Pół miliona złotych dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ponad pół miliona złotych to dotacja, jaką pozyskało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z programu "Kultura cyfrowa 2017", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to najwyższa kwota dofinansowania przyznana w tej edycji programu i zostanie przeznaczona na realizację nowoczesnego portalu DIGITEX.cmwl.pl, prezentującego wirtualne zasoby muzeum.

Na zdjęciu jedna z wystaw w CMW -  fot. z arch. CMW
Na zdjęciu jedna z wystaw w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi , fot. z arch. CMW

Pozyskane pieniądze Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przeznaczy na budowę nowoczesnego portalu dedykowanego prezentacji i bezpłatnemu udostępnianiu najciekawszych i najcenniejszych obiektów z kolekcji Muzeum oraz partnerów, czyli Archiwum Państwowego w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi. Dotacja umożliwi zakup specjalistycznego sprzętu do digitalizacji zbiorów: aparatu z matrycą o wysokiej rozdzielczości, kompletu obiektywów i filtrów oraz komputera z oprogramowaniem
i serwera.

Dzięki zastosowanej technologii każdy odbiorca będzie mógł bardzo dokładnie obejrzeć dany obiekt - począwszy od szczegółów splotu aż do detali spodniej strony czy podszewki. To szczególnie ważny projekt dla Muzeum, będącego jedyną w Polsce i jedną z nielicznych na świecie instytucją gromadzącą i opracowującą zbiory z dziedziny włókiennictwa i tkaniny. Zdigitalizowanych zostanie ponad 2 800 obiektów, do których każdy użytkownik Internetu będzie miał wolny i bezpłatny dostęp.

Realizacja projektu została zaplanowana na 3 lata, a jego główne cele to, oprócz prezentacji cyfrowych zasobów, tworzenie i udostępnianie widzom wirtualnych wystaw, czyli cyfrowych wersji rzeczywistych ekspozycji oraz prezentacji tematycznych tworzonych specjalnie na potrzeby portalu.

Istotnym elementem realizowanego projektu będzie także tworzenie bogatych, interaktywnych zasobów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Korzystając z aplikacji, mini-gier czy quizów, bazujących na wysokiej rozdzielczości zdjęciach zasobów muzeum, najmłodsi będą mogli w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o przemyśle włókienniczym i tkaninie artystycznej. Propozycja edukacyjna przeznaczona jest zarówno do użytku domowego/indywidualnego, jak i na potrzeby prowadzenia zajęć przez nauczycieli oraz, oczywiście, na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Całkowity koszt projektu to ponad 650 tysięcy złotych. Dotacja pozyskana w ramach "Kultury cyfrowej" wynosi dokładnie 502 037 złotych. Pozostała kwota, czyli blisko 150 tysięcy, zostanie przekazana z budżetu miasta.

Polecane aktualności

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt