Dlaczego rodziny zastępcze, a nie domy dziecka?

Duże, instytucjonalne domy dziecka miały sens, gdy społeczeństwa zmagały się z problemem ogromnej liczby dzieci osieroconych podczas wojny. Już dawno nadszedł jednak czas, byśmy przestali opierać się na niekorzystnych i nieefektywnych formach opieki nad dziećmi. Dobrze rozwinięte społeczeństwo powinno zadbać, by każde dziecko miało szansę wychowywać się w rodzinie.

Badania i statystyki wyraźnie wskazują, że jej brak ma ogromny wpływ na dorosłe życie. Domom dziecka daleko od tego, czym jest rodzina. Nawet te najlepsze nie są systemowo dobre dla dzieci. Najważniejszym powodem są relacje.

Połączenia komórek w mózgu tworzą się u dzieci podczas relacji z innymi ludźmi. Ważne, by były one bliskie, a takich w domach dziecka nie ma. Wychowawcy nie mogą zastąpić rodziny. Mimo że się starają, to w sferze relacji uczynić mogą niewiele. Atmosfera życia w internacie, jak na koloniach, nie sprzyja tworzeniu bliskości i zaufania, jakie łączą dzieci z rodzicami. Młodzi ludzie chcą czuć, że są bardzo ważni dla dorosłych, którzy się nimi zajmują. W pieczy instytucjonalnej trudno mieć takie poczucie, bo wychowawcy przychodzą tam do pracy, a nie mieszkają z dziećmi na stałe. Stąd wynikają problemy emocjonalne i społeczne. Wyleczyć może je tylko rodzina i bliski kontakt z drugim człowiekiem, a taki pojawia się w rodzinie.

Tego, jak wygląda prawdziwa rodzina, nie da nauczyć się w domach dziecka. Dlatego ponad połowa wychowanków nie potrafi się skutecznie usamodzielnić. Co więcej, część z nich nie radzi sobie w dorosłym życiu z własnym dziećmi i one również trafiają pod opiekę instytucji. W łódzkich domach dziecka wiele jest podopiecznych, których rodzice też się tam wychowywali.

Dobrze radząca sobie rodzina jest o wiele lepsza niż najlepiej nawet funkcjonujący instytucjonalny dom dziecka.

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO -  fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... więcej

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina -  fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... więcej

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. więcej

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... więcej

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... więcej

Kontakt