Zapraszamy na Swingowy Spacer po ul. Piotrkowskiej

W niedzielę, 19 maja, nasz łódzki jazzband wraz z tancerzami znów zamienią ul. Piotrkowską w nowoorleańską Basin Street i przeniosą nas w lata 50. Na każdym rogu Piotrkowskiej można było wówczas usłyszeć muzykę, a w jazzbandach grało wielu znamienitych łodzian. Już po raz piąty powracamy do tradycji grania swinga na ulicy Piotrkowskiej.

Swingowy Spacer po ul. Piotrkowskiej - mat. organizatora
Swingowy Spacer po ul. Piotrkowskiej , mat. organizatora

Swingowy Spacer ma formę parady, zatrzymującej się w kilku punktach, do której każdy może dołączyć. Zespół Sweet & Hot Jazzband przejeżdża zabytkowym samochodem przez ul. Piotrkowską, grając na żywo. Do tańca zachęcają ubrani w klimacie ameryki lat 30. tancerze lindy hopa - szalonego tańca swingowego wykonywanego w parach. Tancerze "Swing Załogi" przygotowują występ taneczny, który zobaczyć będzie można na przystanku startowym. W tym roku Spacer zaczyna się o godz. 12.00 przy pl. Wolności. Jazzband przejedzie w kierunku pasażu Rubinsteina i tam zakończy się parada. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie szerszej publiczności ogromnego kunsztu łódzkiego zespołu dixielandowego, a także zapoznanie mieszkańców miasta z kulturą muzyki i tańca swingowego i przywrócenie na Piotrkowskiej atmosfery lat 50., kiedy tendencje w modzie, muzyce i tańcu opierały się na wzorcach kultury amerykańskiej z 1920-30 roku. Organizatorzy zachęcają do inspiracji retro klimatami przy wyborze stroju na Swingowy Spacer.

W najbliższy weekend okazji do posłuchania jazzu na żywo i zatańczenia w rytm swinga będzie jeszcze więcej, bo w programie znajdują się również wydarzenia towarzyszące. 

PLAN SWINGOWEGO SPACERU

 • Start Spaceru (pierwszy set muzyczny zespołu).
  Miejsce: Piotrkowska 1, godz. 12.00
 • Przystanek (drugi set muzyczny zespołu)
  Miejsce: ul. Piotrkowska 30/32, plac pod DH "Magda", godz. 12.45/13.00
 • Finał Spaceru (trzeci set muzyczny zespołu)
  Miejsce: Pasaż A. Rubinsteina, przy ul. Piotrkowskiej, godz. 13.30/13.45 
 • Wspólna zabawa taneczna aż do odjazdu samochodu z bandem.

Udział bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Łódzkie Centrum Wydarzeń, autorem rysunku i plakatu jest łódzki artysta plastyk Juliusz Zieliński.

 

Potańcówka z muzyką na żywo

Natomiast w przeddzień parady, czyli 18 maja, będzie okazja do posłuchania jazzu prezentowanego przez zespół złożony z młodych, łódzkich muzyków. "Łódź Hot 5" to studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. - Wzorujemy się na najlepszych tanecznych bandach, a dzięki solidnemu warsztatowi porwiemy Was do tańca - zachęca zespół. Parkiet lokalu "Kij" będzie czekał na tancerzy lindy hop i fanów muzyki jazzowej na żywo! Start o godz. 20.00. Wstęp 20 zł. W dniu imprezy 25 zł. Bilety można zakupić w "Kiju", ul. Jaracza 45. Szczegóły wydarzenia: www.facebook.com/events/925702464428207/

Jam session / spotkanie Piwowarski & Rajpold

W niedzielę, 19 maja zaś prawdziwy rarytas dla pasjonatów tradycyjnego jazzu, czyli możliwość spotkania z niezwykłymi muzykami: Stanislawem Piwowarskim (liderem legendarnego zespołu jazzu tradycyjnego Hagaw, zał. w 1964 r.) i Krzysztofem Rajpoldem (liderem łódzkiego dixielandu Sweet & Hot Jazzband). Obaj opowiedzą jak rozwijał się jazz w Polsce, a przede wszystkim w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w ramach stałego cyklu organizowanego w Kiju o nazwie "Jam session na koniec tygodnia". Start o godz. 20.30. Zagrają: Bartosz Stępień, Kuba Jung, Błażej Kozłowski, Bartek Halicki. O godz. 21.00 rozpocznie się zaś spotkanie. Szczegóły wydarzenia: www.facebook.com/events/429572737843493/

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Łódź buduje

Łódź buduje mieszkania komunalne

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W tym roku miasto razem z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego będzie budować ponad 150... więcej

Łódź walczy ze smogiem

Łódź walczy ze smogiem, rusza nabór do kolejnej edycji wymiany pieców.

Marcin Masłowski / UMŁ

15 stycznia rozpoczyna się nabór na kolejną edycję wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Program... więcej

Łódź Buduje. Ulica Przybyszewskiego do przebudowy

Jacek Słodziński / BPiNM

Ulica Przybyszewskiego do wymiany: nowa jezdnia, nowe tory, nowe skrzyżowania, nowe wiadukty więcej

Projekt uchwały śmieciowej

Nowa uchwała śmieciowa

Monika Pawlak / UMŁ

Obecny projekt uchwały jest wzorowany na zgierskim, do którego RIO nie miała zastrzeżeń, a zacznie... więcej

Kontakt