Łódź walczy ze smogiem, program dotacji wymiany pieców coraz popularniejszy

W 2018 roku miasto przeznaczyło 5 milionów złotych na program wymiany pieców. To o 2 miliony więcej niż w ubiegłym roku.

W budynku przy al. Piłsudskiego 67 wymieniono 156 pieców, przyłączając się jednocześnie do miejskiej sieci ciepłowniczej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
W budynku przy al. Piłsudskiego 67 wymieniono 156 pieców, przyłączając się jednocześnie do miejskiej sieci ciepłowniczej , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

- Umowy w drugiej edycji miejskiej walki ze smogiem podpisane, piece się właśnie likwidują. W poprzedniej edycji zlikwidowaliśmy 619 pieców, w tegorocznej aż 1845, czyli łącznie 2464. Dzięki pozbyciu się starych kopciuchów, poprawiamy jakość powietrza w naszym mieście. Liczę na to, że w przyszłym roku program będzie kontynuowany - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dodając: - Bardzo dziękuję wspólnocie budynku przy al. Piłsudskiego 67 za podjęcie decyzji o przystąpieniu do miejskiego programu wymiany pieców. To chyba rekordowy obiekt, jeśli chodzi o liczbę wymienionych pieców.

I to prawda. W budynku przy al. Piłsudskiego 67 wymieniono 156 pieców, przyłączając się jednocześnie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wspólnota mieszkaniowa, zarządzająca nieruchomością przez dwa lata przekonywała lokatorów do przystąpienia do programu. Dzięki udziałowi w nim otrzymała miejską dotację w wysokości 50 tys. zł. - Jesteśmy w samym centrum Łodzi, więc szczególnie zależało nam na wymianie pieców. Poprawią one nie tylko jakość powietrza w okolicy, ale często też bezpieczeństwo lokatorów. Zdecydowanie zachęcam wszystkich do wymiany pieców - powiedziała Anna Kajak-Wojciechowska, administratorka wspólnoty przy al. Piłsudskiego 67.

W drugiej edycji programu największa liczba pieców do likwidacji (524) znajduje się w Śródmieściu. Najwięcej beneficjentów programu posiada jednak Górna, bo aż 180.

- Program cieszy się popularnością i to dobrze. Jego zasady są przejrzyste. Także dzięki niemu otrzymaliśmy nagrodę "EkoJanosika" przyznawaną przez Narodową Radą Ekologiczną. Zresztą to nie jedyne działania, które podjęliśmy w celu poprawy jakości powietrza. W Urzędzie Marszałkowskim złożyliśmy wniosek o dotację na kwotę 35 mln zł na podłączenie 65 miejskich kamienic do sieci ciepłowniczej - powiedział Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ.

Kolejna edycja programu dotacji wymiany pieców rozpocznie się w lutym bądź marcu 2019 roku. W styczniu przedłożona zostanie uchwała w tej sprawie pod obrady Rady Miejskiej.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO -  fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... więcej

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina -  fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... więcej

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. więcej

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... więcej

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... więcej

Kontakt