnych, które dają wytyczne co do przygotowania inwestycji.

Projektodawcą uchwały była radna Urszula Niziołek - Janiak. Radna prezentowała uchwałę wraz z mamą niepełnosprawnego dziecka.

Radny Mateusz Walasek zwrócił uwagę, że zgłoszony przez radną Urszulę Nizołek - Janiak projekt został uwzględniony w programie sesji tylko ze względu na wyjątkową sytuacje oraz emocje towarzyszące problemowi pomocy osób niepełnosprawnych a wywołane przez rząd aktualnym kryzysem.
- Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że przedstawiony przez Panią Radną dokument nie zawierał żadnych konkretów, żadnych merytorycznych propozycji, ani jednego dającego się zastosować rozwiązania, który realnie pomógłby rozwiązać problemy osób niepełnosprawnych. To nieumiejętne wykorzystywanie zainteresowania opinii publicznej tym zagadnieniem do własnej autopromocji i próby budowania swojego wizerunku jest wyjątkowo nieuczciwe w stosunku do osób najbardziej zainteresowanych otrzymaniem wymiernej pomocy i wsparcia. To smutne że pani radna nie poprzedziła swojego wniosku jakąkolwiek rozmową z osobami zajmującymi się ta tematyką w urzędzie miasta ani nie zadała sobie trudu, aby zapoznać się z decyzjami urzędu miasta w tym zakresie - dodał radny Walasek.

I na jego wniosek wprowadzono poprawki do uchwały, która wyraża poparcie protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Radni z Klub Radnych PiS zadeklarowali, że nie wezmą udziału w głosowaniu nad tą uchwałą. I rzeczywiście radni z tego klubu nie głosowali przy przyjmowaniu tego stanowiska.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt