22 marca - Światowy Dzień Wody w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

W tym roku świętujemy pod hasłem - Doceń wodę. W Uniwersytecie Medycznym Łodzi postanowiliśmy docenić wodę w sposób szczególny - instalując w budynkach uczelni dystrybutory na wodę sieciową. Dzięki tej inicjatywie rezygnujemy z zakupu wody w butelkach PET, które stanowią ogromny problem dla środowiska i jednocześnie realizujemy zapisy nowej dyrektywy unijnej o zapewnieniu dostępu do wody pitnej.

Światowy Dzień Wody w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi
Na tle innych wielkich miast łódzka woda sieciowa wyróżnia się też smakiem, zapachem i przejrzystością. Jej skład minerałów nie różni się niczym od źródlanej wody butelkowanej, którą możemy kupić w sklepach.

Łódzka woda kranowa ma wszystkie parametry wody źródlanej - jest czerpana z ujęć głębinowych, a przy tym jest bezpieczna, dobra i tania. Prawie 100 parametrów jej jakości badają na bieżąco laboratoria Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, a ich liczba jest sukcesywnie zwiększana.

Na tle innych wielkich miast łódzka woda sieciowa wyróżnia się też smakiem, zapachem i przejrzystością. Jej skład minerałów nie różni się niczym od źródlanej wody butelkowanej, którą możemy kupić w sklepach. Warto jednak zwrócić uwagę, że woda butelkowana jest dużo droższa od kranowej: za 1000 litrów wody źródlanej w sklepie zapłacimy 1300 zł, a za tę samą ilość „kranówki” tylko 4,18 zł.

Paweł Zawiej, Z-ca Kanclerza ds. Organizacji i Rozwoju UMED: W ubiegłym roku Uniwersytet Medyczny w  Łodzi wyposażył pracowników w butelki filtrujące, co w połączeniu z instalacją dystrybutorów kranówki pozwoli ograniczyć zużycie ok. 141 000 półlitrowych butelek rocznie – to masa plastiku, który dzięki nam nie trafi do środowiska.

Łódzka woda sieciowa nalewana z poidełek do butelek wielokrotnego użytku, bidonów, termosów - to najlepszy wybór, a przy tym duma, że można samemu zrobić coś dla ochrony środowiska naturalnego.

Inicjatywie instalacji dystrybutorów w naszej uczelni i wielu innych łódzkich instytucjach patronuje Urząd Miasta Łodzi – Departament Ekologii i Klimatu oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ: Cieszy nas owocna współpraca z Uniwersytetem Medycznym. Przypomnę, że uczelnia przekazała miastu cały basen wody do podlewania drzew podczas ubiegłorocznej czerwcowej suszy. To aż 600 tys. litrów wody, z których mogliśmy wtedy skorzystać, oszczędzając jednocześnie własne zasoby tego cennego surowca. Całym sercem jesteśmy także za kampanią ZWIK Łódzka woda najlepsza, przypominamy o niej mieszkańcom i komunikujemy zalety łódzkiej kranówki na EKOportalu.

Ze swej strony Miasto w trosce o zasoby wodne ponownie uruchomi niebawem dotację na rozwiązania służące gromadzeniu deszczówki, tym razem powiększając wachlarz odbiorców: w ubiegłym roku programem objęte były wspólnoty mieszkaniowe, w kolejnej edycji nastąpi rozszerzenie na pełen katalog beneficjentów (m.in. osoby fizyczne i prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy). 

Nie można również zapominać o konieczności podejmowania przez nas wszystkich małych kroków w kierunku oszczędności zasobów wodnych i kształtowania pozytywnych nawyków w tym zakresie - dodaje Maciej Riemer. Na miejskim EKOportalu znajduje się zbiór poradników i wskazówek dla zainteresowanych w kierunku edukacji ekologicznej dotyczącej wody (np. jak zrobić ogród deszczowy, jak prawidłowo podlewać, jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym).

Dodatkowe informacje o walorach łódzkiej kranówki:

Łódzka kranówka aż w 90 % jest czerpana ze studni głębinowych – jurajskich, kredowych oraz czwartorzędowych, z poziomów od 100 do 900 metrów, przez co nie zawiera zanieczyszczeń środowiskowych takich jak detergenty, pestycydy, mikroplastik czy metale ciężkie. Dzięki swoim jurajskim i kredowym źródłom ma bogaty skład mineralny - występują w niej naturalne pierwiastki i związki chemiczne niezbędne do życia: wapń, magnez, potas, sód, fluorki, w ilości ok. 330 mg/l. Nad jakością łódzkiej wody stale czuwają pracownicy laboratoriów ZWIK, którzy analizują próbki pobierane na sieci zgodnie z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Nad jakością wody czuwają również małże, okonie i świecące bakterie. Żywe organizmy są niezwykle czułe i reagują natychmiast na zmiany parametrów wody. Dopiero tak skontrolowana woda trafia do odbiorców.

Polecane aktualności

Centrum logistyczne TME

Ludzie będą pracować ramię w ramię z robotami w nowym centrum logistycznym firmy TME

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W podłódzkim Rzgowie powstała najnowsza i jednocześnie największa w historii firmy TME inwestycja.... więcej

Nawet 20 tysięcy na zazielenienie Twojego podwórka!

ZazieleniaMY. Do wzięcia 800 tys. zł. na drzewa, krzewy i klomby tuż pod oknami łodzian

Aleksandra Hac / UMŁ

Na drzewa, krzewy, rabaty i trawniki. Miasto dołoży nawet 20 tysięcy złotych, jeśli chcesz zamienić... więcej

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi skierowała do Komisji Dyscyplinarnej... więcej

Konferencja prasowa

Będzie zakaz używania dmuchaw do liści w całej Łodzi?

Jacek Słodziński / BPiNM

Rada Miejska w Łodzi skieruje apel do sejmiku Województwa Łódzkiego, by w regionalnym programie... więcej

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Sławomir Macias / UMŁ

Projekt utworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi został zapoczątkowany w 2020 r. Jego celem jest... więcej

Kontakt