Zlikwidowano już 1200 palenisk, a to nie koniec walki ze smogiem w Łodzi

W 2018 roku Łódź kontynuowała akcję wymiany pieców oraz przyłączeń do sieci cieplnej i gazowej. Przeznaczono na ten cel 5 mln zł.

Zlikwidowano już 1200 palenisk, a to nie koniec walki ze smogiem w Łodzi -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Zlikwidowano już 1200 palenisk, a to nie koniec walki ze smogiem w Łodzi , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Od 19 lutego do 31 marca 2018 roku każdy łodzianin, każda wspólnota mieszkaniowa czy przedsiębiorca mogli złożyć wniosek o dotację sięgającą 80 procent kosztów na wymianę pieca czy przyłączenie do sieci c.o. lub sieci gazowej. Można było otrzymać do 5 tys. zł w przypadku odbiorców indywidualnych i do 50 tys. w przypadku innych wnioskodawców. - Podpisaliśmy 592 umowy, gdzie beneficjenci zadeklarowali likwidację 1845 palenisk węglowych. W tej chwili Wydział Ochrony Środowiska jest na etapie weryfikowania wszystkich inwestycji. W trakcie realizacji księgowej zaangażowanych jest 3,5 mln zł dla osób, które prawidłowo wykonały i rozliczyły inwestycję. Sukcesywnie przelewane są następne środki. Prowadzone przez urzędników kontrole będą potwierdzały realizację likwidacji kolejnych palenisk - poinformował Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ.

Do 10 grudnia udało się zlikwidować 1200 palenisk. Obecnie program jest wciąż rozliczany i analizowany. Gotowe sprawozdanie z edycji 2018 zostanie przygotowane w styczniu. - Dane statystyczne, które obecnie posiadamy, na pewno jeszcze się zmienią, ponieważ do systemu ewidencji księgowej musimy wprowadzić jeszcze około 200 umów. Mamy na to bardzo mało czasu, a beneficjenci liczą na pieniądze przed świętami - mówił Krzysztof Honkisz.

W tym roku program miał szerszy zasięg niż podczas pierwszej jego edycji w 2017 roku, bo prowadzona była szeroka akcja informacyjna. Kolejna edycja programu dotacji na wymianę pieców rozpocznie się na początku 2019 roku. Niebawem przedłożona zostanie uchwała w tej sprawie pod obrady Rady Miejskiej. - Już teraz widzimy duże zainteresowanie dotacją na edycję programu w 2019 roku. Mogę powiedzieć, że w przyszłym roku z pewnością będzie jeszcze większy udział łodzian w tym przedsięwzięciu - mówi Krzysztof Honkisz.

Więcej dowiesz się ze strony www.lodz.pl/smog

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO -  fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... więcej

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina -  fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... więcej

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. więcej

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... więcej

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... więcej

Kontakt