Obchody 20-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Murcji

W dniach 6-8 czerwca 2019 r. przy współudziale Miasta Murcja i Ambasady Hiszpanii odbyły się uroczyste obchody 20-lecia partnerstwa Łodzi i Murcji. Z tej okazji przybył do nas Zastępca Ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce Pan Guillermo Escribano Manzano wraz z Konsulem Panem Mariano Muñoz Carpena i 10-osobową delegacją z Murcji, w skład której weszli przedstawiciele władz miasta i artyści prezentujący kulturę hiszpańską.

MiBox

Podczas pierwszego dnia pobytu w Łodzi goście zwiedzili Muzeum Kinematografii oraz wzięli udział w Seminarium Biznesowym zorganizowanym w Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele biznesu zainteresowani kontaktami gospodarczymi z Hiszpanią oraz Pani Zuzanna Gołębiewska, Dyrektor Biura Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej.

 

Następnie goście udali się do Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pod przewodnictwem Pani Rektor prof. Jolanty Rudzkiej - Habisiak mieli możliwość zapoznać się z bogatą ofertą naukowo-artystyczną uczelni, poznać jej infrastrukturę i propozycje współpracy.

 

Zwieńczeniem dnia była wieczorna hiszpańska fiesta podczas której  Wiceprezydent Łodzi Pan Krzysztof Piątkowski i Wice-ambasador Hiszpanii Pana Guillermo Escribano Manzano oficjalnie zainaugurowali obchody święta 20-lecia. Następnie na scenę wkroczyli artyści flamenco z fascynującym, pełnym ekspresji pokazem tańców i pieśni przy akompaniamencie gitary. Natomiast hiszpański kucharz częstował uczestników fiesty przygotowaną przez siebie paellą.

 

Następnego dnia delegacja z Hiszpanii wzięła udział w wycieczce po mieście szlakiem zrewitalizowanych obiektów i łódzkich murali.

W wieczornym spotkaniu na OFF Piotrkowska artyści kontynuowali występy flamenco oraz muzyki elektronicznej w wydaniu hiszpańskiego didżeja. Można było również obejrzeć film "Flamenco Flamenco" i kolekcję toreb damskich eksponowanych w showroomie przez hiszpańską projektantkę Susanę Olmos Lopez.

 

Trwałą pamiątką po wizycie Hiszpanów pozostał mural namalowany na ścianie bramy przy ul. Roosvelta przez artystę Street Artu Carlosa Callizo Gutierrez.

 

 

Zdjęcia: Agnieszka Kawczyńska i Jarosław Kawczyński

Polecane aktualności

Rascal Industry

Stawiając na Łódź. Polski producent odzieży inwestuje w zrównoważony rozwój i ekologię w rodzimej kolebce przemysłu odzieżowego

Marcin Masłowski / UMŁ

Rascal Industry, polska firma łącząca produkcję odzieży i usługi projektowania, w 2020 roku... więcej

Mam Pomysł na Startup - plakat

"Mam Pomysł na Startup"

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Rośniemy w oczach, o ponad 100% rok do roku! W 2020 w naszym programie start-up'owym brało udział 45... więcej

Łódzki Rower Publiczny

W wakacje nowy system roweru publicznego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Trwa montaż stacji Łódzkiego Roweru Publicznego. Niestety pandemia zachwiała globalnym rynkiem i... więcej

Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach

Tomasz Walczak / UMŁ

Strażnicy na rowery. Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach.... więcej

Ponad setka ogródków otwiera się na Piotrkowskiej!

Ponad setka ogródków otwiera się na ul. Piotrkowskiej!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Po przerwie trwającej od października 2020 r. nareszcie zostaje odblokowana możliwość przyjmowania... więcej

Kontakt