Z Łodzi do Gwiazd. Kosmos w EC1

Zobacz jak wygląda Strefa Głębokiego kosmosu w Centrum Nauki i Techniki EC1

 -  Stefan Brajter

Najbardziej znaną częścią ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 jest oczywiście ta, prezentująca proces przetwarzania energii – multimedialna wystawa wykorzystująca wyposażenie zabytkowej elektrowni z 1929 r. Ale Centrum Nauki i Techniki EC1 to nie tylko historyczne obiekty ożywione na nowo…

 

W strefie głębokiego kosmosu znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzymy się w głębinach kosmosu i z bliska obejrzymy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Będziemy mogli wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd. Z czytelnych infografik dowiemy się też jakie są inne metody badania odległości w kosmosie. Uzupełnieniem strefy głębokiego kosmosu są dwa wyświetlacze sferyczne na jednym z nich będziemy mogli z bliska przyjrzeć się powierzchniom różnych typów gwiazd (w tym np. Słońca). Na drugim zaś obejrzymy efektowne animacje pokazujące m.in. jak Ziemia wygląda z kosmosu czy obrazujące zachodzące na Ziemi zmiany klimatyczne.

Strefa Głębokiego Kosmosu to idealne dopełnienie oferty i repertuaru Planetarium EC1.

 

Dodatkowe informacje o Centrum Nauki i Techniki EC1:

 

Inwestycja za 45,5 mln zł

Całkowita wartość brutto projektu "Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi” wynosi 45.562.576,80 zł. Wartość wydatków kwalifikowanych to 21.635.726,14 zł a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie  18.390.375,71 zł.

 

18 tys. m2 powierzchni wystawienniczej

Powierzchnia całkowita wyniesie 18.355 m2. Powierzchnia zabudowy rewitalizowanej wyniesie 11.921 m2 i obejmie następujące historyczne pomieszczenia Elektrowni Łódzkiej: Maszynownia, Pompownia, Kotłownia, Rozdzielnia, Chłodnia, Zmiękczalnia. Na życzenie nasi specjaliści z przyjemnością wyjaśnią dawne i obecne funkcje poszczególnych przestrzeni.

 

Ścieżki edukacyjne / wystawy stałe:

Przetwarzanie Energii

Prezentująca proces przetwarzania energii – multimedialna wystawa wykorzystująca wyposażenie zabytkowej elektrowni z 1929 r.

„Rozwój wiedzy i cywilizacji”

Zasady przyrody, prawa nauki, związane z nimi wynalazki — wszystko to pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi nie będziemy o tym tylko opowiadać: poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami.

Mikroświat — makroświat

Tutaj pokazujemy to, co jest niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. W Centrum Nauki i Techniki EC1 ujawniamy najwspanialsze tajemnice wszechświata — od obserwacji skrzydeł motyla przez mikroskop elektronowy aż po ujęcia najdalszych głębi Kosmosu.

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt