Łódź planuje większe dotacje na wymianę pieców i walkę ze smogiem

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej prezydent Łodzi przedłoży radnym uchwałę zawierającą projekt kolejnej edycji programu antysmogowego dla naszego miasta.

Miasto Łódź planuje większe dotacje na wymianę pieców i walkę ze smogiem -  fot. z arch. UMŁ
Miasto Łódź planuje większe dotacje na wymianę pieców i walkę ze smogiem , fot. z arch. UMŁ

Miasto Łódź po raz trzeci uruchomi program antysmogowy, który ma służyć temu, by zmniejszała się niska emisja zanieczyszczeń i jednocześnie poprawiała się jakość powietrza, którym oddychamy. Wtedy wszyscy będziemy zdrowsi.

- Smog to choroby układu nerwowego, krwionośnego i choroby astmatyczne, przewlekła obturacyjna choroba płuc i wiele innych negatywnych dla naszego organizmu zjawisk. Naturalną reakcją odpowiedzialnego miasta jest wdrażanie rozwiązań lokalnie zmniejszających niską emisję zanieczyszczeń do powietrza, którym oddychamy - podkreślał wiceprezydent Adam Wieczorek.

W nowej edycji programu wprowadzone zostaną pewne zmiany. Zwiększona zostanie kwota na wymianę ogrzewania z podłączeniem urządzeń. Można uzyskać do 80 proc. refundacji poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 7 tys. zł dla beneficjentów indywidualnych i nie więcej niż 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych.

- Tym razem, uzupełniając rządowy program "Czyste powietrze", który dedykowany jest wyłącznie domkom jednorodzinnym, chcemy skoncentrować się na wymianie źródeł ogrzewania w budynkach wielorodzinnych, zwiększając jednocześnie kwotę na to zadanie - mówił Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ. Będą to środki na zakup urządzeń oraz oprogramowania, sterowników, pojemników wodnych, wkładek kwasowych czy rozprowadzenia ciepła wewnątrz budynku.

W aktualnym budżecie Łodzi zapisano na program antysmogowy 3 mln zł, ale istnieje możliwość zwiększenia tej kwoty, jeśli będzie taka potrzeba.

W tym roku wprowadzony zostanie również obowiązek przedłożenia dokumentów potwierdzających zezłomowanie starego pieca, by urządzenia takie nie trafiały do wtórnego obiegu.

Beneficjenci indywidualni będą mogli składać wnioski od 15 lutego do 15 marca br. Natomiast wspólnoty mieszkaniowe do 30 marca br. Dokumenty będzie można pobrać i złożyć w dowolnym punkcie obsługi mieszkańców, w całej Łodzi, bez względu na adres zamieszkania.

Przygotowana została również lista zadań, czyli procedur, które należy wykonać podczas przechodzenia na ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Osoby, które otrzymają dotację, będą musiały rozliczyć wydatki do 15 listopada 2019 roku, a tylko w wyjątkowej sytuacji do 30 listopada 2019 roku.

- Wniosek, który muszą złożyć mieszkańcy nie jest skomplikowany, a w tym roku dodatkowo zostanie uproszczony. Dokumenty będą dostępne w delegaturach oraz w wersji elektronicznej na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi – poinformował Krzysztof Honkisz.

Warto przypomnieć, że program polega na wymianie źródeł ciepła na źródła ekologiczne, czyli starych palenisk węglowych na piece elektryczne, gazowe lub podłączenie do sieci ciepłowniczej.

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO -  fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... więcej

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina -  fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... więcej

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. więcej

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... więcej

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... więcej

Kontakt