Wskocz na "Poduszkę". Oto nowa instalacja artystyczna na dworcu Łódź Fabryczna

400 kg i 25 mkw. - tyle waży i zajmuje przestrzeni ogromna, przeskalowana poduszka, która została ustawiona na terenie dworca Łódź Fabryczna. To nowa instalacja artystyczna, która powstała w ramach projektu "Przecieki sztuki" organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Oto nowa instalacja artystyczna na dworcu Łódź Fabryczna -  mat. ŁCW
Oto nowa instalacja artystyczna na dworcu Łódź Fabryczna , mat. ŁCW

Na dworcu Łódź Fabryczna, przy kasach biletowych (wejście od ul. Kilińskiego), oglądać można nową instalację artystyczną przypominająca przeskalowaną poduszkę o wymiarach 5x5 metrów. Została ona zrealizowana z myślą o interakcji z odbiorcą, a przechodnie mogą z niej korzystać jak ze zwykłej poduszki
w oczekiwaniu na pociąg lub autobus. Autorką instalacji jest Aleksandra Mitrenga, studentka III roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych
im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. 

Aleksandra Mitrenga o swojej instalacji: - Celem tego projektu było stworzenie miejsca do relaksu, o który ciężko w środku dużego miasta. Mam nadzieję, że zwiedzający moją instalację będą mogli nie tylko zakosztować odrobiny sztuki, ale również odpocząć od miejskiego zgiełku czy trudów podróży.

Zachęcamy wszystkich obecnych na dworcu do swobodnego korzystania z instalacji, położenia się na niej i spędzenia tu chwili. Instalacja ta, podobnie jak ustawiona ponad rok temu rzeźba pt. "Ciężar niewłaściwy", ma na celu humanizację przestrzeni dworca oraz ożywienie jej w artystycznym sensie.  

"Poduszka" to realizacja artystyczna, która powstała w ramach III edycji "Przecieków sztuki" - projektu artystycznego organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Jego celem jest umożliwienie młodym, nieznanym szerzej artystom tworzenia obiektów lub wydarzeń artystycznych umiejscowionych bezpośrednio w łódzkiej przestrzeni publicznej. 

Aleksandra Ignasiak, kurator projektu (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi): - Projekt ma na celu rozwinięcie wyobraźni plastycznej na temat sposobu myślenia
o elementach przestrzeni publicznej jako medium dla działań artystycznych. Dzięki niemu twórcy mogą wykazać się kreatywnością na rozmaitych polach, czyli przygotować instalacje artystyczne, rzeźby, happeningi, realizacje site-specific etc.  

"Przecieki sztuki" nie są organizowane na zasadzie festiwalu, który odbywa się w określonym czasie. Funkcjonują one jako program sztuki miejskiej w Łodzi,
w ramach którego poszczególne realizacje tworzone są w różnych miesiącach. Do tej pory, w ramach "Przecieków sztuki", udało się zrealizować m.in.:

Ekspozycja "Poduszki" przewidziana jest do końca tego roku. W listopadzie planowana jest kolejna instalacja na jednym z łódzkich przystanków tramwajowych.

Zobacz także

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt