Łódź w wyszukiwarce miejsc dostępnych dla osób niepełnosprawnych

Łódź - po Warszawie, Wrocławiu i Toruniu - dołącza do grona miast, które trafią do tzw. Niepełnosprawnika, czyli wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

- Wyobraźmy bowiem sobie, że jesteśmy użytkownikiem wózka inwalidzkiego – mówi Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi. - Wychodzimy z domu na Bałutach i wiemy, że tramwajem musimy dojechać do Piotrkowskiej i wejść do Urzędu Miasta oraz złożyć dokumenty. „Niepełnosprawnik” odpowie nam na pytanie, czy: przystanek z którego jadę obsługują tramwaje niskopodłogowe, czy przejście podziemne, którym wychodzę na przystanek ma podjazd, czy przejście dla pieszych przy którym wysiadam ma niskie krawężniki, czy w UMŁ jest podjazd, i czy drzwi wejściowe do urzędu mają tyle centymetrów, że zmieszczę się w nie z wózkiem inwalidzkim.

Takie opisy będą dotyczyły właściwie każdej niepełnosprawności: czy miejsce jest dostępne dla osoby na wózku, czy w danej instytucji zatrudniony jest tłumacz języka migowego, czy miejsce ma udogodnienia dla osób niewidzących, czy ma parking z miejscami dla osoby niepełnosprawnej, czy jest wc z udogodnieniami dla osoby na wózku itd.

Pierwsze opisy pojawiły się dziś na stronie niepelnosprawnik.pl. Kolejne będą dodawane sukcesywnie. Informacje o tych miejscach zbierają wolontariusze firmy Infosys. Ten projekt realizują razem: firma Infosys i miasto. Ponadto Infosys przygotowuje aplikację na telefon, która będzie działała podobnie jak „niepełnosprawnik”.

- Wraz z zespołem postanowiliśmy stworzyć mobilną aplikację dla osób niepełnosprawnych. Skonsultowaliśmy nasz pomysł z Urzędem Miasta, okazało się że są osoby zainteresowane tym projektem – mówi Maciej Miśkiewicz, członek zespołu tworzącego aplikację w firmie Infosys. - Finalnie stworzymy mobilną aplikację oraz w kooperacji z fundacją TUS wprowadzimy „Niepełnosprawnika” do Łodzi. Chęć współpracy wyraziła również Politechnika Łódzką. Chcemy stworzyć aplikację mobilną korzystającą z GPS, która pozwoli osobom niepełnosprawnym,  w czasie rzeczywistym odnaleźć najbliższe dostępne dla nich apteki, sklepy czy restauracje. Nasi programiści rozpoczęli już pracę nad aplikacją.

Zadowolenia z nowych udogodnień dla niepełnosprawnych nie kryje Izabela Warzecha, osoba niepełnosprawna z Łodzi.

Zaś Katarzyna Tręda – Pisera, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi apeluje do łódzkich firm i instytucji, by te wpuszczały do swoich budynków wolontariuszy. Wolontariusze zbierają informacje, które pomagają tworzyć opisy dla „niepełnosprawnika” i na potrzeby nowej aplikacji.

Zobacz także

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt